Kadınla Herşey

Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte Burun Kanaması

Burun birçok küçük kan damarı içerir. Gebelik sırasında kan dolaşımında meydana gelen artış, burundaki kan damarlarına baskı yapar. Burundaki kan damarları çok daha ince olduğundan, artan kan basıncı nedeniyle patlamaya ve kanamaya daha yatkındır. Burnunuzu, herhangi bir nedenle silmeniz gerekiyorsa, yavaşça silin. Bu, hamilelik sırasında burun kanaması yaşama olasılığınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, havanın kuru olması da burun kanamalarını tetikler, bu nedenle özellikle kış aylarında, evinizde bir nemlendirici kullanmanız önemlidir. Nemlendirilmiş hava hamilelikte burun kanaması problemi riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Gebelikte Burun Kanamaları

Burun kanaması, gebelik sırasında sıklıkla yaşanan şikayetlerden biridir. Bu durum, yüksek kan basıncına neden olan bir sinüs baş ağrısı veya burun yıkanıklığı gibi nedenlerle olabileceği gibi, hamilelik sürecine bağlı olarak da gelişebilmektedir. Hamilelik sırasında yaşanabilecek bir burun kanamasını durdurabilmek ve bunu önlemek için, bu probleme neden olan olası etkenleri de çok iyi bilmek gerekir.

Gebelikte Burun Kanamasının Olası Nedenleri

Hamilelik sırasında daha sık yaşanan burun kanamalarının olası nedenleri şunlardır;

Damarların genişlemesi; Gebelikte vücudunuzun kan hacmi artar ve kan basıncı da buna paralel olarak artış gösterir. Bununla beraber vücudunuzdaki damarlar genişler. Artan hacimden ve basınçtan dolayı burun damarları yırtılabilir.

Alerjiler; Eğer alerji eğilimli iseniz, burun kanaması yaşamanız daha muhtemel olabilir. Alerjisi olduğunuz şey, burnunuzdaki mukozaları kurutur. Bu durum kan damarlarının daha kolay yırtılmasına neden olur.

Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar; Burun veya sinüslerde enfeksiyon ya da soğuk algınlığı gibi durumlar, mukozaları kurutabilir ve yırtılabilir. Bir enfeksiyon da, burunda tahrişe neden olarak kanamaya yol açabilir.

Kuru ortam; Özellikle kuru bir bölgede ya da ortamda yaşıyorsanız, burun zarlarınız gebelik sırasında daha kuru hale gelebilir. Bu durum da damarların yırtılarak kanamasına neden olabilir.

Hamilelik Sırasında Oluşan Burun Kanamaları Nasıl Durdurulur?

Gebelikte burun kanamasını geçirebilecek çeşitli yöntemler vardır;

İlk olarak, bir buz paketi alın ve kalp seviyenizle başınız bir olacak şekilde rahat bir sandalyede oturun. Başparmak ve işaret parmağınızla sağ burun kemiklerinin altına veya burnunuzun alt kısmına çok sağlam baskı yapın. En az beş dakika sıkıca sıkın ve kanamanın durup durmadığına bakmak için sıkmayı bırakmaktan kaçının.

Bu süre içinde ağzınızdan nefes alın. Burnunuzdan nefes almaya çalışmayın. Aspirin, ibuprofen veya antikoagülan gibi bir ilaç kullanıyorsanız, bu durumda burnunuza iki katı baskı yapın ve iki katı kadar uzun süre sıkıca tutun.

Burun köprüsü üzerinde bir buz torbası tutmak, burun kanamalarına çok iyi gelir. Soğuk, burnunuzdali kan damarlarının büzülmesine yardımcı olur. Cildinizin soğuktan yanmaması için, buz paketini ince bir mutfak havlusuna sarabilirsiniz.En az 20 dakika kadar burnunuzda tutun.

5 ila 10 dakika sonra, kanamanın durdup durmadığına bakın. Durmadıysa, bir 10 dakika daha basınca ve buz tutmaya devam edin. Kanama 20 dakika içinde durmazsa, doktorunuza telefon edin ve acil olarak sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer, burun kanamasını sık yaşıyorsanız, bunu doktorunuz ile konuşun.gebelikte-burun-kanamasi-nasil-durdurulurHamilelikte Burun Kanamaları Nasıl Önlenebilir?

Gebelikte yaşanan burun kanamalarını önlemek için alınabilecek birkaç adım vardır;

  • Burun spreyleri ve burun açıcı ilaçları kullanmaktan kaçının. Bu ilaçlar burun zarlarının kurumasına neden olabilir.
  • Burun zarlarını nemlendirmek için, doğal yağları deneyin.
  • Burnunuzu temizlerken nazik olun, burun basıncını azaltmak için hapşırırken ağzınızı açın.
  • Burun zarlarını nemli tutmak için her gün bol su için.
  • Burnunuzu kuru hissettiğinizde, bir buharlı banyo yapın veya burnunuzu buhara tutun.
  • Duman, kimyasallar ve parfüm gibi çevresel etkenlerden kaçının. Bunlar, burnunuza zarar verebileceği gibi, gebelikte diğer sorunlara da neden olabilir.

Burun Kanaması Hamileliği Etkiler mi?

Tipik olarak, gebelik sırasında zaman zaman burun kanamaları yaşanabilir. Eğer sık ​​sık burun kanaması yaşıyorsanız, özellikle de hamileliğin son üç aylık döneminde sıkça yaşanıyorsa, bu durum diğer sorunlara işaret edebilir.

Her zaman, sık bir şekilde ya da çok ağır bir şekilde burun kanamanız varsa, bir sağlık kuruluşunu veya doktorunuzu bildirmeniz gerekir. Araştırmalar, gebelik sırasında sık sık burun kanaması yaşayan kadınların, doğum sonrası vajinal kanama risklerinin daha yüksek olabileceğini gösterir.

Gebelikte Burun Kanamalarında Ne Zaman Endişe Duyulmalı?

Gebelik sırasında yaşanan burun kanamalarında, yardım istemeniz gereken birkaç durum vardır. Bunları bilmeniz, sizin ve bebeğinizin sağlığı için hayati önem taşımaktadır;

  • Eğer en az 20 dakika boyunca burnunuzun üzerindeki baskıyı korumuş ve hala aktif kanama yaşıyorsanız,
  • Kanama aşırı ağırsa ve boğazına veya ağzınıza doluyorsa, muhtemelen burun arkasından kanamayı, yardım olmadan durdurmak mümkün olmayabilir.
  • Eğer antikoagülan yani kanın pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç almış iseniz, kanamayı durdurmak mümkün olmayabilir. bu durumda hemen doktorunuzu arayın.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com