Kadınla Herşey

Hazır Dondurmaların Zararları

Hazır Dondurmaların Zararları

Yaz günlerinin gelmesi ile birlikte dondurma mevsimini de açmış olduk. Özellikle çocuklar için, sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezidir dondurmalar. Hem bir eğlence hem de ferahlamak için bir sebeptir. Ne var ki büyükler olarak bizler de çocuklardan aşağı kalmaz, yazın bolca dondurma tüketiriz. Hele bir de mübarek ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi ile beraber, dondurmalar iftar sofralarımızı süsler.

Dondurma yemek elbette zevkli ve faydalıdır. Ancak nasıl yapıldığını, içerisine nelerin konulduğunu, helal sertifikası olup olmadığını bildiğimiz sürece! Çocuklarımızın günde iki üç tane tükettiği, hatta bizlerin bile kutu kutu bitirdiği o dondurmalar, ne yazık içinde çok fazla sayıda katkı maddeleri bulunduruyor.

Hazır Dondurmalar Nasıl Yapılır?

Fabrikasyon usulu üretilen dondurmalarda çok fazla katkı maddesi bulunur. Yağ kaynağı olarak süt yağı ve margarin, palm ve soya yağı, yağ asitlerinin mono ve digliseridleri gibi. Kuru madde ve lezzet vermesi için süt tozu, peyir altı suyu tozu, kazein, protein tozu vb. Birçok hazır gıdada olduğu gibi tat vermesi için glukoz şurubu, fruktoz şurubu, şeker, mısır şurubu gibi katkı maddeleri, ayrıca aromalar, meyve püreleri ve gerçek meyveler.. Stabilizatör ve emülgatör olarak kullanılan katkı maddeleri ve süt yada su. Tabi ki olmazsa olmazlardan biri olan doğal veya yapay renklendiriciler.. Eğer frozen yoğurt tarzında bir dondurma ise ayrıca starter kültürler kullanılmaktadır.

Görüldüğü üzere hazır dondurmalar içerisinde, çok fazla sayıda bileşen ve katkı maddesi bulunuyor. Bu kadar çok katkı maddesi barındıran bir besini tüketirken ve çocuğunuza sunarken bir kez daha düşünün!

Hazır Dondurmaların Zararları Nelerdir?

1) Hazır dondurmaların içerisinde kullanılan yağ, mono ve digliseridlerdir. Bu yağlar, bitkisel kaynaklı ise bir problem yoktur ancak hayvansal kaynaklı olan yağ asitlerinde, özellikle de yabancı markalı dondurmalarda domuz yağı kullanımı şüphesi mevcuttur.

2) Hazır dondurmaların bileşimini oluşturan diğer önemli maddeler, peynir altı suyu tozu (PAST), kazein ve protein tozu gibi maddeler, sağlık üzerine olumsuz bir etki yapmamaktadır. Hatta vücut metabolizması, kas yapısı ve sağlıklı vücut formu sağlaması açısından faydalıdır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, özellikle de yabancı markaların dondurmalarında kullanılan bu maddeler helal olmayabilir. Çünkü PAST, kazein ve protein tozları üretimi aşamalarından önce peynir üretimi gerçekleştirilir. Peynir üretimi sırasında kullanılan pıhtılaşmayı sağlayan enzimin (peynir mayasının) nasıl elde edildiği önemlidir. Peynir mayası helal kesim hayvanlardan elde edilmişse bir sorun yoktur. Ancak helal kesim olmayan hayvanlardan elde edilmiş ise yada helal olmayan peynir mayaları kullanılmış ise, bu maya ile oluşan peynir ve beraberinde peynir altı suyu tozu ve diğer maddeler de helal olmayacaktır.

3) Hazır dondurmaları zararlı hale getiren belki de en önemli maddedir tatlandırıcılar; yani mısır şekeri şurupları, özellikle de fruktoz şurubu! Bu tür katkı maddeleri içeren besinle sağlık açısından faydalı olmamakla birlikte, obezite gibi çağımızın illet hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Çünkü bu tür yapay şekerler, tatlandırıcılar, tokluk hissi vermemekte ve aksine yedikçe daha fazla yemenize neden olmaktadır. Kanserden, kalp hastalığına ve karaciğer yetmezliğine kadar bir çok rahatsızlığın temelinde bu tür katkı maddeleri mevcuttur. Glikoz şurubu oranının azaltılması ile yapılan ve helal sertifikalı ürünler tercih edilebilir, ancak bu tür ürünlerinde çok tüketilmemesi gerekiyor.

4) Hazır dondurmaların kıvamları şahanedir. Bu muazzamlığı sağlayan, sizi kendisine hayran bırakan maddeler ne yazık ki sağlığınız için hiç de faydalı değillerdir. Stabilizatör olarak keçiboynuzu zamkı ya da sakızı, guar gum, ksantam gum, sodyum alginat, karregenan, agar agar, pektin, jelatin, karboksi metil selüloz (CMC) vb. ürünler kullanılmakta. Bu maddeler, dondrumaya kıvam kazandırır. Burada uzak durulması gereken öncelikli katkı maddesi, karregenan ve jelatindir. Jelatin domuz orijinli olabilir yada helal kesim olmayan hayvanlardan elde edilebilmektedir. Karregenan ise yüksek kanserojen, ülser ve zehirlenme riski taşıyan etilen klohidridin oluşumuna neden olabilmektedir.hazir-dondurmalar-zararli-mi5) Hazır dondurmaları zararlı kılan ve uzak durmamızın çok daha sağlıklı olacağını düşündüğümüz bir diğer unsur ise, hazır dondurmaların içerisindeki yapay aroma ve renklendiricilerdir. Aromaların üretimi sırasında, çoğu zaman tutucu olarak alkol kullanılır. Bu da biz Müslüman insanlar için zararlı olabilmektedir.

Hazır dondurmalarda kullanılan renklendirici katkı maddelerinin de yapay renklendirici olduğu durumlarda; kurdeşen, rinit (burun akması), burun tıkanıklığı, alerji, hiperaktivite, böbrek tümörü, kromozom hasarı, karın ağrısı, bulantı ve kusma, hazımsızlık ve iştahsızlık gibi bir dizi hastalığa neden olan sonuçlar doğurabilmektedir.

Naçizane tavsiyemiz, marketlerde kutularda ya da değişik birçok ambalaj içerisinde sizlere sunulan hazır dondurmaları alırken bir kez daha düşünmeniz ve mümkünse bildiğiniz, güvendiğiniz, helal sertifikalı dondurmaları tüketmeniz. Hatta mümkünse dondurmalarınızı evlerinizde, tertemiz mutfaklarınızda, içine neyn ne kadar koyulduğunu bilerek ve kontrol ederek, sizler yapın. Bunun için ‘Evde Çilekli Dondurma Yapımı’ adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Önce bizim, sonra sevdiklerimizin sağlığı ve imanımızın kuvveti için, lütfen yediğimiz şeylere çok dikkat edelim.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. eyüp balkanoğlu dedi ki:

    hazır dondurma zararlı ise dondurmayı nereden almalıyız.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com