Kadınla Herşey

Yaz Meyveleri

Yaz Meyveleri

Yaz aylarının yakıcı sıcağına karşı serinleten tatlar ararız. Yaz meyveleri ile hem serinler hemde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri kazanırız. Dört mevsimi yaşayan ülkemizde her mevsim sağlıklı beslenmek mümkün. Özellikle meyve konusunda çok cömert topraklara ve iklimlere sahibiz.

Ülkemizdeki yaz meyveleri ile başka ülkelerdeki meyveleri kıyas ettiğimizde bizde olanların onlarda olmadığını görebiliriz ya da tam tersini söyleyebiliriz. Hiç bilmediğimiz yaz meyveleri var. Tattıklarımızın hemen hepsi ülkemizde yetişen meyveler.

Kimi ülkelerde dilimle satılan karpuz ve kavunu biz kilo ile satın alıyoruz. Yine tane ile satılan elmayı biz kütür kütür, ardı ardına yiyebiliyoruz. Bu meyve bolluğundan istifade etmek ve değerlendirmek bizim elimizde.

Yaz aylarında vücudun ihtiyacı olan su ve mineraller yaz meyvelerinde bolca bulunuyor. Bu yüzden kış ayının daha az sulu meyvelerine karşı yazın daha fazla sulu meyveler yetişiyor. Karpuz ile suya doyuyor, kiraz ile kalsiyum ihtiyacımızı karşılıyoruz. Cildimizin güneşten aşırı yanmasını salatalık ile önlüyor, bulaşıcı hastalıklardan korunmak için erik yiyoruz.

Her yaz meyvesinin; kaybedilen enerjilere, minerallere, suya geri dönüşüm deposu olduğunu bilmeli ve mümkün olduğunca yaz meyvelerinden sık sık tüketmeliyiz.

yaz-meyveleri-nelerdir

Yazın hangi meyveyi ne için tüketiyoruz?

Karpuz yiyerek bağışıklık sistemini düzenleyebilir, kan basıncını düşürmek için kullanabiliriz. Bol sulu karpuz hem kilo kontrolünde bize yardımcı olacak hem de kaybettiğimiz mineralleri kazanmada büyük fayda sağlayacaktır.

Bağırsak düzensizliği durumlarında kayısı ile bağırsakları çalıştırabiliriz. Kayısının rahatlatıcı etkisini göz ardı etmeyin.

Yoğun stresli yaz günlerine karşı tüketeceğimiz çilek ile sakinleşebilir, vücudumuzdaki toksinleri ve stresi söküp atabiliriz.

Yaz aylarında bulaşıcı hastalıklarla mücadele için bol bol erik tüketebiliriz.

Yaz aylarının uzun ve yorgun geçen gündüzlerini akşam yiyeceğimiz kavunla atabilir sakin bir yaz uykusu geçirebiliriz.

Üzümle C vitamini ihtiyacımızı karşılar, susuzluğumuzu giderir, sindirimimizi rahatlatırız.

Yaz meyveleri nelerdir?

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yetişen meyvelerimiz: kiraz, çilek, can eriği, mürdüm eriği, karpuz, kavun, incir, kiraz, kayısı, vişne, şeftali, üzümdür.

Her mevsim ayrı meyve!

Meyveleri mevsimine göre tüketirsek vücudun ihtiyacına göre lazım olan şeyleri almış oluruz. Mevsim dışı tüketilen meyvelerin vücuda istenildiği gibi tam olarak fayda sağlamadığını uzmanlar belirtiyor. Yazın çıkan meyveleri başka bir mevsimde tüketmek yerine tazeyken, doğalken yaz aylarında alıp tüketmek hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik olacaktır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com