Kadınla Herşey

Strese İyi Gelen Besinler

Strese İyi Gelen Besinler

Yorgunluk ve strese iyi gelen yiyecekler, daha zinde olmanızı sağlarken aynı zamanda daha sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırırlar. Strese sebep olan negatif enerjilerden kurtulmak için beslenmeye dikkat etmek, vücut direncinizi artırarak daha olumlu/pozitif olmanıza yardımcı olur.

Stres günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. Gün içinde en az bir kere yoğun stresle karşı karşıya kalıyoruz. Yoğun sıcaklar, ders kaygıları, iş ortamları derken ardı ardına gelen yorgunluk ve halsizlikler, enerjimizi tüketiyor. Ne var ki doğal bazı besinler ile halsizlikten arınmak, stresi azaltmak ve kontrol altına almak mümkün. Doğru besinleri yemek listenize ekleyerek stresi azaltabilir; stresin neden olduğu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Strese iyi gelen besinler

Listemizde meyveler, tahıllar, çikolata ve sebzeler gibi sağlıklı yiyecekler var. Aslında stresi yok edebilecek bu yiyecekler zaten hali hazırda insanlar için tüketilmesi gerekli rutin yiyecekler olmalı değil mi? Ancak daha çok fast-food kültürüne yatkın olan insanlar için artık bu yiyecekleri bir sorun karşısında arayarak ilaç gibi yemeye çalışıyoruz. Bizi rahatlatabilecek besinlerden bazıları şöyle;

Avokado; Kolesterolü dengeleyici ve cildi tazeleyici etkisi olan avokado farahlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir.

Kuruyemişler: Antep fıstığı doğal ve sağlıklı yağlar içerir. Ayrıca fındık ve diğer tohumlar da sağlıklı yağlar için iyi birer kaynaktır. Mutluluk hormonu seratonin salgılanmasını sağlayan bu kuruyemişlerden her gün bir avuç antep fıstığı, ceviz, badem ile stresin etkilerini azaltabilirsiniz.

Portakal; Portakal bağışıklık sisteminizi güçlendirirken; stres hormonlarının seviyesini de frenler. Yapılan araştırmalar göre stresli bir görev öncesi C vitamini alan bireylerde yüksek kan basıncı, kan basıncı ve stres hormonu düzeylerinin daha hızlı normale döndüğü görülmüştür.

Ispanak; Magnezyum açısından tam ir depo olan ıspanak, stres kaynaklı oluşan baş ağrıları ve yorgunluk gibi etkileri azaltır, vücuda dinginlik kazandırır.

strese iyi gelen besinler stresi yok eden ve faydalı yiyecekler

Bitter çikolata; İçeriğinde diğer çikolatalara göre daha fazla kakao bulunan bitter çikolata, magnezyum ve flavanol zengini olması nedeniyle stres azaltıcı tatlı bir kaçamaktır.

Yağlı balık;  Somon, sardalya ve ton balığı gibi balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, stres hormonları artışını önlerken; kalp hastalığı, depresyon gibi duygu durum bozukluklarına karşı da korunmanıza yardımcı olur.

Kuru baklagiller; Sindirimi zor olan nohut, kuru fasulye, barbunya gibi besinler öğleden sonra tüketildiğinde kan şekerinin uzun süre dengede kalması sağlanmış oluyor. Stresle mücadelede gerekli olan B vitamini de aynı zamanda bu gıdalardan takviye yapmış oluyorsunuz.

Acı biber; Vücuda mutluluk veren endorfin hormonunun salgılanmasını hızlandıran acı biber, içeriğindeki pigment sayesinde metobolizmayı da artırıcı etki göstermektedir.

Stresin azalmasına/önlenmesine yardımcı olan bu yiyeceklerin dışında strese iyi gelen bitki çaylarını da tüketebilir, hem sıvı ihtiyacınızı doğal yollardan karşılamış hemde daha zinde bir hayat sürmüş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com