Kadınla Herşey

Uykusuzluğa Çareler

Uykusuzluğa Çareler

7 gün 24 saat koşturmaca içinde olan toplumumuz, sağlıklı uykunun bir ihtiyaç olduğunu unutup uykuyu bir lüks haline getirdi. Bu nedenle insomnia, sadece İngiltere’de değil, bütün dünyada insanların büyük bir çoğunluğunun hayatlarının çeşitli safhalarında yaşadığı bir uyku bozukluğu olarak karşımıza çıkıyor.

Fiziksel ve zihinsel sağlığımızı tahmin edebileceğimizden çok daha şiddetli bir biçimde etkiliyor.

Uyuyamama hastalığı yani uykusuzluk ile mücadele etmek zorunda kaldığımızda uyku hapları kullanmak çözüm yöntemleri arasında yer alabilir, fakat bu ilaçların sadece özel durumlarda, kısa süreli ve doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor. Doktor kontrolü olmadan, kendi başına karar vererek uyku hapı kullanmanın tehlikeli olduğu bildiriliyor. Bu hapları uzun süre kullanmak çok ağır sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Uyku hapları yerine belirli doğal uyku desteklerinden faydalanmak mümkün. Bunları iki farklı kategori halinde sıralayabiliriz. Birincisi gıda destekleri, ikincisi ise yaşam tarzında yapılan değişiklikler:

uykusuzluk-nedenleri

Gıdalar, Bitkiler ve Besin Takviyeleri

Sıcak Süt

Anneannenizin sizi uyuttuğu günleri hatırlatabilir, fakat sıcak süt uyku getirme konusunda gerçekten faydalı olabilir. Ayrıca inek sütünün yanı sıra badem sütünü de deneyebilirsiniz. Bol miktarda kalsiyum içeren badem sütü uykuyu tetikleyen melatonin hormonunun doğal olarak üretilmesine yardımcı olabilir.

Lavantauykusuzluga

Lavanta yağının uykusuzluk çeken insanları rahatlattığını ve uykuya sevk ettiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Çok sayıda uyku uzmanı yatağa girmeden önce lavanta yağı ile sıcak bir duş almayı öneriyor. Böylece vücudunuz ve zihniniz rahatlayabilir ve kolayca uyuyabilirsiniz. Fakat lavanta yağını hamilelerin asla kullanmaması gerektiği konusunda uyarılar var. Bu konuda gerekiyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Uyku Vaktinden Önce Aperatif

Bu şaşırtıcı gelebilir, çünkü uykudan hemen önce yemek yenmesi tavsiye edilmez. Fakat uyku vaktinden biraz önce uyku getiren yiyeceklerden az miktarda atıştırmak faydalı olabilir. Protein ve karbonhidratların bileşiminden faydalanabilirsiniz, örneğin bir dilim tereyağlı ekmek veya tam buğday krakeri ile biraz peynir yiyebilirsiniz.

Magnezyum

Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, magnezyumun uykuyu düzenleme konusundaki faydalarını ortaya koyuyor. Uzmanlar magnezyum eksikliğinin uyku vaktinden önce zihnin rahatlamasına engel olabileceğini belirtiyor. Yapraklı yeşil sebzeler, kabak çekirdeği, badem ve rüşeym (buğday özü) magnezyum açısından zengin olan besinlerden bazıları.

Sindirilebilir formda olan magnezyum sitrat destekleri de faydalı olabilir, bunları gıda takviyeleri olarak bulmak mümkün. Genellikle bir kez gün içerisinde bir kez de yatmadan önce günde iki doz alınması tavsiye ediliyor. Bu ürünleri kullanma talimatlarına uygun olarak tüketmek gerekiyor. Bir diyetisyen veya eczacıdan tavsiye alarak kullanmakta fayda var. Ayrıca herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışarak kullanmanız daha güvenli olacaktır.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Gece Geç Vakte Kadar Televizyon Seyretmekten Kaçının!

Gece vakti ışığa maruz kalmak çoğu insanda melatonin üretimini engeller ve uyku düzeninin bozulmasına yol açabilir. Uzmanlar uyku vakti öncesinde içinde bulunduğunuz ortamın mümkün olduğunca karanlık olmasını tavsiye ederler. Gece geç saatlere kadar televizyon seyretmekten kaçınmak da faydalı olacaktır.

uykusuzluk-icin

Elektronik Cihazlardan Kurtulun!

Uyku uzmanları yatma vaktinin öncesinde elektronik cihazlardan uzak durulması gerektiğini belirtiyor, çünkü bu cihazlar beynin doğal olarak uykuya dalabilme yeteneğini etkiliyor. Uyku öncesinde bunları tamamen kapalı tutmakta ve yatak odasında bulundurmamakta fayda var. Kırmızı ışık yayan cihazların mavi ışık yayanlara göre melatonin üretimini daha az etkilediği belirtiliyor.

Kendinizi Uyumak İçin Zorlamayın!

Yatağınıza girdikten sonra yaklaşık 30 dakika içerisinde hala uyuyamadıysanız yataktan kalkıp kitap okumak gibi sizi rahatlatacak bir şeyler yapabilirsiniz. Biraz uykunuzun geldiğini hissettiğinizde tekrar yatağınıza dönebilirsiniz.

Uyku Getiren Bir Ortam Oluşturun!

İçinde bulunduğunuz ortamın pek de bir etkisi olmadığını düşünebilirsiniz, fakat zihniniz karanlık ve rahat bir ortamda uykuya daha yatkın hale gelir. Karanlık bir ortamda ve rahat bir uyku yüzeyinde tahmin ettiğinizden daha kolay uykuya dalabilirsiniz.

Bu basit ve uygulanması kolay çözümler uykusuzluk ile başa çıkmaya, huzurlu ve sağlıklı bir uykuyu yeniden keşfetmeye yardımcı olabilir.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com