Kadınla Herşey

Böbrek Ağrısı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Böbrek Ağrısı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Böbrekler, kaburgaların hemen altında, karın boşluğunun yanlarında bulunan, boyları ortalama 10 cm, ağırlığı ise yaklaşık 150 gr olan, vücudumuz için filtre görevi gören organlarımızdır. Vücuda giren veya vücutta oluşan zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlamakla görevli böbrekler, aynı zamanda kandaki asit-baz ve elektrolit dengesini sağlamakta, hormon ve şeker metabolizmasına destek olmaktadır.

böbrekler

Böbrek ağrıları neden olur?

Böbrek ağrıları, karnın arka tarafında bel hizasında kimi zaman çok şiddetli kimi zaman ise hafif sancılar şeklinde kendini göstermekte olup, bazı kişilerde ise kasıklarda ağrılara sebep olabilmektedir. Böbrek ağrıları, böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek apsesi kaynaklı olabileceği gibi böbreklerde büyüme de böbrek ağrısına neden olabilmektedir. Böbrek taşları en yaygın ve tipik böbrek ağrısı sebebi olmakla birlikte, vücut içinde bulunan bazı maddelerin böbreklere veya idrar yollarına yerleşmeleri sonucu oluşmaktadırlar.

Böbrek taşları şiddetli ağrılara sebep olmasının yanı sıra yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma eğilimi de görülebilmektedir. Ağrı en fazla kaburganın alt kısmında hissedilmektedir. Bununla birlikte, böbrek apsesi ve idrar yolları hastalıkları da böbrek ve sırtta ağrılara neden olabilmektedir. Akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılan böbrek apsesi, her iki tipte de yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, sırt ve bel ağrılarına sebep olmakta olup, erken teşhisi tedavisi için çok önemlidir.

Böbrek ağrısına sebep olan bir başka rahatsızlık ise böbrek büyümesidir. Böbrek büyümesi idrarın birikmesi sonucu böbreklerin şişmesi ile başlar ve kişide ciddi bel ağrılarına sebep olmaktadır.

böbrek-agrisi-nasil-gecer

Böbrek ağrısı için ne yapmalı?

Böbrek sağlığını korumak için, günde en az 2 litre su içilmeli, ayaklar sürekli sıcak tutulmalıdır. Ayrıca böbrek ağrısından şikayetçi olan kişiler eğer ağrıların idrar yolu iltihabı nedeniyle olmadığı tespit edilmiş ise sıcak su torbaları az da olsa ağrıları hafifletecektir.

Böbrek ağrısının nedeninin tespitinde mutlaka doktora başvurulması esas olmakla birlikte evde uygulanabilecek bir takım böbrek bakım önerileri de mevcuttur.

 

Böbrek ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler;

Kurutulmuş mısır püskülünün suda haşlanarak sabah kahvaltı öncesi bir bardak kadar içilmesi, sarı sedef otu ya da ayrık otunun sıcak suda demlenerek içilmesi gibi uygulamalar böbrek ağrılarına iyi gelmektedir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com