Kadınla Herşey

Difrizde Taze Fasulye Nasıl Saklanır?

Difrizde Taze Fasulye Nasıl Saklanır?

Yaz aylarıyla beraber, toprak ananın bize sunduğu belki de en kıymetli besinlerden biridir taze fasulye.. Kimilerimizin yeşil fasulye olarak da bildiği bu eşsiz sebze, yaz aylarında, özellikle sağlığımız için hem şifa hem de nimet!

Taze fasulye, özellikle Karadeniz bölgemizde, ‘dal fasulyesi’ olarak bilinen ve tarımı yapılan, diğer bölgelerde ise daha çok bodur bitkiler şeklinde yetişen, ki halk dilinde ‘oturak, ayşe kadın’ gibi isimlerle de anılan, genellikle yaz aylarında  ve sonbahara doğru ürün veren bir sebze çeşididir. Turşusundan, kavurmasına, konservesinden kurutulmuş haline varıncaya dek birçok şekilde tüketilir ve saklanır.

Taze fasulye, sağlık açısından oldukça faydalıdır da. Tazecik yeşil fasulyelerin faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse, belki de en önemli faydası, bol lifli yapısı ile sindirim sistemine olan olumlu etkisi. Bu bakımdan adeta bir şifa deposu! Bu özelliğine ek olarak iyi bir antioksidan olmasını da hatırlamak gerekir. Vücutta istenmeyen toksinlerin atılmasına oldukça yardımcı olan bir besin. Vücut sağlığı için daha birçok faydası olan yeşil, ‘taze fasulyenin faydaları‘nı detaylı bir şekilde okumak isterseniz, bağlantımızı tıklayabilir, daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz..

taze-fasulye-dipfrizde-nasil-saklanirBugün sizler için, yaz aylarında sıkça sorulan ve uygulanan bir yöntemi paylaşmak istedik; ‘taze fasulye saklama!’. Malumunuz üzere, her ne kadar şehirlerde yaşıyor olsak da, bir tarafımız muhakkak köye dayanıyor. Ya kendi çocukluğumuz ya eşimizin ailesi, ya sıkı bir dostun köyü..

Hal böyle olunca köyde yetişen mis gibi yeşilliklerden bizler de nasipleniyoruz. Yaz aylarında ise hemen her yerde bolca taze fasulye görmek mümkün. Özellikle pazar tezgahlarında yığınla yeşil fasulyeleri görünce hangimizin aklından geçmiyor ki ‘birkaç kilo alayım da konserve yapayım, ya da dipfrize atayım! diye..

İşe bu nedenle bugün sizler için ‘dipfrizde yeşil, taze fasulye nasıl saklanır?’, ‘taze fasulye derin dondurucuya nasıl konur?’ paylaşmak istedik.

Taze fasulye dipfrizde nasıl saklanır?

Taze fasulye derin dondurucuda, ilk günkü tazeliğini koruyarak, aylarca kalabiliyor. Bunun için bir kaç yöntem var. Emin olabilirsiniz ki tüm yöntemler bizzat denenmiş ve uygulanmış, sonuçlardan memnun kalınmıştır.. 😉

Taze fasulyeyi çiğ olarak dipfrizde saklamak; Bunun için istediğiniz kadar yeşil fasulye kullanabilirsiniz. İlk olarak fasulyeleri bir güzel ayıklayın ve yıkayın. Bir süzgeç yardımı ile sularının iyice akmasını sağlayın. Yemek yapar gibi kırın. Birer yemeklik olacak şekilde buzdolabı poşetlerine paylaştırın. Poşetlerin ağzını kapatmadan, fasulyelerin üzerine hafifçe bastırarak içlerindeki havanın çıkmasını sağlayın. Poşetleri hava almayacak şekilde kapatın ve dipfrize atın.

Taze fasulyeyi şoklayarak dipfrizde saklamak; diğer bir yöntem ise fasulyeleri şoklama yöntemi. Bunun için de ilk olarak fasulyeleri bir güzel ayıklayıp yıkayın. Derince bir tencerede suyu kaynatın. Taze fasulyeleri bu suya atın ve bir kaç dakika haşlanmalarını sağlayın. Renkleri değişir gibi olduğunda hemen çıkarın ve bir süzgece koyarak soğuk suya tutun. İyice soğuyan fasulyeleri yine birer yemeklik olarak poşetlere koyun ve dipfrize kaldırın.

Taze fasulyeleri kavurarak dipfrizde saklamak; Belki de en pratik olanı bu, tabi kış için.. Yazın sıcak günlerinde, ocak başında biraz bunalıyorsunuz ama kışın yemeğiniz hazır oluyor. Sadece biraz ısıtmak yetiyor. Taze fasulyeleri iyice ayıklayın ve yıkayın. Yemeklik kırın. Derince bir tencerede biraz sıvı yağ ve fasulyeye ve damak tadınıza göre domatesi kavurun. Dilerseniz içerisine sarımsak da ilave edin, çok lezzetli oluyor. Fasulyeleri de ilave edin ve pişmeye bırakın. Yalnız tamamen pişmeyecek! Rengi dönene kadar, yani yaklaşık 10-15 dakika. Daha sonra soğumaya bırakın ve soğuyunca poşetlere paylaştırarak, dipfrize atın.

taze-fasulye-dipfrizde-saklamaİşte hepsi bu kadar! Aslında taze fasulyeyi, ilk günkü tazeliği ile saklamak çok kolay.

Bundan da önemlisi var ki, kışın dışarıda diz boyu kar varken bile siz sıcacık mutfaklarınızda taze fasulye yemeği yapabilecek ve afiyetle yiyebileceksiniz..

Deneyecek olanlara, şimdiden kolay gelsin ve afiyet olsun.. 🙂

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sibel dedi ki:

    Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim.
    Selamlar Sibel

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com