Kadınla Herşey

Yatak Seçimi: Baza mı, Karyola mı?

Yatak Seçimi: Baza mı, Karyola mı?

Özellikle yatak odası takımı alırken karşılaşılan ikilemlerden biri yatak seçimi, diğeri baza yada karyola seçimidir. Bu durum daha çok, çift kişilik yatakların seçiminde görülse de, tek kişilik yatak alırken de görülebilir. Kullanışlılık ve fiyat olarak bazakaryola mı daha iyi inceleyelim.

Baza ve karyola arasındaki farkları hangisinin kullanımın daha rahat, hangisi daha dayanıklı ve görünüş açısından hangisi daha hoş sıraladık.

Kullanışlılık açısından:

Bazaların yerden yüksekte konumlanması, ayaklar vasıtasıyla altında boşluk olması, temizlik açısından sürekli silme durumunu gerektirir. Bu durum aslında kolay silinmesi açısından iyidir. Ancak temizlikle arası pek iyi olmayanlar için sürekli altta biriken tozlar, ki özellikle bebekli evlerde biraz iş yükü demektir.

Karyolalar, yere sıfır olanlar ve yine ayaklı ayaklı-karyolaolanlar şeklinde ayrılmakta. Demirden olan ve nostaljik görünüme sahip basit tasarımlı karyolalar ile ahşaptan olan ve ayaklı olan karyolaların da kendine göre temizlik durumları vardır. Bazalara göre geneli yerden daha yüksekte olduğu için temizlik açısından daha rahattır.

Bazaların etrafı genelde ya deri kaplama ya kumaş yada türevleri olduğundan cephe dayanıklılığı ahşap/demir karyolalara biraz daha zayıftır. Karyolaların ise çizilme ihtimaline karşı cila sorunları yada boya sorunları olabilir.

Taşıma açısından bazalar iki (tek kişilik) yada üç parçadan (çift kişilik) oluştuğu için karyolaya göre daha rahat hareket ve taşıma kabiliyetine sahiptir. Her ay bir yere taşınma gibi bir hobiniz yoksa bu durum fazla karşılaşacağınız bir sorun olmasa gerek.

Bazalarbaza-ciftın yerden yüksekliği karyolalara göre fazla olmaktadır. Daha alçak bir yatak için yükseltisi az baza seçebilirsiniz. 30 cm olan bazalar genelde daha fazla eşya aldığı için tercih edilmektedir. Alçak bazaların seçimiyle yükseklik sorununu aşabilirsiniz.

Eşya koyma durumu bazalar için en temel seçim nedenidir. En basit ifadeyle yedek nevresim ve yatak örtüleri için bazalar biçilmiş kaftandır. Yüklük sorunu olanlar içinde baza en iyi tercih sebepleridir.

Dayanıklılık açısından:

Bazalar iki parçadan ve oluştuğu için daha sağlam bir yatak temeli görevi görebilir. Ancak  iyi hazırlanmış bir iskelet yapısına sahip karyolalar sağlam olmaktadır.

Yine kimi (özellikle karyola-ayaksizucuz) bazalarda yan profiller karton, sunta, mukavva, bez gibi iskeleti kapatan basit bir malzeme olabiliyor. Kaliteli bazalar için elbette bu bir sorun değil. Ucuz baza alırken buna dikkat ederseniz ve ne kadar süre ile kullanacağınızı göz önünde bulundurursanız uygun seçim yapabilirsiniz.

Görünüş açısından:

Şıklık olarak karyolalar daha fazla dekorasyona uygun ve farklı tasarımlara elverişli olabilmektedir. Bazalar belirli kalıpların dışına çıkamadığından, karyolalar bu konuda bir adım önde olmaktadır.

İyi bir başlık seçimi ile bazaları daha şık konuma getirebilirsiniz.

Baza mı karyola mı seçimi yapamıyorsanız, “bazalı karyola”ya ne dersiniz?

Karyola baza farkı yerine bütüncül bir yaklaşıma sahipseniz, o zaman bu seçim size daha uygun gelebilir. Ancak bu tip yataklar için, yatak odası takımlarında fazla model bulunmasa da kendi oluşturacağınız takımınızla bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

KadınlaHerşey.com | Yazar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ferhat dedi ki:

  Kesinlikle baza alin derim ozellikle evli ciftlere cunku ben bazalida kullandim bu. kez karyola alayim dedim fakat karyola igrenc derecede sallaniyodu ve hic rahat degildi sagima soluma donerken bile sesler geliyodu alt demirlerden ozellikle demonteli karyola demirleri igrenc cok pismanimm aldigim icin yatak hayatimda mahfoldu evliler bilir ne demek istedigimi

 2. akif aksoy dedi ki:

  baza daha kullanışlı diye düşünüyorum
  hem bebeğin fazla gereçlerini baza içinde muhafaza edebiliyorsanız
  ama karyolaların sandığı olmadığı için bu şansınız olmuyor
  örnek vereyim; bebekbesikler.com ‘dan aldığım ahşap beşiği,
  bebek büyüyünce paketleyip bazanın içine koymuştum.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com