Kadınla Herşey

Oto Cam Filminin Faydaları ve Zararları

Oto Cam Filminin Faydaları ve Zararları

Otomobillerin camlarını koyulaştıran cam filmi uygulamaları hakkında bir çok haber yapılıyor; serbest mi, yasak mı, cezası var mı…  Cam filminin bu kadar gündeme gelmesi, yasaklara konu olması, kullanımı üzerine sürekli açıklamalar yapılıyor olması koyu camların trafik denetlemelerinde işleri zorlaştırmasından dolayı. Oysa ki bu filmler toplumda ‘görüntü olsun’ diye yaptırılıyor diye algılansa da yararları ve zararları yeterince irdelenmiyor. Cam filminin faydaları da mı olur demeyin, hem de tahmin ettiğinizden de fazla; elbette cam filmi standartları dahilinde.

Cam filmlerinde son durum nedir, cezası var mı?

21 Ekim 2017’de başlayan yasak çeşitli açıklamalarla esnetildi. Yasağın kakması yönünde adımlar atılmış vaziyette ve ceza kesimi durduruldu (Kasım 2017 itibariyle). Yani cam filmleri artık arabalarda kullanılıyor olacak. Ancak artık serbest bir şekilde değil de bir standart getirilecek ve taktıranlar bu standartlara dikkat ederek taktırması gerekecek. Zaten üreticilerde bu şekilde standarda yönelik üretim yapacakları için iki tarafta memnun olacak gibi gözüküyor.

Bu süre itibariyle arabalarına cam filmi yaptırdığından dolayı caza alan sürücüler de bunları iptal ettirebilirler. Bunun için ilgili yerlere müracaat edilmesi gerekmektedir.

Arabalara cam filmi neden taktırılır?

Cam filmleri dışarıdan bakıldığında halk arasında ‘şekil olsun’ diye algılansa da “ki evet şekil olsa da” farklı nedenlerden dolayı taktırılıyor. Sadece otomobillerde mi? Değil aslında ama alçak olan otomobiller cam filme daha çok ihtiyaç duymakta. Çünkü mesele sadece şekil değil. Birazda, rahatlık olması açısından tercih ediliyor?

Koyu oto camlarının yada filmli camların sürücülere ve yolculara faydaları neler?

 • Güneş ışığını kırmasından ve yansımaları azalttığı için rehaveti düşürür. Bu da trafik hakimiyetini artırır.
 • Cam filmi sıcağı da keser. Güneş ışığına filtreleme yaptığı için ısı ve ışık oranını düşürerek aynı zamanda yakıttan tasarruf sağlar çünkü daha az klima çalıştırılmış olmaktadır.
 • Karartmalı yan aynaları olmayanlar için arkadan vuran yoğun güneş ışığı, film sayesinde arkadaki araçları daha rahat görmenizi sağlar. Arka camda varsa film bu da aynı güveni sağlar.
 • Toplumumuzda ne yazık ki daha bitmeyen kadın sürücü ayrımcılığından dolayı trafikteki araç tacizleri film ile sürücülerin kadın erkek ayrımını en aza indirdiği için kadın sürücülerin agresif erkek sürücülerden rahat nefes almasını sağlar.
 • Uzun yolculuklarınızda şoför dışında rahat bir uyku, yatış, ayak uzatma gibi ev ortamını sağlar.
 • Başı örtülü kadınlar için yine uzun yolculuklarda rahat bir ortam sağlar.
 • Emziren kadınlar için daha güvenli ve kapalı bir alan oluşturur.
 • Küçük bebekler için aşırı güneş ışığını, gece ışık kirliliğini bertaraf eder.
 • Park halindeki yahut yavaş seyreden aracınızda çanta yada cüzdan gibi koltuk üzerinde önemli eşyanız varsa hemen göze çarpmasını engelleyeceğinden dolayı daha güvenli bir ortam oluşturur.

Cam filminin zararları var mı?

Camları koyulaştıran bu filmlere en çok şikayet edenlerin ortak iddiaları ‘kimden neyi kaçırıyorsunuz ki şeffaf olmuyorsunuz?’, ‘ya yasa dışı bir iş çeviriyorsanız?’… dan ibarettir.

Aslında bu eleştirilerin gerçeklerle örtüşmesinin oranına bakacak olursak yüzdeliğinin çok düşük olduğu görülecektir.

Cam filminin aşırı ölçüde koyu olması iyi değildir. Kötü amaçlı kullanımlara davetiye çıkarır. Bu da trafik memurlarının işini zorlaştıracaktır.

Cam filmi görüşü engellemez. Çünkü ön camlara cam filmi çekilmez. Bu yüzde yola hakimiyet kurulan cam ön cam olduğu için sürücü açısından bir zararı yoktur. Yan camlar ise sürücünün içeriden bakmasından dolayı ışığı dışarda bıraktığı için bu durumda da her hangi bir sıkıntı oluşmamaktadır.

Cam filmlerinde uygulanacak standartlar nelerdir?

Bu konuda çalışmalar kanunlar ölçüsünde uygulamaya koymak üzere devam ediyor ancak muhtemel ölçüler şu şekilde olacaktır:

 • Cam filmlerinde ve koyu camlarda karartı yüzdesi belirlenecek ve bunun üzerindeki camlar yada filmler kabul edilmeyecek,
 • Belirli camlarda yasak olacak. Ön cama yaptırmak yasak olmaya devam ederken arka cam içinde yan camlara göre daha açık renk standardı getirilebilir. Yada arka camda yasağa dahil edilebilir.
 • Kimi araçlar yasaklı olacak. Öğrenci servisleri gibi.

Karşılıklı güven ve yardımlaşmayla yasak söz konusu bile olmaz

Cam filmleri trafik polisleri için sorun teşkil etmektedir. Çünkü yapılan denetimlerde kısa sürede rutin kontrolünü tamamlamak isteyen memurlar araçtan şüphe ettikleri ölçüde denetimlerini uzatmak zorunda kalmaktadırlar. Bunun için onlara yardımcı olmak için bir ‘trafik çevirmesi’ durumunda aracınızı kenara çekerken iç lambalarınızı ‘tavan lambasını’ yakmanız hem şüpheleri ortadan kaldıracak hemde memurların denetimini kolaylaştırmış olacaktır. Zaten şüphe ortadan kalktığında cam filmlerinin yasaklanma sebeplerinden en büyüğü aşılmış olmaktadır.

Gündüz ise karartı oranının yüksek olmadığı ölçülerde kullanılacağı için artık siz rahatça seyahatlerinizi yaparken kötü amaçlı kullanımlarında önüne geçileceğinden sorun çözülmüş olacaktır.

Cam

Kadınlaherşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com