Kadınla Herşey

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? (Tıbbi Tedavi Süreci)

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? (Tıbbi Tedavi Süreci)

Yazıda; tırnak mantarının nasıl tedavi edilebileceği, ne tür ilaçlar kullanılabileceği hakkında bilgiler anlatılmıştır. Tırnak mantarından korunma yollarını da öğrenerek hastalığın başlamasını önleyebilir yada ortadan kaldırabilirsiniz. Unutulmamalı ki mantar, tedavi edilmediği takdirde daha farklı hastalıklara maruz kalabilirsiniz.

Tırnak Mantarını Nasıl Önlerim?

 Bu alışkanlıkları edinmek, tırnak mantarı veya çeşitli enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir:
 • Düzenli olarak ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayın, tırnaklarınızı kısa ve kuru tutun; su ve sabun ile ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayın, durulayın ve özellikle ayak parmak aralarını, iyice kurutun.
 • Teri emen pamuklu çorap giyin; yün, naylon ve polipropilen itürü kumaşlar ayağınızdaki nemi ememez. Eğer ayaklarınız terliyorsa, pamuklu çorapları tercih edin ve çoraplarınızı sık sık değiştirin.
 • Nemi azaltan, hava alan bir ayakkabı seçin; aynı zamanda bazen ayakkabılarınızı çıkarın veya açık ayakkabı giymeye özen gösterin.
 • Eski ayakkabıları atın; mümkünse, mantarları liman ve eski ayakkabılar tırnak mantarı gibi birçok hastalığa ve herhangi bir enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle eski ayakkabılarınızı mümkünse kullanmayın. Ya da dezenfektanlar veya antifungal pudralar ile ayakkabılarınızı sağlıklı hale getirin.
 • Bir antifungal sprey veya toz kullanın; sprey ya da ayaklarınızı ve ayakkabı içine bu sprey ve tozlardan serpin.
 • Lastik eldiven giyin; elleriniz suya aşırı maruz kalıyorsa bu size yardımcı olacaktır.
 • Tırnakların çevresindeki derileri elinizle almayın; bu, mikropların cildinize erişimini kolaylaştıracaktır.
 • Kamusal alanlara yalın ayak gitmeyin; havuz, duşlar ve soyunma odaları çevresinde sandalet veya ayakkabılar giyin.
 • Güvenilir bir tırnak salonu seçin; manikür veya pedikür için gittiğiniz salonun, özellikle kullandığı araçlar açısından sterilize bir yer olduğundan emin olun.
 • Oje ve yapay tırnak kullanmaktan vazgeçin; oldukça pembe bir kat cila,  tırnaklarınızı nem altında bırakabilir ve tırnak mantar enfeksiyonlarını gizler. Bu durumda tırnak, enfeksiyonun ilerlemesi için cazip bir yer olabilir
 • Bir enfekte tırnağa ya da dokuya dokunduktan sonra ellerinizi muhakkak yıkayın.

Tırnak mantarı tedavisi için doktorunuz büyük olasılıkla ilk olarak tırnağınızı inceleyecektir. Enfekte olan tırnak altından bazı kazıntı yöntemi ile bazı örnekler alarak, enfeksiyona neden olan mantar türünü belirlemek için bir laboratuvara gönderebilir.

Sedef hastalığı gibi diğer koşullar, tırnak mantar enfeksiyonunu taklit edebilir. Maya gibi mikroorganizmalar ve bakteriler de tırnağa bulaşabilir. Tırnak mantarının nedeninin bilinmesi, hangi tür tedavinin uygulanması gerektiğine yardımcı olur. Tırnak mantarı hakkında (nasıl oluştuğu, bulaşma yolları ve sebepleri) daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Kendiniz ayak bakımı ile ilgili belli uygulamalar ile tırnak mantarını geçirmeye çalışabilirsiniz (bkz. tırnak mantarı bitkisel tedavi), ancak tırnak mantarı oldukça güçlü bir mantar türüdür ve tamamen geçmesi oldukça güçtür. Bakım önerileri ve reçetesiz ürünler yardımcı olmadıysa, doktorunuz reçeteli ilaçlar ve diğer yaklaşımları bir arada önerebilir. Tedavi sonucu rahatlama gözlense bile tekrarlama olasılığı yüksektir.

