Kadınla Herşey

21 Mart Olayı Nedir? (Nevruz ve Ekinoks)

21 Mart Olayı Nedir? (Nevruz ve Ekinoks)

İlkbaharın başlangıcı hadisesi kültürlerde çok geniş yere sahiptir. Hayatın yeniden başladığını, dirilişi, canlılığı yansıtır bu başlangıç. Bu günün önemi yada öne çıkmasının nedeni ise, kainat takviminde olan 21 Mart değişiklikleridir. Bu gün neler olur, kısaca değinelim;

Ekinoks ve 21 Mart Olayı

Yıl içerisinde gece ile gündüzün eşitlendiği iki günden biri; 21 Mart. Diğer bir deyişle İlkbahar ekinoksu ile Sonbahar ekinoksu.
Ekinoks, güneş ışınlarının yılın iki eşit günü olan 21 Eylül ve 21 Mart tarihlerinde ekvatora dik düşmesi sonucu aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır.

21 Mart olan ilkbahar ekinoks’unda, güneş ışınlarının ekvatora dik düşmesiyle gölge boyu bu ışınlar ekvatorda sıfır olur. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Bunun tam tersi ise Kuzey Yarım Küre’de olmaktadır. Haliyle Güney Yarım Küre’de Sonbahar yaşanmaya başlarken, Kuzey Yarım Küre’de ise ilkbahar başlamaktadır.

Nevruz

21 Mart Baharın Başlangıcı aynı zamanda Nevruz olarak bilinmekte ve kutlanmaktadır. Her kültürde baharın bu başlangıcı farklı adlarla anılsa da hepsinde ortak anlama gelmektedir. Nevruz; bolluk, bereket, yenilenme, sevgi, kardeşlik, paylaşma gibi anlamları simgelemektedir.

Nevruz’un en bilinen özelliklerinden biri ateşin üzerinden atlamaktır. Bir alanın ortasına yakılan büyükçe bir ateşin üzerinden koşarak atlamak, bir gelenek haline gelmiştir.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com