Kadınla Herşey

Diyet Yapmadan Kilo Verme Yöntemleri

Diyet Yapmadan Kilo Verme Yöntemleri

Diyet yapmadan kilo verme yöntemleri ile kilo vermek için diyet sevmeyenlerin neler yapabileceklerini ele aldık. Diyetsiz de zayıflamak mümkün. Yapmanız gereken tek şey aşağıdaki uyarıları dikkate alarak sabırla devam etmek.

Zayıflamak İçin Diyet Şart mı?

Kilo vermek, birçok kişinin istediği fakat bir çoğumuzun da oldukça zorlandığı bir durumdur. Hızlı yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle çok sayıda insan fazla kilolarından şikayetçi durumdadır. Kilo vermeyi isteyen kişiler, ilk olarak kendilerine uygun diyet programlarını araştırır ve bu tür kilo verme yöntemlerinin peşine düşer. Birçok kişi diyet yaparak istediği kiloya kavuşmayı amaçlar. Ancak kilo vermek için diyet yapmak şart değildir!

Evet, birçoğumuz kilo vermek için zorlu diyet programları uygularız. Sevdiğimiz birçok yiyecekten feragat eder, bu zorlu süreçte kendimize birçok besini yasaklarız. Çoğu zaman bu uğurda baş ağrıları çeker, mide gurultuları duyar, moralimiz bozuk bir şekilde gün geçiririz.

Oysa kilo vermek için ilk ve en önemli adım motivasyondur! Kararlılık kadar kendinizi iyi hissedeceğiniz şeyler yapmak, hem kilo vermenizi hem de hayatınızı daha iyi yaşamanızı sağlayacak.

Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün. Sağlıklı bir bedene ve ideal kilonuza, gündelik hayatınızda sadece birkaç noktaya dikkat ederek kavuşabilirsiniz.

Kilo vermeyi takıntı haline getirmeyin;
Kilo vermenin ilk şartı motivasyon demiştik. İlk olarak kilo verme ile ilgili takıntılarınız varsa, buna son vermelisiniz. Eğer bu durum, sizde takıntı haline dönüşürse, yani sürekli kilo alırım, yemeyeyim yada yersem kilo alırım düşüncesi beyninizde olursa, kilo vermek neredeyse imkansız hale gelebilir. Çünkü vücut bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünerek kendini koruma iç güdüsü ile depolama yapar. Bu durum nihayetinde “su içsem yarıyor” sorununu doğurur.

Beslenme düzeni son derece önemlidir;
Beslenme düzeninizde yapacağınız değişiklikler ile istenilen ideal kiloya yaklaşırsınız. Bunun için; diyet listelerindeki sıkı kontrole gerek kalmadan tüketilenlerin içerisinde zararlı olanların tespit edilip azaltılması ya da tamamen çıkarılması veya porsiyonları küçültme yönteminin denenmesidir. Bu sayede, yemekten vazgeçemediğiniz yiyecekleri tüketmeye devam ederek, hem o yiyeceklerin zarar oranını düşürmüş olursunuz hem de yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlarısınız.

Bu süreçte sevdiğiniz sebzeleri yemek de uygun bir yöntemdir. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek için yenmemesi gereken bir besinden vazgeçmeniz gerektiğinde, yerine sağlıklı olanı koyup, onu tüketerek daha kolay bir geçiş aşaması sağlayabilirsiniz.

Beyaz ekmek yerine, kepekli, tam tahıllı ekmekleri veya çavdar ekmeğini tercih edin;
Diyet yapmadan kilo vermenizi sağlayacak önemli bir adım da, sofranızdan ekmeği uzaklaştırmaktır. Beyaz ekmek yerine kepekli veya tam tahıllı ekmekleri tercih edin. Bulabilirseniz siyez ekmeği yada kavılca ekmeğini yiyebilirsiniz. Çavdar ekmeği de bu süreçte sizin için çok daha sağlıklı olacaktır. Bu tür ekmekler, beyaz ekmeğe oranla çok daha kısa sürede tokluk hissi vererek, fazla yemenizi önler. Bu da zaman içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Kahvaltı, atlanılmaması gereken bir öğündür;
İdeal bir sabah kahvaltısı uzun süre tok tutacağı için sizi sağlıksız atıştırmalıklardan da kurtarır. Ayrıca kahvaltı sofranıza protein ve lif bakımından zengin besinler ekleyin. Beyaz peynir, yumurta, salatalık gibi besinler sizi uzun süre tok tutarak, aşırı yeme isteğinizin önüne geçer. Yağlı, kızartılmış, karbonhidrat içeren besinlerden olabildiğince uzaklaşmanız da kilo vermenize ve kaliteli yaşamanıza katkı sağlayacaktır.

Bol su için;
Başta su olmak üzere ‘sağlıklı sıvı tüketimi’ diyet yapmadan kilo vermede en önemli faktörlerdendir. Su, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan en önemli etkendir. Ayrıca suda sıfır kalori vardır. Mideye tokluk hissi vererek, vücutta var olan kalorinin yakımını sağlar. Bu nedenle günde en az 2 litre olmak üzere 3 litre su içmeye özen gösterin. Suyu sade içemiyorsanız, içerisine limon dilimleyin ya da taze nane yaprakları atın. Bu şekilde çok daha rahat içebilirsiniz. Buna rağmen yine de ben çok su içemiyorum diyorsanız su içme alışkanlığı hakkında neler yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.
diyet-yapmadan-kilo-vermenin-yollari
Düzenli ve kaliteli bir uyku kilo vermede oldukça önemlidir;
İnsan vücudu uyku esnasında ortalama 500 kalori yakmaktadır. Ancak bu uykunun nasıl ve hangi saatler aralığında yapıldığı oldukça önemlidir. Geç saatlere kadar ayakta kalmak, hem gece acıkmanıza (bu nedenle de yeme isteğinin artmasına ve gereksiz atıştırmalar yapmanıza) hem de beyinsel ve fiziksel birçok işlevin bozulmasına neden olur. Düzenli bir uyku, metabolizmanın çalışmasını da düzene sokmaya yardımcı olarak sizi zinde tutar.

Diyet yapmadan kilo vermenin en önemli adımı spor yapmaktır;
Vücudun ihtiyaçlarına uygun sporun bulunması, özellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan şikayetçi olanlar için önemlidir. Düzenli olarak yapılması durumunda istenilen kilo kısa sürede sağlıklı bir şekilde verilebilir. Evde yapılabilecek egzersizler, vakit sorunu yaşayanlara bir alternatif oluşturur. Mekik, şınav ve pilates gibi fazla geniş alan istemeyen ve tek başına kolay yapılabilen sporlardan bazıları tercih edilebilir. Spor, metabolizma hızının da artmasına yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com