Kadınla Herşey

Demlenmiş Siyah Çayın Faydaları

Demlenmiş Siyah Çayın Faydaları

Çayı demlediniz ama hepsini içemediniz. Kalanını dökmeden önce iyi düşünün. Çünkü siyah çay, uçuktan ishale kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

Toplum olarak siyah çayı seven, günün hemen her saatinde içen bir milletiz. Hatta Türklerle özdeşleşen bir değer, Türk kültürünün bir parçası ve sembolüdür siyah çay. Sabah uyanır uyanmaz, kendimize gelmek için hemen ocağa demliği koyar, mis gibi sıcacık bir çay demleriz. Misafirliğe gittiğimizde heme çay ikram edilir. Akşam yemeklerden sonra olmazsa olmazımızdır..

Hal böyle olunca, evlerde çay muhabbetleri akıp gider.. Ne var ki bazen ölçüyü fazla kaçırır, elimiz bola kaçar ve çayı fazla demleriz. Ya da planlar değişir, mis gibi, demlenmiş çaylar kalıverir. Bu gibi durumlarda çayı sakın ha dökmeyin. Çünkü demlenmiş siyah çay adeta bir şifa!

Diş eti şişliğine iyi geliyor!

Çay poşetlerini (kullanılmış sallama çay poşetlerini) diş etlerine bastırın. Yahut ağzınızı çay ile çalkalayın. Böylece diş etlerinizdeki şişlik bir nebze de olsa inecektir.

Göz iltihabını azaltıyor!

Gözleriniz kuruyor, kaşınıyor ve iltihaplanıyorsa iki siyah çay poşetini 5-10 dakika ılık suda bekletin. Suyun fazlasını sıkıp çay poşetlerini gözlerinizin üzerine koyun (demlediğiniz çaydan steril bir beze koyarak da yapabilirsiniz). Bu şekilde 10 dakika kadar tutun. Kaşınma hafifleyecek, iltihap azalacaktır.

demleme-cay

Uçukları iyileştiriyor!

Çayın içerisindeki flavonoid ve kafein maddeleri uçuğun ilerlemesini önlüyor. Uçuğun acısı başlayınca soğumuş ıslak çay poşetini uçuk üzerinde 10 dakika bekletin. Bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrarlayın. Zamanla uçuğun hafiflediğini ve geçtiğini göreceksiniz.

İshali geçiriyor!

Çaydaki tanin maddesi vücudun sıvıyı emmesine yardımcı olan bağırsaklardaki mukus zarı üzerinde etkili. Bu sebeple ishalli durumlarda çay içilebilir. Hatta biraz demli içilmesinde de fayda vardır. İçerisine bal katarak, çayı tatlandırabilirsiniz.

Çıbanları iyileştiriyor!

Siyah çaydaki tanin maddesi, antibakteriyel özelliğe sahip. Haliyle vücutta çıban çıktığında üzerine ılık çay poşeti ya da demlenmiş çayın taneleri koyulabilir. Ilık çay poşetini, 10-15 dakika çıban üzerinde bekletin. Bu işlemi günde 4-5 kez tekrar edin.

Kesiklerdeki kanı durduruyor!

Yara ve sıyrık oluşumu gibi durumlarda, yaralanan bölgeye soğumuş çay poşetini yavaşça bastırın ve biraz bekletin. Acı hafifleyecek ve şişme azalacaktır.

Ayak terlemelerini azaltıyor!

Çaydaki tanik asit maddesi, bakterileri öldürüyor ve gözenekleri kapatıyor. Böylece ayak daha az terliyor. Yarım litrelik suya 2 çay poşeti ya da iki yemek kaşığı çay atıp 15 dakika kaynatın. Sonra yaklaşık 2 litre su ekleyerek suyun ılınmasını sağlayın. Ayaklarınızı 15-30 dakika bu suda bekletin.

Boğaz ağrılarını geçiriyor!

Özellikle kış aylarında yoğun görülen boğaz ağrıları için, çayın posasını süzün ve demini gargara olarak kullanın.

demleme-cayla

Bunlara Dikkat!

Çay içmek de sağlık için faydalıdır. Özellikle baş ağrısı, diş taşı oluşumu, kalp rahatsızlıkları, mide ağrısı ve öksürüğe karşı siyah çay oldukça faydalıdır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici ve gerginliği giderici bir etkiye de sahiptir.

Çayın sağlığa faydalı olabilmesi, demlenme süresine bağlıdır. Eğer çay iki dakika demlenirse, sadece kafein, 5 dakikadan fazla demlenirse tanik asitler gibi faydalı diğer maddeler ortaya çıkmaktadır (Çayın daha iyi nasıl demlenmesi gerektiği hakkında bilgi için; ‘Çay Nasıl Demlenmeli’ bağlantısına tıklayabilirsiniz). Tabi uzun süre bekleyen çayı tüketmek, özellikle mide için zararlıdır.

Çaydan önce bir bardak su içmeye dikkat edin. Böylece çayın midede oluşturduğu asidik durumu önlemiş olursunuz.

Kimler Çay İçmemeli?

Anemi hastaları (kansızlık problemi olanlar), hamileler, çocuklar (eğer çok ısrar ederlerse açık ve limonlu çay içebilirler. Limon içeriğindeki C vitamini ile çayın demir bağlayıcı etkilerini azaltır), gastrit ve ülser rahatsızlığı olanlar, yaşlılar (aşırı kafein alımı yaşlıların kemiklerine zarar verir).

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com