Kadınla Herşey

Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

Yürüyerek mutlu olmak istemez misiniz? Yürüyüş basit bir eylem değildir. Yürüyüşün faydalarına bakıldığında fiziksel gelişime katkısından, psikolojiye olan etkisine kadar bir çok alanda verimli olduğu görülmektedir. Yürüyüş için kendinize zaman ayırmanız gerekmiyor, işlerinizi yürüyerek yapmanız bile yeterli.

Eğer ben yürüyüşü spor ve eğlence olarak düşünürseniz bu da iyi bir fikir olacaktır. O halde bütün sıkıntılarınızdan günde sadece 10 dakikanızı ayırarak kurtulmanız mümkün. Günlük stresimiz kimi zaman kendimizi bitkin hissetmemize neden olur. Her gün artan faturalar, zorlaşan hayat şartları, iş stresimiz, ilişkilerimizdeki aksaklıklar bizi gün içinde negatif bir hale getirir.  Gün içinde kendinize en uygun zaman dilimini seçip yürüyüşe çıkarak kendinize bu minik ödülü verebiliriz. Bu konu üzerine yapılmış bilimsel açıklamalar da bizi bu 10 dakika sihirli yürüyüşüne davet etmektedir.

Yürüyüş yapmak mutlu eder!

Yorgunluğa neden olan şeyler aynı zamanda mutsuz olmanıza da sebep olabilir. İşleyen demir pas tutmaz misali, insan vücudu yürüyüş sırasında endorfin salgılar. Salgılanan endorfin beyninizde oluşan pasları (yorgunluğu, sıkıntı ve stresi) temizler ve arındırır. Bunun yanında tetiklenen diğer hormonlarda bize mutluluk katar. Yürüyüş sırasında gördüğümüz en ufak bir güzellik bile ruhumuzu beslememize yardımcı olur.Yürüyüş sırasında gördüğümüz olumsuzluklar bile durumumuza şükrederek kendimizi yenilememize olanak sağlar.

yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir, vücuda etkileri nasıldır

Yürüyüşe çıkarken nelere dikkat etmeliyiz?

Yürüyüşün yararlarından tam olarak istifade edebilmek için negatif enerjilerden kurtulmanın yollarını öğrenip uygulayarak, daha sonrasında ise strese iyi gelen içecekleri ve strese iyi gelen yiyecekleri tüketirseniz, yapacağınız yürüyüşün veriminin çok daha fazla artırdığını göreceksiniz. O halde güzel bir yürüyüş için hazırlıklar nasıl olmalıdır?

  • Yürüyüşe çıkmadan önce kendinizi en rahat hissedeceğiniz bir kıyafet seçin. Seçim yaparken hava şartlarını da göz ardı etmeyin.
  • Yürüyüş için kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir rota çizin. Bu alanın trafikten ve gürültüden uzak olması daha zinde bir yürüyüş yapmanızı sağlayacaktır.
  • Yürüyüşe çıkmadan önce birkaç dakika bedeninizi yürüyüşe hazırlayın. Yürüyüş sonrası ağrı yaşamamanız için bu önemlidir.
  • Ayakkabılarınız yürüyüşünüzün sağlıklı ve rahat olması açısından çok  önemlidir. Yürüyüş sırasında kendinizi iyi hissedeceğiniz bir ayakkabı seçin.
  • Yürüyüşe başladığınız andan itibaren sizi mutlu eden olayları ve kişileri düşünmeye başlayın. Hayatınızda şans hissettiğiniz anlarınızı hatırlayın. Gülümseyin.
  • Yürüyüş sırasında kalına gelen her türlü fikre açık olun. Bunları asla bastırmayın. Yürüyüş sırasında kendinizle sırdaş olun ve her şeyi sınırsızca düşünmenizi sağlayın.
  • Yürüyüş sırasında mutlaka telefonunuzdan uzak durun. Mümkünse kapatın hatta yanınıza almayın.
  • Yürüyüş sırasında kendinizi iyi hissedeceğiniz bir alanda bir mola verin ve nefesinizi değerlendirin.
  • Bol bol nefes alıp buna şükredin. Yürüyüş sırasında burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermeniz de bol oksijen almanızı sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com