Kadınla Herşey

Vücut Mantarı

Vücut Mantarı

Ayak mantarı olan bir sporcu. Pamukçuk olan bir bebek. Vajinal mantar enfeksiyonu olan bir kadın. Tüm bu saydıklarımız, vücudumuzun çeşitli yerlerinde meydana gelebilecek bir mantar enfeksiyonuna av olmuş kişiler.. Mantarlar, hücre duvarlarında kitin denilen bir madde ile karakterize olan mikro organizmalardır.

Vücut Mantarı Çeşitleri; 

Vücut mantar enfeksiyonu,  mikozis olarak bilinir. Bu tür mantarlar, zararsız olmalarına rağmen, bazı özel koşullar altında hastalığa neden olma özelliğine sahiptirler. Mantarlar doğrudan temas ile alınabilir, hatta nefesle içeri çekildiklerinde, organizmalarını serbest bırakarak ürerler. Mantar enfeksiyonlarının genellikle akciğerleri ya da tırnakları etkilemesinin nedeni de budur. Mantar enfeksiyonundan tüm vücut, hatta organlar da etkilenebilmektedir. Bazı yaygın mantar enfeksiyonları şunlardır:

Ayak Mantarı;

Dermatofitler denir. Bazı mantarlar, özellikle sporcular arasında yaygın bir şekilde görülmektedir, sıcak ve nemli alanlarda gelişir. Ayak mantarı, derinin soyulması veya deride çatlama, kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olur.

Kasık Mantarı; 

Dermatofitler kaşıntılı mantar enfeksiyonu üreten cilt, kasık alanını etkileyebilir. Çoğunlukla erkekler ve erkek çocuklar için bir sorun halindedir, ama kadınlar da enfeksiyondan muzdarip olabilir.

Saçkıran; 

Saçkıran, genellikle cilt ve saç derisini etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Genellikle kırmızımsı, kaşıntılı ve pul pul döküntü olarak başlar. Zamanla, kırmızı halkalar halinde kendini gösterir ve bu halkalar her geçen gün daha büyük olur.

Onikomikoz; 

Onikomikoz, tırnak ve tırnak yatağında yaygın olarak meydana gelen mantar enfeksiyonudur. Genellikle tırnakta küçük ve açık renkli bir leke olarak başlar. Zamanla, daha derinlere yayılır, tırnağın şeklini ve rengini değiştirir. Tırnak daha kalın ve daha kırılgan hale gelir. Genellikle ağrılı ve tekrarlayan bir mantar enfeksiyonudur.

Kandidiyazis Albicans;

Candida albicans, ağız, vajina, mide ve idrar yollarına bulaşabilen, özellikle vajinada şiddetli kaşıntılara neden olan bir tür mantar enfeksiyonudur.

Diğer Fırsatçı Organizmalar;

Bazı mantar organizmalar insanlarda enfeksiyona neden olmaz, ancak bağışıklık sistemleri baskılanmış kişilerde hastalık olarak kendilerini gösterebilirler.

vucut-mantari

Vücut Mantar Enfeksiyonları Sebepleri Nelerdir?

Mantar enfeksiyonları bulaşıcıdır ve kişiden kişiye bulaşarak veya başka nedenler dolayısıyla yayılabilir. Ama insan vücudunun mantarlara karşı korumaları vardır. İnsan vücudunun hemen her parçası, mantar enfeksiyonlarından bizi korumak ve bakterilerin neden olduğu hastalıklara karşı bizi savunmak için çalışır. Bu bakteriler, böylece kontrol altında tutulabilmektedir. Vücudun bağışıklık sistemi ile genellikle onlarla mücadele edebilmekteyiz. Örneğin vücut, vajina gibi bazı ortamlarda yüksek asitlik düzeyini koruyarak, mantarlara karşı bir koruma katmanı sağlar. Ancak vücudun dengesinin bozulması halinde, bu mantar enfeksiyonları için kaçırılmaz bir fırsat olur.

Ancak vücudun savunma mekanizmaları, mantar enfeksiyonlarına karşı bazen yetersiz kalabilmekte. Örneğin bağışıklık sistemi baskılanmış olan hastalarda, bağışıklık sistemi mantar enfeksiyonları ile yeterince mücadele edemiyor. Buna ek olarak, antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı da mantarlara karşı, deri ve mukozada kolonize olan yararlı bakterilerin yok olmasına neden olmaktadır. Menopoz sonrası kadınlarda, hormonal değişiklikler, vajinanın asitliğinin azalmasına neden olur. Bu durum da vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı vücudu savunmasız hale getirebilmektedir.

Vücut Mantar Hastalığı Risk Faktörleri: Vücut mantarı nasıl oluşur?

Sıcaklık ve Nem

Bol bol terleme ve sıcak ve nemli ortamlarda çalışmak, mantar enfeksiyonu riskini artırabilir. Mantarlar büyümek için sıcak ve nemli bir ortam arar. Spor salonları, soyunma odaları duşlar gibi birçok insanın ortak kullanımında olan ve ayrıca nemli ve oldukça sıcak yerlerde, çıplak ayakla yürümek de vücut mantarı riskini artırabilir. Bu kamuya açık yerlerde mantar enfeksiyonu açısından zengin olan mikro organizmalar sıklıkla üremektedir.

vucut-mantari-hastaligi

Kötü Kan Dolaşımı

Ciltteki zayıf kan dolaşımına neden olan herhangi bir durum enfeksiyona da yol açabilir. Zayıf kan dolaşımı vücudun doğal ve yararlı bakterilerini tam anlamıyla üretememesine neden olur ve vücudun mantar enfeksiyonu ile mücadele kabiliyetini azaltır.