İlaçlar;

 • Oral antifungal ilaçlar; Doktorunuz reçetede oral antifungal ilaçlar önerebilir. Çalışmalar en etkili tedavinin Terbinafin (Lamisil) ve itrakonazol (Sporanox) olduğunu göstermektedir. Bu ilaçlar, enfekte olan tırnak kısmının yerine yeni bir tırnağın yavaş yavaş büyümesine yardımcı olur. Genellikle ilaçlar, 6 ila 12 hafta boyunca alınır. Tırnak tamamen yenilenebilir, ancak enfeksiyon tamamen ortadan kalkmaz. Tırnak mantarını, enfeksiyonu ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi, dört ay veya daha uzun sürebilir.İlaçlar ile tedavi başarı oranları 65 yaş üzerindeki erişkinlerde düşük görünmektedir Ve tedavi başarısı, oral ve topikal antifungal tedaviler (krem tedavisi) birleştirildiğinde çok daha fazla görülmektedir. Oral antifungal ilaçlar cilt döküntüsü gibi yan etkilerin yanı sıra, karaciğer hasarına da neden olabilir. Doktorlar, karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği veya belirli nedenlerden dolayı kronik ilaçları olanlar insanlar için bu tür ilaçları tavsiye etmeyebilirler.
 • İlaçlı tırnak cilası; Doktorunuz bir antifungal oje denilen siklopiroks (Penlac) reçete edebilir. Enfekte tırnağa günde bir kez bu boya uygulanır. Yedi gün sonra, alkol ile kötü katmanlar silinir ve taze uygulamalar başlar. Bir yıl boyunca her gün, bu tür bir oje kullanmanız gerekebilir.
 • İlaçlı tırnak kremi;  Doktorunuz enfekte tırnak için sürülebilir bir antifungal krem reçete edebilir. Bu kremler daha çok ince tırnaklar için yardımcı olur. Bu ilaç, kalınlaşan enfekte tırnağın yenilenmesine ve altta yatan mantarın yok edilmesine yardımcı olur.

Cerrahi ve diğer işlemler;

 • Tırnak kaldırma; tırnak enfeksiyonu şiddetli veya çok ağrılı ise, doktorunuz tırnak çekme olarak da bilinen tırnak kaldırma tedavisini önerebilir. Onun yerine yeni ve sağlıklı tırnak büyüyecek ancak bu durum biraz zaman alabilir. Yaklaşık bir yıl sonra yeni tırnak çıkmış olur.
 • Lazer ve ışık tabanlı tedaviler; Bu yöntemler – tek başına ya da ilaçlarla – tırnaklarınızı eski sağlığına kavuşturmaya yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, antifungal tırnak kremi ile birlikte karbon dioksit lazer tedavisinin etkinliğini test edildi. Çalışmanın yapıldığı 24 kişiden çoğu bu  tedaviden yararlanmıştır.

Lazer ve ışık tabanlı tedaviler, ne yazık ki her yerde mevcut değildir; pahalıdır ve genellikle sigorta kapsamında değildir.

Tırnak Mantarı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Uzun süre tedaviden uzak kalındığında hastalığa sebep olan mantarlar deriye ve oradan içeri nüfuz ettikleri takdirde tırnaktaki bulaşıcılık damar yollarıyla kana karışabilir ve bakterinin sebep olduğu yılancık gibi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Şeker hastaları için durum daha da ciddi olabilmektedir.

Komplikasyonlar;

Tırnak mantarı, ayaklarda şiddetli ağrıya neden olabilir ve tırnaklarda kalıcı hasara neden olabilir. Bu nedenle, şeker hastalığı ya da diğer koşullarla bastırılmış bağışıklık sistemine sahip kişilerde, ayakların ötesinde cildin diğer taraflarına da yayılabilir ve diğer ciddi enfeksiyonlara da yol açabilir.

Eğer şeker hastalığı varsa, ayakların kan dolaşımı ve sinir kaynağı azalmış olabilir. Bir bakteriyel cilt enfeksiyonu (selülit) riski de yüksektir. Yani ayaklarınızda herhangi nispeten küçük yaralanma – bir tırnak mantar enfeksiyonu da dahil olmak üzere – daha ciddi bir komplikasyona neden olabilir. Şeker hastasıysanız ve tırnaklarınızda, tırnak mantarı geliştiğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuza başvurun.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com