Kadınla Herşey

Nar Reçelinin Yapılışı

Nar Reçelinin Yapılışı

100 ml nar suyunun, yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının %16’ sını karşıladığını, ayrıca B vitamini ve potasyum içerdiğini, nar özünün zayıflamaya yardımcı olduğunu, nar meyvesinin taze iken yendiğinde çarpıntıya iyi geldiğini ve mideyi kuvvetlendirdiğini biliyor muydunuz?

Daha nice faydalarını sayabileceğimiz nar meyvesi, adeta bir şifa deposu. Sonbaharın gelmesi ile birlikte, ağaç dallarında boy gösteren kırmızı narlar, sağlığımız için oldukça faydalı. Bugün sizler için, hem kış aylarına hazırlık olsun diye, hem de hazır mevsimi de gelmişken, mis kokulu, al al narları değerlendirmek adına harika ve leziz bir tarif paylaşmak istedik; işte nar reçeli tarifimiz. Nardan reçel olur mu? demeyin, öyle bir oluyor ki.. Nefis.. 🙂

nar-receli-nasil-yapilir

 

Malzemeler;

3 adet büyük boy kırmızı kabuklu nar,
5-su bardağı toz şeker,
1-2 adet karanfil,
1 çubuk tarçın,
1 çorba kaşığı silme tereyağı,
1-2 adet limon tuzu.

 

Nar Reçeli Nasıl Yapılır?

Narların daha rahat ve kolay bir şekilde ayıklanması için, üzerilerinene bir tahta kaşığın tersi ile hafif hafif vurun.

Ayıkladığınız nar tanelerini pişirme tencerenize alın ve üzerini tamamen kapatacak kadar, yaklaşık 5 su bardağı, toz şekeri dökün.

5-6 saat bu şekilde bekledikten sonra orta ateşte pişirmeye başlayın. Şeker tamamen eridiğinde ocağın altını biraz daha açın.

Bu arada kevgir kepçe ile içerisindeki narları başka bir kaba aktarın. Kalan şerbeti orta ateşte belli kıvama gelen kadar kaynatın.

Bu arada üzerinde biriken köpük olursa yine kevgir kepçe ile alıp atın. Reçeli yaparken içerisine ilave edeceğiniz bir yemek kaşığı kadar tereyağı, reçelin köpürmesini engelleyecektir.

Tereyağını, karanfil ve çubuk tarçını da içerisine bırakıp altını kısın. Ayırdığınız nar tanelerini tekrar içerisine ilave edin.

Bir süre daha taneli olarak kaynatın. Limon tuzunu atıp, kıvamını kontrol edin.

Bunun için porselen bir tabağa nar reçelinin suyundan alıp tırnağınızla üzerinden çizin, ayrık kalıyorsa yani hemen birleşmiyorsa kıvamı gelmiştir. Soğuduğunda da koyulaşacak, unutmayın.

Tencerenin altını kapatıp, üzeri açık olarak soğumaya bırakın. Dilerseniz kaynar olarak da kavanozlara doldurabilirsiniz.

Kavanoza doldurup ağzını sıkıca kapatın. Çıtır çıtır nar reçeli hazır.

Afiyet olsun.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com