Kadınla Herşey

Anne Sütünün Önemi, Bebeğe Faydaları

Anne Sütünün Önemi, Bebeğe Faydaları

Anne; ister normal doğum olsun ister sezaryen, hamilelik süresince oluşmaya başlayan ve doğum anı ile göğüsten salgılanmaya hazır olan, bebekler için oldukça önemli ve gerekli bir besindir. Doğada tüm memeli canlılar, doğum anından hemen sonra yavrularını emzirmektedir. Emzirmenin önemi sadece tok tutmaktan ibaret değildir. İnsanlar için de en güzeli ve faydalısı budur. Doğum anından itibaren, bebeğin kucağa ilk alınması ile beraber emzirme işlemi başlamalıdır.

Anne Sütünün Önemi

Doğum esnasında uzun süre vakit geçebilir. Bu durum bebeğin acıkmasına ve doğum nedeniyle yorulmasına sebep olacaktır. Doğum gerçekleşir gerçekleşmez bebek anne sütü ile beslenmelidir. İlk gelen anne sütü genellikle sarı renktedir. Bu koyu ve sarı süte kolostrum deniyor. Kolostrum; yüksek değerli protein, antikor ve mineral içeriyor. Bu süt doğumdan itibaren sadece birkaç gün üretiliyor ve bebeğin ihtiyacı olan tek besin olma özelliğini taşıyor. Sütün bileşiminde, emilmeye başladıktan sonra bir takım değişimler gerçekleşiyor. Protein ve mineral miktarında düşme gözleniyor. Yağ, laktoz ve enerjisi ise artmaya başlıyor. Bu dönemde salgılanan süte ise geçiş sütü deniyor ve yaklaşık 2 hafta sürüyor. Daha sonra, daha açık renkte ve daha sıvı olan olgun süt üretilmeye başlanıyor.

anne-sütü2

Bebeğin ilk aşısı sayılabilecek derece de kuvvetli bir koruyucu özelliğe sahip kolostrum; annenin ilk sütü, bebeğe birçok fayda sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi, sütün doğumdan hemen sonra salgılandığı için, bebeğin bağırsaklarının iç yüzeylerini çevreleyerek mikropların etkisini önlemesidir. Bu yüzden doğumdan hemen sonra anne sütü ile beslenen bebekler anne sütü ile beslenmeyen bebeklere göre daha az hastalıklara yakalanır ve dirençli bir vücuda sahip olurlar. Diğerlerine göre bağırsak hastalığına yakalanma olasılığı daha azdır.

İlk saatlerden itibaren bebeğin istekle, uygun koşullarda ve doğru teknikle emzirilmesi anne sütü ile bebeğin beslenebilmesi için en önemli koşuldur. Emzirme sırasında salgılanan oksitosin ve prolaktin hormonları memedeki sütün boşalmasını sağlar ve yeni süt yapımını uyarır. Bu durum ise, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Anne sütü faydaları açısından bebeğe nasıl etki ediyorsa anneye de fayda sağlamaktadır; emziren annelerde göğüs kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve bu tür hastalıklara yakalanma riski oldukça düşüktür.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

  • Anne sütü bebek için en ideal besindir. Çünkü anne sütü sterildir ve hiç bir bakteri veya mikrop barındırmaz. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek ve onu hastalıklardan koruyacak olan maddeleri, antikorları içermektedir.
  • Anne sütü her zaman taze, hijyenik, pratik ve ekonomik bir besindir. İlk doğum anı ile beraber bebekler sık sık acıkır, bu nedenle anne sütü bebek için hem sağlıklı hem hızlı hem de ekonomik bir besindir.
  • Anne sütü, bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemini düzenleyen prebiyotik lifler içerir. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik reaksiyonlar görülmemektedir.
  • Anne sütü, bebeğin sindirebileceği en ideal besin olduğundan, bebeklerde sık sık görülen kabızlık, ishal, gaz gibi problemlerin oluşumunu en aza indirmektedir.

anne-sütü

  • Anne sütünde bulunan zengin protein ve mineraller, bebeğin henüz gelişmemiş böbreklerini zorlamamakta, sindirimin kolaylaşmasını sağlamaktadır.
  • Anne sütü, bebek için gerekli olan tüm vitaminleri ve mineralleri ideal oranlarda içermektedir.
  • Bebeğin sinir sistemi hücrelerinin, beyin hücrelerinin, gözde görmeyi sağlayan retina tabakası hücrelerinin gelişimi için hayati öneme sahip Omega-3/Omega-6 yağ asitleri açısından zengin olan anne sütü, bu yağ asitlerini olması gereken oranlarda ve doğru miktarlarda sağlamaktadır.
  • Anne sütüyle beslenen bebeklerde kalp hastalıkları, kanser, şeker hastalığı, ağız ve diş gelişimi bozuklukları, bağırsak hastalıkları, alerji gibi durumlar daha az rastlanılmaktadır.
  • Anne sütü, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini en iyi şekilde sağlar. Özellikle zeka gelişimi için oldukça önemlidir.
  • Bebeğin ruhsal gelişimi için de oldukça önemli olan anne sütü, anne ve bebek arasında sevgi bağının oluşmasını sağlar. Bebeğin annesinin göğsünde kendini güvende hissetmesini sağlayarak, güven duygusunun gelişimini sağlayacaktır.

Anne sütü bebekler için en doğal ve en ideal besindir. Bu nedenle bebek doğar doğmaz emzirilmelidir. Bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Onun için yeterli olacak tüm protein, mineral, vitamin anne sütünde mevcuttur. İlk 6 aydan sonra da, bebek istediği sürece anne sütü verilmeli, ek besinlerle anne sütüne takviye yapılmalıdır.

Anne bebek sağlığı bir bütündür ne sadece bebeğe yönelik uygulamalar tam sonuç verir ne de sadece anneye. Anne sütünün değerini koruması için annenin beslenmeye dikkat etmesi kadar bebeğin bu sütten en iyi ve en uzun süre istifade etmesi içinde ilgi gösterilmelidir.

KadinlaHersey.comF

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com