Kadınla Herşey

Cildi Güzelleştiren Meyvelerle Cilt Bakımı

Cildi Güzelleştiren Meyvelerle Cilt Bakımı

Meyveler yapıları itibariyle sulu, lifli ve canlılık veren besinlerdir. Meyveleri yemenin cilde faydaları olduğu gibi, kürler ile de cildinizi güzelleştirebilir, temizleyebilir ve arındırabilirsiniz. Kışın yenen ve soğuğa karşı cilde direnç sağlayan meyveler olduğu gibi, yazın yenildiğinde cildinizdeki nemin muhafazasını sağlayan yazın yetişen meyveler de vardır.

Doğal yollardan cildinizi korumak istiyorsanız, kozmetik ürünlere verecek fazla paranız yoksa, cildiniz konusunda çok hassas ve seçici iseniz o halde aşağıdan size uygun meyveleri seçebilir cilt sağlığınızı meyvlerin doğallığına teslim edebilirsiniz. Sadece yapmanız gereken cilt için seçeceğiniz meyveleri tüketmeden sizin için başka konularda yan etkileri olup olmadığına dikkat etmek. Özellikle emzirme, hamilelik, kronik rahatsızlıklar gibi…

Hangi Meyvenin Tüketilmesi Cilde Faydalıdır?

Cilde iyi gelen meyveler hem iç kısımlarının tüketimiyle faydalıdırlar, hem de kabuklarının cilde/yüze sürülmesiyle, tohumlarıyla ve yağlarıyla yararlı olmaktadırlar. Kimi meyvelerden de doğal meyve maskesi yapılarak faydaları artırılmaktadır. Kısaca cilt sağlığı için meyvelerin etkilerine bakalım:

Portakal: C vitamini bulunan yapısıyla faydalı olan bu meyve, yara ve yanıkların iyileşmesinde etkilidir. Portakalı soyduktan sonra ıslanan ellerinizi yıkamayıp ellerinizin suyunu ovalarsanız (yapışkanlığı kuruyunca gidecektir) ellerinizin c vitamini ile zenginleşmesine ve teninizin faydalana etki etmiş olursunuz.

Avokado: İçeriğinde bulunan vitaminler ile cilt sağlığını korur. Avokado tüketimi ile cilt kaşıntılarınızı hafifletebilirsiniz. Özellikle egzama tarzı cilt sorunlarında avokado yağını o bölgeye sürdükçe zaman içinde cildi rahatladığını ve kaşıntıyı azalttığını göreceksiniz. Meyve, yumuşatıcı traş kremi olarak kozmetik sektöründe kullanılmakta ve kremleri sedef hastalığının gecikmesinde etkili olmaktadır.

Ananas: Protein deposu olan ananas, deriyi temizleme özelliğine sahiptir. Ananasın kabuğu oluşan nasırları yumuşatır ve ölü deriyi parçalayarak yenilenmesi için harekete geçirir.

Elma: Uçukların iyileşmesini sağlayan elma, vücuttan toksinlerin atılmasında etkilidir. Kanı temizleyici özelliği vardır. Böylece cildin tazelenmesine ve yenilenmesine büyük katkı sağlar. Günlük devamlı yiyeceğiniz bir elma ile cilt bakımınıza katkı sağlamış olursunuz. Elmanın mucizevi kırışıklık azaltan etkinisi için bile her gün tüketilmelidir. Yeşil elma bu konuda daha etkilidir. Hatta elmanın kabuğunu yarım saat cildinizde bekletmeniz kırışıkları azaltacağını fark edeceksiniz. Dilimlenmiş elmayı 50 dk kadar gözlerinize kapatırsanız, göz altı morluklarınızı hafifletebilirsiniz.

Çilek: Vücuda zindelik veren çilek, cildi güzelleştren meyvelerdendir. Enfeksiyonların ilerlemesini yavaşlatma özelliğindedir.

Ayva: Kanı temizleme etkisi vardır. Cilt için tazelik verir. Çiğ olarak çok sık tüketilemese de ara sıra takviye olarak listenizde bulunması faydalıdır. Ayvanın merhemi/yağı deri hastalıklarına ve yanmalara da iyi gelmektedir.

Greyfurt: Meyvenin tohumları kimi cilt rahatsızlıklarında, kepek ve kaşıntı gibi sorunlarda da kullanımının yararlı olduğu söylenmektedir.

Kiraz: İltihaplara ve ağrılara iyi geldiği bilinmektedir.

Şeftali: Kozmetik sektörünün en çok kullandığı meyvelerden olan şeftali, cilde tazelik ve nem vermesiyle bilinir. Cildin ultraviyole ışınlarına karşı dirençli olmasını sağlayarak cildi korumaya yardımcı olmaktadır. Güzelce yıkanmalı ve kabuğuyla yenilmedir. Şeftaliden yapılacak kürler ve maskelerde cildinizi yumuşatacaktır.

Karadut: Vücuttaki zararlıları temizleyici etkisiyle yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. El ve ayak çatlaklarını giderir.

Karpuz: İçindeki su oranıyla en ferahlatıcı meyveler arasındadır. Vücut bol sıvı alımı ile kendini temizlemektedir. Karpuzun bol sulu yapısı ile detoks etkisi sağladığı ve kanı temizlediği bilinmektedir. Cildin yenilenmesinde ve canlanmasında karpuzun etkisi azımsanmayacak derecededir. Karpuz kabuğu cilde sürüldüğünde kimi kaşıntıların kesilmesini sağlar.

Kavun: Böbrekleri ve kanı temizlemeye yardımcı olan bu meyve, cilde canlılık verir ve güzelleştirir. Bol sulu ve lifli yapısı bir yandan rahatlamanızı sağlarken, sakinleşmenize ve stresten arınmanıza yardımcı olur. Az stres, çok gülümseme ve canlılıktır. Soğuk süt ile yapılan kavun karışımı yüze sürülürse cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar.

Kayısı: Enerji veren bir meyvedir. Dış yapısının kadifemsiliği, iç yapısının jelimsi kıvamı cilde nüfuz ederek tenin yumuşamasını sağlar. Bol yendiğinde ishale sebep olacağı için kararında yemek koşuluyla listenizden eksik etmeyin.

Üzüm: Bu sulu meyve özellikle sivilce sorunu olanlar için yararlıdır.

İncir: Temizleme özelli kuvvetli olan ve “yemiş” adıyla da tanınan bu meyve zehirlenmelere karşı çok etkilidir. Ciltte olan lekeleri ve siğilleri geçirmede yardımcıdır. İnciri dalından kopardığınızda damlayan sütü cilde uygulanır. Cilt hastalıkları tedavisinde etkili olduğu bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Muz: İç kabuğunun yumuşkalığı ve narinliği cilde sürüldüğünde yumuşatıcı etkisi olmaktadır. Yine siğilleri yok etmede kabuğunun içi kullanıldığı gibi sivrisinek ve kimi zararsız böcek ısırmalarından sonraki şişliği ve kaşıntıyı dindirici özelliği bulunmaktadır.

Meyvlerle cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler; Meyveleri taze alın ve bekletmeden tüketin. İlaç kullanıyorsanız yediğiniz meyvenin ilacın etkisini azaltmadığına emin olun. Şeker, tansiyon gibi hastalıklara kimi meyveler ters etki yaptığından seçici olmayı unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com