Kadınla Herşey

Regaib Kandili Ne Demektir (Kısaca)?

Regaib Kandili Ne Demektir (Kısaca)?

Maddiyatla çevrili dünya hayatında, maneviyatın varlığını da hatırlatan önemli günler, geceler vardır. Bu önemli günler içinde yer alan bir gece de Regaip Gecesi, diğer bir deyişle Regaip Kandili’dir.

2018 Regaib Kandili Ne Zaman?

2018 yılı Regaip Gecesi 22 Mart Perşembe günü ve aynı zamanda üç ayların başlangıcıdır. Regaip gecesinden başka dört önemli gece daha vardır. Her biri kendi içinde çok önemli faziletler barındıran bu geceler; Mevlit Kandili, Miraç Kandili, Beraat Kandili ve Kadir Gecesi’dir. Regaip Kandili hakkında kısaca bahsetmek gerekirse, Regaip isminin anlamı, günün önemi ve bu gün ile ilgili yapılması tavsiye edilen görevler, dualar, ibadetler hakkında kısaca bilgi vererek değinelim;

Regaip kandili nedir, niçin kutlanır?

Kısaca Regaip Kandili, kısaca üç aylar diye bilinen ve birbiri ardına gelen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının başlangıcının ilk cuma gecesidir. O yüzden bu günü aynı zamanda “üç aylar başlangıcı” da denilmektedir. Kelime olarak Regaip; değerli, kıymetli, çokça rağbet edilen.. gibi anlamlara gelmektedir. Regaip günü, üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece)’dir. Bu yüzden çok değerli ve rağbet edilmesi gereken, kıymetli bir başlangıç günüdür. Çünkü üç aylar; Regaip ile birlikte diğer üç kandil gününü de içinde barındıran ve faziletleri çok büyük olan mübarek aylardır.

regaip-kandili-ne-zaman-ne yapilir

Üç Ayların başlangıcı olan Regaib Kandili (Regaib Gecesi) 22 Mart 2018 Perşembe günüdür.

Regaib gecesinde ne yapılır?

Dini günler/geceler insanların yaratıcılarına daha yakın olduğunda daha çok bağışlandıkları gecelerdir. Allah’ın kullalarına bu geceler vesilesiyle daha çok ikramda bulunduğu, bu gecelerin vesilesiyle rutin olan dünya hayatında kendilerine dönmelerini, silkelenmelerini ve yaratıcılarını hatırlamalarını istemesi söylenebilir.

Bütün özel günler, rutin yaşanan hayatta bir olay, durum hakkında hatırlatıcı olduğundan önemlidir ve kendi içinde belirli şekillerde değerlendirilir. Dini günler de kendi içinde önemli değerler barındıran ve hatırlanması kişilerin kendi yararına olan günlerdir. Elbette bu günlerin geldiğini okuyup, duyup, hatırlayıp geçmekte vardır. Ancak hatırlayıp değerlendirenler için ve bu vesileyle sonraki zamanları da bu amaçla önemseyenler için Allah da diğer günlerde yapılan ibadetlerin sevaplarından daha fazla sevap veriyor kullarına. Çünkü Allah istiyor ki; kul, kendisinden ayrılıp savrulmasın, yalnız kalmasın, kendini amansızca geçici dünya hayatına bırakmasın, ölmeden önce yaratılmışlığının anlamını öğrensin. Öğrensin ki geçici mutlulukları kalıcı mutluluğa dönüşsün.

Allah bunu neden istiyor? Allah niçin kullarına bu gibi gecelerle onlara kendilerini, hayatlarını, yürüdükleri yolun son durağını neden sorgulatmak istiyor? Çünkü kullarını seviyor. Öyle seviyor ki Peygamberi vasıtasıyla onlara müjdeler veriyor. Bu durum, Allah’ın merhametinin insanlar üzerinde ne kadar büyük olduğudur. Bir anneye şefkati veren, merhameti veren bir güç (Allah), ondan daha merhametli ve şefkatli olmaz mı zaten?

