Kadınla Herşey

Lazer Epilasyonun Zararları

Lazer Epilasyonun Zararları

Lazer uygulamaları; varis leke ve dövme çıkarma, epilasyon, tırnak, çil, mantar, akne ve deri çatlaklarının tedavisinde sıklıkla kullanılmakta. Ancak yöntemin istenmeyen sonuçlar doğurmaması için uzman kişiler tarafından yapılması büyük önem taşıyor. Lazer uygulamaları beraberinde oldukça fazla yan etki de getiriyor. Her ne kadar güvenli ve iyi tolare edilebilir sistemler olsalar da uygulama sonrası yan etkiler oluşabileceği için, bu konuda derinin yapısını bilen ve deneyimli hekimlerin bu uygulamaları gerçekleştirmesi gereklidir. Dermatologlar, lazer uygulamalarını hekim dışında kimseye yaptırılmaması gerekliliğinin altını çiziyor.

Cildiniz yanabilir!

Lazer uygulaması mutlaka uzman hekimlerce ve Sağlık Bakanlığı’ ndan onay almış merkezlerce yapılmalı. Uzmanlar, deri tipine uygun olmayan lazer uygulamalarının cilt yanıklarına yol açabileceğinin altını çiziyor; ayrıca ciltte, dönüşü olmayan hasarlara de neden olabileceğini vurguluyor. Lazer uygulamalarının profesyonel şekilde yapılması, işlem öncesinde, uygulama sırasında ve sonrasında gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bunun aksi durumunda kişilerin cildinde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilmektedir.

Lazerin zararları nelerdir?

Dermatolojide 5 deri tipi vardır; açık tenden koyu tene doğru bu deri tipleri sıralanmaktadır. Lazer uygulamalarında, lazer enerjisi dozu ayarlanırken deri tipine uygunluğunun değerlendirilmesi önemlidir. Deri tipine uygun tedavi planlanmadığı taktirde, deride yanıklar, pigment değişikliği, kalıcı renk koyulaşması, kalıcı yara izi, yanığa bağlı olarak enfeksiyonlar gelişebilmektedir. Deride oluşan tahribatın sonucu, cilt hastalıkları, hatta cilt kanserine kadar varabilen tehlikeleri de beraberinde getirmektedir.

lazer-epilasyon

Lazer epilasyon zararlı mı?

İltihaplı cilt rahatsızlıkları olan kişilerde lazer epilasyon uygulamaları oldukça risklidir. Bunun yanı sıra; uçuk, siğil, akıntılı egzama ve ışığa duyarlı kronik cilt rahatsızlığı olan kişilerde lazer epilasyon uygulamalarından uzak durmalıdır.

Ayrıca güneş ışınlarına duyarlı, güneş ışınlarına karşı alerjisi olan kişilerde de lazer epilasyon uygulamaları kötü sonuçlar vereceğinden asla tercih edilmemelidir. Ciltlerinde ciddi güneş yanığı olan, saunada yanan kişiler üzerinde de lazer epilasyon uygulamaları problemlere neden olabileceğinden, uzmanlar asla önermemektedir.

Lazer epilasyon uygulamalarının zararlı olduğu bir diğer husus da gebelik dönemlerindeki kadınların, lazer epilasyon acısı ile paniklemesi ve lazer ışınlarının bebeğe olumsuz etkileridir.

Doktorlar lazer epilasyon uygulamalarının, özellikle gebeliğin ilk üç ayında kesinlikle yapılmaması gerektiğini vurguluyor. Bunun sebebi tabi ki anne karnındaki bebek sağlığı. Doktorlar, lazer ışınlarının bebeğe herhangi bir olumsuz etkisinin söz konusu olabileceğini ve bunun yüksek ihtimal olduğunu belirtmekteler. Bu nedenle uzmanlar, özellikle hamilelik döneminde lazer uygulamaları ve özellikle lazer epilasyonun ertelenmesi gerektiği önerisinde bulunmaktadır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com