Kadınla Herşey

YouTube Reklam Engelleme

YouTube Reklam Engelleme

Youtube reklamlarından şikayet edenlerimiz çoktur. Reklamları kaldırmak isteyenimiz, bunun için program arayanımız olmuştur. Video izlerken çıkan bir sürü reklam canınızı sıkabilir. Youtube reklamlarını nasıl engelleyebiliriz yada reklamları izlemeden nasıl video izleriz gibi bir istekte bulunmamızın sebebi bu reklam sistemini tam olarak bilmediğimizden kaynaklanıyor. Siz de reklamsız video izleme isteğinizi (şimdilik) saklı tutarak bu yazıyı okursanız youtube reklamcılığı hakkında farklı bir bakış edinebilirsiniz. Belki de reklam kaldırma programları aramaktan vazgeçersiniz..

Teknolojinin son sürat ilerleyişi ile iletişim ağlarında da gelişmeler oluyor. Hiç tahmin edilemeyen ilerleyişler ile dün dört elle sarıldığımız icatlar ertesi gün yüzüne bakmadığımız demode araçlara dönüşebiliyor. Televizyon ile olan birlikteliğimiz uzun yıllara dayanıyor. Ancak bu gün internet medyası televizyonla boy ölçer hale geldi ve hem habercilik hem video sektörü başlı başına televizyonla yarış halinde.

Televizyon yerine Youtube üzerinden video izleme devri

Youtube ile video izleme alışkanlığı önceleri boş zamanları değerlendirmek, vakit geçirmek, eğlenmek içindi. İlerleyen zamanlarda Youtube’un ‘Partner‘ sistemi ile siteye yüklenen reklamlardan para kazanma durumu, bu vakit geçirme ve eğlenme şeklinde büyük değişiklikler yaptı. Artık televizyon söktörü kendi çalışmalarını da Youtube üzerinden seyircilerine ulaştırır oldu. Böylece hem daha fazla kitleye ulaşma imkanı sağladılar hemde kendi çalışmaları olan çekimler üzerinden kazanç sağlamış oldular.

youtube-reklamlari

Eskiden çok reklam çıkmazdı şimdi neden çok?

Eskiden Youtube video paylaşım sitesi eklenen videolar için kendi reklamlarını yayınlıyordu. Yani belli standartlar vardı. Mesela videonun altında ince bir reklam yer alıyor, yine video başlarında ‘Reklamı Atla‘ seçeneği ile yer alan bir kereye mahsus tam ekran reklam çıkıyor, sayfanın sağ üst tarafında ise yine bir reklam yayınlanıyordu. Youtube, kendi kazanç sistemini video yükleyicilerle paylaşmak istedi ve artık kanallara ‘sizde reklam yayınlayabilirsiniz’ dedi. Elbette bu tek taraflı bir kazanç değildi. Hem site hem de kullanıcılar kazanacaktı.

Türkiye’ye açılan Youtube’un reklam yayınlama çalışması nedeniyle artık kanallar videolarında kendi reklamlarını yayınladıkları için standart olan reklam sayısı kanal sahibi kişilerin isteğine göre standart olmaktan çıktı. Böylece bizler artık Youtube tarafından değil, kanal tarafından reklam seyrettirilen bir seyirci topluluğu olduk.

Reklamsız video izlemeye çalışmak..

Youtube reklamlarının amacını anlamamız önemli. Reklam bir kazanç kapısıdır. Reklam, bir çalışmanın karşılığında elde edilen kazancın bir çeşididir. Televizyon reklamlarına benzer, internet için uyarlanan çalışmalardır internet reklamları.

Düşünelim ki televizyonda seyrettiğimiz bir programı yada diziyi kaçırdık. Ama bunu izlemek istiyoruz. Neden? Çünkü haz alıyoruz. Çünkü hoşumuza gidiyor. Açıyoruz Youtube sitesini ve kaçırdığımız şeyi buradan izlemeye koyuluyoruz. Ona vakit ayırıyoruz. Hiç bir şey yapmadan oturduğumuz yerden bir iki saatte bunları seyredebiliyoruz. Belki elimizde bir yiyecekle, içecekle arkamıza yaslanıp o anın tadını çıkarıyoruz. Peki başka..? Bu kadar! Yaptığımız şey sadece bu! Hatta istediğimiz an durdurup istediğmiz an da videoyu tekrar başlatarak, bir bölümünü bırakıp daha sonraya erteleyerek video seyretmenin tadını çıkarıyoruz özgürce.