Hz. Muhammed (s.a.s.), mescidde oturuyordu. Mescide bir esir grubu getirildi. O sırada Allah Resûlü (s.a.s.), bir kadının yana yakıla bir şeyler aradığını gördü. Kadın yakaladığı her çocuğu sinesine basıyor, kokluyor sonra bırakıyordu.
Sonra kendi yavrusunu buldu, bağrına bastı. Doyma bilmeden onu öpüyor, kokluyor, tekrar bağrına basıyordu. Allah Resûlü (s.a.s.) bu manzara karşısında iyice doldu. Hıçkıra hıçkıra ağlayarak parmağıyla yanındakilere bu kadını gösterdi ve: “Şu kadını görüyor musunuz?” dedi. Sahabe cevap verdi: “Evet Ya Rasulallah!” Allah Resûlü (s.a.s.) tekrar: “Bu kadın şu kucağındaki çocuğunu cehenneme atar mı?” diye sordu. Sahabe “Hayır ya Rasulallah!” karşılığını verdi. Ve işte bunun üzerine Hz. Peygamber şu hikmet dolu sözleri söyledi: “Allah o kadından daha şefkatlidir, kullarını cehenneme atmaz.”

Regaip gecesi Allah’ı hatırlatan, dünyanın yoğunluğunda unutulup giden önemli bir konuyu tekrar insanın gündemine getiren bir gecedir. Üç Aylar gibi çok önemli bir başlangıcın gecesi.. Eğer bu gece dualarla, namazlarla, tövbelerle geçirilirse mükafatı da büyük olmaktadır. Çünkü Allah’ın insanları önemseyip fırsat verdiği, davet ettiği böyle gecede ona yönelen kul, davete icebet eden ve ikramları hak eden misafir gibidir. Komşunuza misafirliğe gittiğinizde size evinde olanlarla ikramda bulunur. Bir de size daha fazla ikramda bulunmak için, hususi ziyafet vermek için özel olarak çağırdığında ve sizde buna icabet ettiğinizde ise bu özel sofradan yiyip içmeyi hak etmişsiniz demektir. Yahut hazırlanan bu daveti elinizin tersiyle teşekkür ederek ertelemiş olmanızda var. Ya ömrünüz yeter ve bir gün o komşu aynı daveti size tekrar yaparsa gidebilirsiniz, yada buna bir daha fırsat bulamayabilirsiniz. Sofra hazırlanmıştır. Sizin olmanız size olan sevgidendir. Sizin içindir. İcabet edilmeyen sofradan bir şey eksilmez, ancak bu sofra hatırına uzun süre kurulacak bir yakınlık kaybedilmiş olur.

Regaib kandilinde yapılacak en güzel şey, bu vesile ile hayatın gidişini, geçen yılları, geleceği, ömrü düşünmek ve içten ne geliyorsa onu yapmaktır. Namaz, dua, tövbe istiğfar… Hz. Peygamberin yaptığı sünnetleride yapmak kat kat sevap kazandıracaktır.

Regaib kandilinin amacı, üç ayların başlangıcı olduğu için bu üç ayları öğrenmek, bilgilenmek, bu ayların amacını ve önemini araştırarak bu ayları iyi değerlendirmek için hazırlık yapmaktır. Bu gece için ise özel olarak davet sahibini daha yakından tanımak ve yakınlığı artırıp sürekli davetlere mazhar olacak birlikteliği kurmak olmalıdır. (Kandili değerlendirdikten sonra) Sofradan kalkıp gitmek yerine, davet sahibini daha çok tanıyıp neden benim için sofra hazırlandı, neden bana önem verildi diye düşünüp bunun gereğini yerine getirmek, aradaki ilişkiyi kuvvetlendirecek ve misafirin komşu ile olan ilişkisinin güçlenmesi gibi Yaradan ile yaratılan arasındaki bağ kuvvetlenecek ve birliktelik sürekliliğe dönüşecektir.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com