Tırnak ve Cilt Yaraları

Küçük bir çivi batması veya cilt yaralanması, derin dokuları etkileyerek, mantar enfeksiyonu oluşumuna neden olabilir. Mantar enfeksiyonu bulunan bir ciltte ise bu durumlar, enfeksiyonun daha da derinlere ulaşmasına neden olabilir.

Vücut Mantar Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Konulur?

Çoğu mantar enfeksiyonlarında görünüşlerine göre tanı konur. Ama doktorunuz mantar enfeksiyonunun nasıl başladığını ve nasıl ilerlediğini anlatmanızı isteyecektir. Diğer tanısal araçlar mantar enfeksiyonlarının belirli türleri için kullanılabilir. Örneğin;

Kazıntı

Bir çivi batması sonucu oluşan enfeksiyonun, bir doktor tarafından tırnak parçalarının kazınması ve mikroskop altında incelenmesi işlemidir. Bu uygulama, diğer koşullardan, onikomikozu ayırt etmede yardımcı olur.

Boğaz Çubuğu

Uzun süreli antibiyotik tedavisi geçiren hastaların genellikle ağızlarında pamukçuk olarak bilinen, ağız ve boğazda beyaz lekeler halinde görülen bir Candida enfeksiyonu gelişebilir. Bir pamuklu çubukla, görünen bu lekeler ve pamukçuklardan örnekler alınarak, daha sonra mantar ve diğer mikroorganizmaların varlığını saptamak için laboratuvarda kültür testine tabi tutulabilir.

Ultra Violet Light veya Wood’un Lambası

Siyah lamba veya ultra-viyole ışık altında, diğer enfeksiyonlar yok edilebilirken, mantar enfeksiyonlarının bazı formları floresan ışığında görülebilmektedir (aynı zamanda bir ‘Wood lambası’ olarak adlandırılır).

vucut-mantar-enfeksiyonlari

Vücut Mantar Hastalığı, Enfeksiyonları Nasıl Geçer ?

Vücut mantar enfeksiyonları çeşitli antifungal ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Kullandığınız ilaç tipi, enfeksiyonun bulunduğu yere ve ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır.

Yüzeysel deri enfeksiyonlarında, bir antifungal krem, damla ya da merhem kullanabilirsiniz. Ayak tırnaklarında daha ciddi bir durum söz konusudur. Tırnakların mantar enfeksiyonundan temizlenmesi haftalar hatta aylar sürebilir. Tırnak enfeksiyonlarında enjeksiyon tedavileri de gerekebilmektedir. Bazı tırnak enfeksiyonları, tırnağın tamamen yok olmasına bile sebep olabilir. Bu gibi durumlarda, genellikle cerrahi bir uygulama ile tırnak, tırnak yatağından sökülür.

Vajinal enfeksiyonlar genellikle fitil ile tedavi edilir.

Hastaların dikkatle takip etmesi gereken; pek çok anti-mantar ilaçlarında, karaciğer için olumsuz olan toksik miktarının oldukça yüksek olmasıdır. İlaçların dozunun uzman doktorlarca ayarlanmasında yarar var.

vucut-mantari-bitkisel-tedavi

Vücut Mantarı Bitkisel Tedavi; 

Bazı doktorlar alternatif tedaviler önerebilir. Bazı mantar enfeksiyonlarında, bitkisel tedaviler de oldukça etkili olabilmektedir. Örneğin, sarımsak tüketimi, doğal bir antioksidan olması nedeniyle tavsiye edilebilir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini ve esansiyel yağ asitlerinin alımını artırmak da başka bir alternatif tedavidir. Buna ek olarak, şeker tüketiminizi azaltmak da mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede oldukça fayda sağlar.

Lactobacillus acidophilus tedavisinde Probiyotikler, nispeten yeni bir gelişme sağlar. İsminden de anlaşıldığı gibi, probiyotikler vücudun dengesini sağlamaya ve yararlı bakterilerin kolonize olmasına ve mantarlar ile rekabet edebilmeleri için yardımcı olur.

Vücut Mantar Enfeksiyonları Nasıl Önlenebilir?

Birçok hastalıkla mücadele ederken, vücut sağlığımızın temeli olan bağışıklık sistemimiz tehlikeye düşer ve mantar enfeksiyonlarının gelişimi için uygun zemin hazırlanmış olur. Ayrıca steroidler veya uzun süreli antibiyotik kullanımını önlemek için uzman doktorlarla irtibata geçmenizde yarar var.

Tam hijyen mantar enfeksiyonlarını önlemek için kritik öneme sahiptir. Belirli bazı ipuçları ise:

  • Cildi ve özellikle cildin kıvrım yerlerini, temiz ve kuru tutun.
  • Özellikle hayvanlara veya diğer insanlara dokunduktan sonra, sık sık ellerinizi yıkayın.
  • Başkalarının havlu gibi özel eşyalarını kullanmaktan kaçının.
  • Topluma açık duşlar ve yüzme havuzlarında ayakkabı giyin.
  • Kullanımdan önce ve sonra spor ekipmanlarınızı mutlaka silin.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com