Buraya kadar olan kısım seyirci tarafı. Bir tıkla siteye erişim ile yaptığımız bu keyfiyetin bir de karşı tarafı var. Sırf biz bu keyfi alalım diye, bizim elimizdeki yiyecek ve içecek ile rahatça zevkimize uygun bir şeyi bize sunan bir çalışma ekibi var. Bunlardan biri bu izlediğimiz şeyi hazırlayanlar, diğeri de bunu bize ulaştıran Youtube Video Paylaşım Sitesi. Youtube için bu konuyu sonraya bırakarak biz içerik üzerinden örnek vermeye devam edelim.

Yukarıda anlatılan bizim ‘hiç bir sorumluluk almadan seyretme keyfiyetimiz‘ için günlerini harcayan, saatlerce metin ezberleyen, diziler programlar çeken ekipler var. Bu aslında onların işi. Ancak onların işi diyerek hiç bir diziyi izlememezlik yaptık mı? Şöyle düşünelim; bir dizinin müptelasıyız ve biz tam o dizinin o haftaki bölümünü dört gözle beklerken arkadaşımız bize “niye bekliyorsun ki boşver bu onların işi zaten, seyretmene gerek yok ki” dedi ve bizde bu arkadaşımıza hak vererek bunu seyretmedik. Bu mümkün mü hiç! Kim böyle düşünebilir ki? Kimse. Seviyorsa seyrediyordur. Sırf onların işi diyerek seyretmemezlik yapamaz. O halde demek ki bizi tatmin ediyor bu seyrettiğimiz şey. Yani bizim zevk almamızı, gülmemizi, ağlamamızı sağlıyor. Yani bizim duygularımıza hitap ederek bizi tatmin ediyor.

Eğer bunları hazırlamak onların işi dersek, hazırlayacaklar çekecekler dersek o halde bunlardan tatmin olma, bunarı seyretme hakkını kim verir bize? Onlarda şu demezler mi ‘o zaman seyretmeyeceksin!‘. Ama biz seyrederiz. Çünkü severiz.

Bizi tatmin eden bu çekimleri Youtube üzerinde bize seyrettirme hizmeti ile keyifli vakit geçirmemizi sağlayan (içeriklerin faydaları zararları tartışılır) kanallar, reklam vasıtasıyla bir emek getirisi kazanıyorlar. Kazanç sağlıyorlar. Onların işi bunları hazırlamak ama parasını da doğrudan yada dolaylı olarak bizlerden kazanmak. Ya bilet alarak, ya televizyondan, ya intenetten yada başka şekilde.

İnternetten bize hizmet verdikleri kanallar ile işlerinin getirisi olan reklam yerleşimi onların hakkı değil midir? Bizim hiç birşey yapmadan tatmin olmamızı sağlamalarının bir bedeli olmalı değil mi? Kim bizim karşımızda ‘dur sana bir tiyatro oynayalım otur sen şuraya bizi seyret’ der? Bunu Youtube üzerinden yapmalarının ne farkı var peki? Sonuçta bizim için bir çalışma bunlar. Tek tek herkesin ayağına gidip yapmak değil, herkese oturduğu yerden ulaşarak yapmak.

Reklamsız Youtube videoları seyretmek yerine, Youtube‘un reklam altına koyduğu ‘Reklamı Atla’ seçeneğini kullanarak “bu reklamıın devamını seyretmek istemiyorum, teşekkür ederim” diyebilme nezaketini göstermek daha hoş olmaz mı? Bu reklamlardan tamamen kurtulmaya çalışmak, bedelsiz keyif almak, bize verilen hizmete karşı ‘benden bir şey talep etmeyin, ben seyredip gideceğim!‘ demek değil midir? Youtube bize reklam geçişi için teklif sunuyor. Kanal sahibi emeğinin karşılığını almak istiyor ve reklam yayınlıyor ancak biz istemezsek belli bir süre sonra bunu kapatabiliyor ve devam edebiliyoruz videomuzu seyretmeye. Daha fazlasını düşünerek, ‘hayır hiç bir reklam sıkıntısı çekemem ben!’ demek biraz saygısızlık olmuyor mu? O halde neden videoyu açıp vaktimizi harcayıp seyrediyoruz. Bırakalım herkes işini yapsın!

youtube-reklam-sayisi

Youtube reklamları engellenemez mi?

