Kadınla Herşey

Tarçınlı Erik Şerbeti

Tarçınlı Erik Şerbeti

Şerbetler, Osmanlı yemek kültürünün, Türk yemek kültürüne ve Türk mutfaklarına, belki de en değerli mirasıdır. Osmanlı döneminde yaygın olarak tüketilen bu içecek, ferahlatıcı özelliğinin yanında oldukça sağlıklıdır da.. Çeşit çeşit meyvelerden yapılan şerbetler, Osmanlı döneminde, özel misafirlere ve hatırlı kişilere ikram edilirmiş. Devletin özel günlerinde, sarayda şerbet yaptırılır, tüm halka dağıtılırmış.. Sultanlar şehzade doğurduğunda, şerbetler kazanlarla pişirilirmiş.

Böylesine güzel adet ve geleneklerle dolu Anadolu kültüründe, şerbetler de hak ettiği yeri bulmuş ve tarihten bugüne, özgünlüğünü koruyarak, ninelerimizden, babaannelere, babaannelerimizden, annelerimize, onlardan da bizlere aktarılmıştır. İyi ki de öyle olmuş! Bu harika lezzetlerden ve kendi öz kültürümüzden kopmamış ve bu zengin kültürü bu günlere taşıyabilmişiz.

Bizler de bugün sizler için harika bir tarifle geldik. Özellikle ramazan aylarında, tüm gün çekilen susuzluğun ardından ferahlamak ve serinlemek isteyenlerimiz için hem lezzetli hem de oldukça faydalı olan içeceklerimiz, şerbetlerimizden; ‘tarçınlı erik şerbeti‘ tarifimizi sizlerle paylaşmak istedik. İşte tarçınlı erik şerbeti tarifi;

trcinli-erik

 

Malzemeler;

1 kilo erik
2,5 litre su
1 su bardağı toz şeker
1 çay kaşığı limon tuzu
kabuk tarçın

 

Tarçınlı erik şerbeti yapılışı; 

Suyu tencereye koyuyoruz.

Üzerine şekeri, tarçını ve limon suyunu döküp kaynatıyoruz.

Kaynayınca eriği tencereye koyuyoruz. 1 dakika kadar bekletip altını kapatıyoruz.

Bu şekilde tencerede dinlendiriyoruz.

Eriklerin ve tarçının rengi iyice çıkınca suyunu süzüyoruz.

Kalan eriği de isteğe göre süzgeçte ezerek marmelat gibi tüketebiliriz.

Afiyet olsun.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com