Kadınla Herşey

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur ağacının yaprak ve çiçeklerinden yapılan Ihlamur Çayı, yumuşak kokusuyla rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sarı ve beyaz renkli çiçekleriyle genelde ormanlarda yetişen ıhlamur ağacı, 25-30 metreyi bulan uzunluğuyla asırlarca yaşayabilmektedir.

Ihlamurun Faydaları

Kozmetik sektöründe, tıbbı amaçlar ve sağlık için yaygın olarak kullanılan ıhlamur bitkisini kendiniz evinizde de cildinize uygulayabilirsiniz. Deri hastalıklarının tedavilerinde yardımcı olur. Cildi güzelleştiren ıhlamur, cilt kaşıntılarına ve dökülmelerine şifa olmaktadır. Farklı ve uygun bitkilerle karışımı yapılarak içildiğinde ıhlamurun faydaları daha da artmaktadır.

Ihlamur ağacının çiçekleri, yaprakları ve gövdesi dahi tıbbi faydalar sağlamakta ve birçok hastalığı tedavisinde yardımcı olmaktadır. Ihlamur çayı ise, sadece çiçeklerinden ve yapraklarından yapılırsa çok daha yararlı olacağı belirtilmekte.

Tilia türleri 90 feet yüksekliğe kadar büyüyebilir ve 1000 yıl yaşayabilir. Tilia cordata kış ıhlamuru olarak bilinmektedir ve büyük yapraklı ıhlamur ise büyük yapraklara sahip olduğundan, bununla karakterize edilir ve yaz ıhlamuru olarak bilinmektedir. Çiçekleri aromatik yağlar içerdiğinden, kokulu ve hafif tatlı çaylar üretirler.

Ihlamur Çayı Faydaları

ihlamur-agaci-cayi

 • Kabızlığı önleyici etkisi vardır.
 • Vücudu terletme etkisiyle soğuk algınlıklarına iyi gelir.
 • Yatarken içildiğinde uykusuzluğa ve gerginliğe iyi gelmektedir.
 • Göğsü yumuşatıcı etkisiyle öksürüğün hafiflemesini sağlar.
 • Mideyi rahatlatarak hazımsızlığı gidermede yardımcıdır. Özellikle yemeklerden sonra içilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Ihlamur suyu ile saçlarınızı besleyebilir, güçlendirebilirsiniz.
 • Rahatlatıcı etkisinden dolayı sinirlilik ve anksiyeteye iyi gelmektedir.
 • Yüksek tansiyona ve kalp çarpıntısına faydalı olmaktadır.
 • Migren ağrılarını dindirici etkisi bulunmaktadır.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyen ıhlamurun ishali geçirici özelliği vardır.
 • Toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Strese de iyi gelen ıhlamurun kaygıyı giderici etkisi vardır. (tavsiye: strese iyi gelen bitki çayları)

Ihlamur Çayının Zararları, Yan Etkileri

Ihlamur çayını günde 3 bardaktan fazla içmeniz önerilmez. Aşırı tüketimi kalp hasarına neden olabilir. Geceleri aşırı içildiğinde uykusuzluk yapabilir. Hamilelikte ıhlamur kullanımı ve emziren kadınların ıhlamur kullanımı için doktora danışılması daha uygundur.

Ihlamur Nasıl Yapılır?

Bir bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı kadar ıhlamur atarak 10 dakika kadar demlenmesi sağlanır. Ihlamurun yaprağı ile birlikte satışı olduğu gibi sadece çiçeğininde satışı vardır. Ihlamur çayını sadece çiçeğinden yaparsanız daha fazla etkisini gösterecektir. Ihlamuru demleyerek de yapabilirsiniz. O zaman yapraklarıyla beraber koyduğunuz ıhlamuru 20 dk kadar bekletmek daha iyi sonuç verecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com