Çeşitli programlar ile Youtube reklamlarını engelleme arayışları çoğaldı. Kanal sahibinin hakkı olan reklam kazancını engellemek için Youtube sisteminin doğal olan ‘Reklamı Atla’ seçeneğinin aksine bir programla yada farklı şekillerle reklamları kaldırma, reklamsız izmeleye çalışma hoş olmayan bir durum.

Kanal vasıtasıyla yüklenen videolar bir telif hakkı ile korunuyor. Ve videolara konan reklamlar haklı bir rekabet oluşturyor. Özgün hazırlanan videoların sahipleri bundan yasal olarak kazanç sağlama hakkını elde ediyorlar. Bu yasal durumu yasal olmayan durumlarla engellemeye çalışmak hem eser sahibine karşı bir saygısızlık hem Youtube sitesine karşı bir vurdumduymazlık hem de kullanıcı açısından büyük bir sorumsuzluğa yol açmaktadır. Çünkü her yasal olan şeye karşı yapılan karşı uygulamalar mutlaka içinde büyük riskleri barındırır. Biz bilgisayarımıza ‘youtube reklamlarını engelleyen program’, ‘youtube reklamsız video seyretme girişi’ gibi eklentiler yükleyerek reklam olmadan video seyredelim diye beklerken belki de farkında olmadan bilgisayarımıza bir casus yazılım bile yüklemiş olabiliriz. Çünkü bu yolla bir çok riski beraberinde getirmiş oluyoruz. Sadece bir tık yüzünden, bir ‘Reklamı Atla’ seçeneğiyle uğraşmama yüzünden bilgisayarımıza bir virüs dahi indirebiliriz. Bunun aksinden kim emin olabilir?

Videolarda çok fazla reklam çıkabilir. Şunu da söylemek gerekir, reklamdan kazanacağım diyerek bir videoyu izlenemez hale getirmek de hoş değildir. Sürekli seyircileri reklam atlattırmakla uğraştırmak kanal açısıdan abartılı ve hoş olmayan davranış olmaktadır. Bu konuda video altından eleştiriler ile kanal sahiplerine tepkimiz gösterebiliriz.

youtube-partner

Reklamsız video izlemek istiyorum!

Şunu unutmayalım; eğer zamanımızı vererek bir video seyredeceksek bu videolarda çıkan reklamları ya seyretmeliyiz, ya bize sunulan imkanlarla bu reklamları geçiştirmeliyiz ya da en basiti videoyu hiç seyretmeyiz.

İmkanlarımızı rahatlatarak mesela, kablosuz fare alarak oturduğumuz yerden bilgisayar yönetebilir, ‘Reklam Atla’ seçeneğini uzaktan tıklayarak reklamı geçebiliriz. Zaten akıllı telefon yada tabletten seyrediyorsak bu seçeneği kullanmamız daha kolay.

Kısaca belirtmek gerekirse Youtube sitesinin bize sunduğu imkanlar dışında Youtube içinde yayınlanan görüntülerin, site dışından seçenekler bularak reklamsız seyredilmeye çalışılması hem etik olmamaktadır, hem de büyük riskler barındırmaktadır.

Emeğe saygı için, yüklenen videoları sitenin bize sunduğu imkanları yerinde kullanarak hem biz tatmin olabilir hemde bir bedel ödeyerek (reklamı atla seçeğini tıkalama zahmeti göstererek) hizmet alma davranışımızı bozmamış oluruz. Ayrıca bizim için eklenen bu video sahibine teşekkür etmiş oluruz.

Not: Youtube reklamları istenmeyen reklam türlerinden değildir. Telif hakkı gereği emek sahibi ile seyirci arasındaki doğal bir anlaşmadır. Reklamı istememe hakkı olacaksa bu, izlememe hakkıdır; reklamı engelleyici programlar ile değil!

İyi seyirler..

KadinlaHersey.com | Sosyal Yorumcu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Murat Candan dedi ki:

    Yotube videolarını reklamsız olarak izlemek için youtubeizleindir.com adresine girip youtube gibi kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken videoyu arayıp izlemek.

    1. ziyaretçi dedi ki:

      beyinsizce bir yorum olmuş youtubedan para kazanıyorsun galiba zaten senin yerine youtube bunları düşünüyor boş yere sayfayı meşgul etmeseydin

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com