Kadınla Herşey

Strese İyi Gelen Bitki Çayları

Strese İyi Gelen Bitki Çayları

Strese iyi gelen bitkiler ile rahatlayın!

Rahatlatıcı çayları içerek stresinizi hafifletebilirsiniz. Sakinleştirici bitki çayları hangileridir?

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız yorucu olaylar, koşuşturmalar, hızlı akan hayat şartlarına uyum sağlama, ekonomik zorluklar, telaşlar gün boyu stres yaşamamıza ve günü yorgun olarak bitirmemize neden olmaktadır.

Stresli hayat sürmek günlük işlerimiz yoğunluğuyla bizlere sinir yapmakta, kendimize ve çevremize karşı anlık tepkiler oluşturmaktadır. Bazen ufak bir olaydan insanları kırdığımız olmuştur. Aslında yaşadığımız koşuşturmalardan dolayı aşırı stresli yaşantının bizdeki yoğunluk ile yaptığımız ani patlamalardır bunlar. İşte gün içerisinde yorgunluğumuzu atacak, vücudumuzu stresten arındıracak kimi besinler ve antidepresan özellikli bitki çayları ile bu can sıkıcı duruma müdahale etmek mümkündür. Yatıştırıcı çaylar sizi doğal yollardan sakinleştirir.

Sakinleşmek için neden bitki çayı içmeliyiz?

Stres eğer hafifletilmez ve sürekli yaşanan bir durum halini alırsa, ileriki zamanlarda strese bağlı beden hastalıkları oluşabilmektedir. Kalp, tansiyon, deri hastalıkları gibi bir çok hastalığın stres ve aşırı yorgunluğun uzun sürmesinden kaynaklandığını unutmamamız gerekir.

Tabiatın bizlere sunduğu doğal eczaneden sakinleştirici bitkileri öğrenip, hangisinin bize uygun olacağını seçerek içerek rahatlayabiliriz. Bir çok bitki arasından hangisi yorgunluğumuzu alarak bizleri rahatlatır; kimi bitki çaylarını sizin için derledik.

Sakinleştiren Bitki Çayları Hangileridir?

melisa-cayi
Melisa (oğul otu) Çayı: Stresli bir günde demleyeceğiniz bir bardak melisa çayı, rahatlatıcı etkisiyle sizden günün yorgunluğunu alacaktır. Sinir sistemi ve sindirim sistemine etkisiyle tercih edilen bir bitki çayıdır. Uygun bitkilerle karışımı ile etkisi daha fazla artırılabilir. Uykusuzluğa iyi gelip, stresi yatıştıran özelliğiyle aynı zamanda ruhsal rahatlama sağlar. Eski zamanlardan beri stres yoğunluğuna karşı kullanılan ilaç gibi değerli bir bitkidir. Vücudunuzu kuvvetlendirir ve dinçlik verir. Yine yatarken içildiğinde yorgunluğu aldığından güzel bir uykuya geçişinizi sağlayacaktır.

kedi-otu
Kedi Otu Kökü (Valeriana Officinalis) Çayı: Sinirsel ağrıların dindirilmesinde etken olan bu çay, strese bağlı vücut yorgunluğu için ideal bir bitkidir. Gerginlik, korku ve stres durumlarında içilir. Strese bağlı uyku düzensizliğinde ise en çok tercih edilen çaylardandır. Özellikle masabaşı çalışanlar için iş dönüşü vücudun yorgunluğunu almasında ve iyi bir uykuya geçişte Kediotu çayı ile yapılan bir hazırlık verimli bir uykuya geçişi sağlayacaktır.

papatya-caiy
Papatya Çayı (Camomile Tea): Strese iyi gelen diğer bir bitki çayı papatyadır. Papatyanın uykusuzluk giderici, rahatlatıcı etkisiyle dinlenebilir, rahatlayabilirsiniz. En bilinen özellikleri; gerginliği ve stresi azaltması, gevşetici olması, sinirleri yatıştırmasıdır. Yine göz yorgunluğuna iyi geldiği için masa başı çalışanlar otururken yanlarına bir bardak papatya çayı alarak hem iş stresinden hem göz yorgunluğundan kurtulabilirler. Depresyona karşı etkisi büyüktür. Kendinizi aşırı enerji yüklü, negatif hissediyorsanız bir bardak papatya çayı ile kendinize gelebilirsiniz.

sari-kantaron
Sarı Kantaron Çayı / St John’s Wort (Binbirdelik Otu): Strese, kaygı bozukluklarına, korkulara, menapoz dönemi kaygılara, panik atak bozukluğuna iyi gelen bir ottur. Amerika ve Avrupa’da stres ve orta-hafif depresyon şikayetlerine reçete ile verilmekte ve yoğun olarak tüketilmektedir. Sarı kantaron otu çay olarak içilebildiği gibi yağından ve tablet olarak sıkıştırılmış bitki kapsülünden de istifade edilebilir. Devamlı kullanımlarda etkili sonuçları gözlenmektedir. (detaylı bilgi için bakabilirsiniz)

Lavanta Çayı: Rahatlatıcı bitki çaylarından kokusuyla bildiğimiz lavanta otunun çayı, yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Özellikle uykusuzluk problemi çekenler için faydalı olmaktadır.

Strese iyi gelen çaylar bunlarla sınırlı değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken, hamilelik döneminde bitki çaylarını içmeden önce iyi araştırmaktır. Kullanılan ilaç varsa içilecek bitki çayları bir etkileşime neden olmaması için doktora sorulmaldır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nureddin ÖNDER dedi ki:

    BEN ANTİDEPRESAN İLAÇLARI KULLANIYORUM. LUSTRAL SABAH 100 MG akşam 15 mg ZESTAT KULLANIYORUM. HANGİ BİTKİ ÇAYLARINI KULLANABİLİRİM. LÜTFEN BİLİMSEL BİR CEVAPLA YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM.

    1. Lunea dedi ki:

      İlaç kullanıyorsanız doktorunuza basvurun

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com