Kadınla Herşey

Ertesi Gün Hapı Nedir? (Kullanımı, Yan Etkileri)

Ertesi Gün Hapı Nedir? (Kullanımı, Yan Etkileri)

Ertesi gün hapı kullanımı yaygın olmakla birlikte hapın kadın ve erkek üzerindeki etkileri araştırmalara konu olmaya devam etmektedir. Ertesi gün hapının yan etkileri olabildiği gibi doğumdan korunmak için tek seçeneğin bu olmadığınında bilinmesi gerekir.

Ertesi Gün Hapı Hakkında

Çiftlerin cinsel ilişki esnasında gebelikten korunmak için kondom veya doğum kontrol hapı gibi diğer gebelikten korunma yöntemlerini kullanmaması durumunda kadının kendini korumak için kullandığı bir hap vardır. Bu hap, tek doz halinde alınan ve gebelikten korunmak için ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde tek doz olarak kullanılan ertesi gün hapı, acil durum hapı niteliği taşıyan doğum kontrol hapıdır.

Ertesi gün hapının yan etkileri

Acil durumlarda kullanılması gereken ertesi gün hapı, yoğun hormon içermektedir. Bu sebeple de kadında bulantı, baş ağrısı gibi durumlara yol açmaktadır. Ayrıca rahmi de etkilediği için adet düzensizliklerine sebep olmaktadır. Bu etkiler bazı kadınlarda çok görülürken bazılarında hiç görülmeyebilmektedir.

ertesiBazı ülkelerde reçetesiz satılmayan ilaç ülkemizde reçetesiz alınabilen ilaçlar arasındadır. Bu hap için düşük yaptırıcı ilaç olarak düşünmek yanlış bir tutum olacaktır. Çünkü ertesi gün hapı, düşüğe neden olmamaktadır.

Bu hap, kadının adet zamanına da bağlı olarak vücudundaki döllenmiş bir yumurta hücresinin ana rahmine gitmesini yavaşlatmak ve durdurmak için kullanılmaktadır. Döllenmiş yumurta ana rahmine gittikten sonra bu ilacın hiçbir etkisi olmayacaktır.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

İki tablet halinde alınması gereken hap ilk 72 saat içinde kullanılması gereken doz miktarı için farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Bunlardan birine göre, tek doz alındıktan sonra 12 saat içinde ikinci dozu alınmalıdır. İlk hap ne kadar geç alınırsa etki de o kadar azalacaktır. Bir başka görüşe göre ise ilk 72 saat içinde iki hap aynı anda alınmak zorundadır.

ertesi-gün

Ertesi gün hapı zararlı mı?

Eczanelerde satılan bu hapların kullanımı oldukça etkili ve güvenli olduğu söylenmektedir. On kişiden dokuzunun bu hapla istenmeyen gebeliklerden korunması sağlanmaktadır. Bu hapın hafif yan etkileri dışında ileriki dönemlerde hamile kalmanızı önleyici bir yan etkisi bulunmadığı söylense de bilimsel açıdan ileride hamileliğe kesinlikle etki etmeyeceği kanıtlanmamıştır. Bu hap ancak cinsel ilişkiden sonra alındığında etki etmektedir. Yani ilişkiye girmeden önce alındığında koruyucu bir özelliği bulunmamaktadır. Ayrıca sık sık alındığında da etkisi azalacaktır.

Düzenli olarak kullanıma uygun olmayan ertesi gün hapı, eşlerin geçirdiği korunmasız bir ilişki sonrasında, cinsel ilişki esnasında prezervatifin kullanılmaması, yırtılması, kayması ya da delinmesi gibi durumlarda ve doğum kontrol hapının kullanılmaması gibi durumlarda son çare olarak kullanılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com