Kadınla Herşey

Hangi Partinin Kaç Kadın Adayı Var?

Hangi Partinin Kaç Kadın Adayı Var?

Siyaset tarihimizde kadınların seçilme hakkı, bir çok ülkeden daha önce başladı. Her seçimde kadınların meclise girme oranı ise dalgalanmalar göstermekle birlikte artış gösterdi. Kadınlar TBMM’de ne kadar aktif? Seçimlerde kadınların erkeklere göre aday oranı ne kadar?

2015 seçimlerinde kaç kadın aday var?

7 Haziranda yapılacak Genel Seçimlerde 531 kadın aday vitrine çıkıyor. Bu sayı daha önceki Genel Seçimde (2011) 268’di. Bu sene kadın sayısınındaki en fazla aday ile HDP birinci sırada geliyor. HDP’nin toplamda 268 kadın adayı var. İkinci sıra ise 103 aday ile CHP’nin. Üçüncü sırayı AKP 99 kadın aday sayısıyla alırken son sırayı 61 adayla MHP alıyor.

24. Dönem TBMM kadın milletvekillerinin sayısı 79’a ulaşmıştı. 25. Dönem TBMM kadın milletvekili sayısının ise, şimdiden 7 Haziran seçimlerindeki kadın aday adayındaki sayısıyla 100’ü geçebileceği  görülüyor. Kadınların siyasetteki yeri artmakla birlekte son dönemlerdeki seçimlerde yaşanan büyük çıkışlar gösteriyor ki kadınların meclisteki ağırlığı daha da artarak ilerleyecek.

Kadın milletvekili aday listesinde en cimri davranan MHP iken, en cömert davranan HDP oluyor. AKP ile CHP hemen hemen aynı sayıda kadın milletvekili adayı gösteriyor. Ancak CHP, meclis içinde 45 adayın yer alacağını beklerken, AKP 80 civarında kadın aday görmeyi umuyor mecliste.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com