Kadınla Herşey

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısını Ne Geçirir?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısını Ne Geçirir?

Yaz aylarında sıklıkla yaşadığımız bir problemdir sivrisinek ısırmaları.. Birçok kişi, pek de sevimli olmayan bu hayvanlardan oldukça rahatsız olabiliyor. Oysa bazı önlemler ile bu problemi aşmak mümkün. Özellikle sivrisinek ısırıklarına karşı doğal çözümler ile bu rahatsız edici histen kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Sivrisinekler bilindiği üzere insan ve hayvan kanından beslenerek hayatta kalır. Özellikle, sayıları yaz aylarında artar ve bu durum birçok kişi için sıkıntı oluşturabilir. Genelde ısırıkları ilk anda hissedilmese de daha sonra rahatsız edici, hatta sağlığı tehdit edici derecede etkileri olabiliyor.

Sivrisinek ısırıkları, kaşıntı, şişme, cilt döküntüsü, morarma ve bazen deri enfeksiyonu şeklinde kendini gösterebiliyor. Genelde uzun kollu elbiseler giyerek korunma yolu tercih edilse de, sıcak yaz aylarında ne yazık ki bu önlem beklenen faydayı sağlayamıyor.

Birçok kişi, son zamanlarda artan sinek savar spreyler ve bazı kimyasal ürünlerle problemin üstesinden gelmeye çalışıyor. Ancak bunlar, pek sık olmasa da içerikleri nedeniyle olumsuz neticeler doğurabiliyor. Oysa bazı doğal yöntemler ile sivrisinek ısırıklarına karşı çözüm bulabilmek mümkün..

Sivrisinek Isırığına Doğal Çözümler;sivrisinek-isiriklerine-dogal-cozumler9

Sirke; İlk kaşıntılı ısırık fark edilince, kaşıntılı bölgeye çok az miktarda ve direkt olarak sirke uygulayın. Isırıklar birden fazla ise bir kova suya bir miktar sirke ilave edin ve karıştırın. Bu karışım ile kaşıntılı bölgeyi yıkayın. Hakiki elma sirkesi kullanırsanız sonuç çok daha iyi olacaktır.

 

sivrisinek-isiriklerine-dogal-cozumler8Aloe Vera; Aloe vera bitkisi verdiği ferahlık ile bilinir. Sivrisinek ısırmalarına doğal çözüm olarak akla gelen ilk yöntemler arasındadır. Kaşıntının geçmesini sağlar ve rahatlama hissi verir. Bir aloe vera bitkisini veya aloe vera suyunu doğrudan kullanarak, sivrisinek ısırıklarına çözüm bulabilmeniz mümkün.

 

sivrisinek-isiriklerine-dogal-cozumler7Sabun; Sivrisinek ısırıklarının acısını azaltmak için kuru sabun diğer bir doğal yöntem. Kuru sabunu doğrudan etkilenen bölgeye uygulayıp, kaşıntının geçmesini sağlayabilirsiniz. Kaşıntı geçtikten sonra ısırık olan yeri iyice yıkayın.

 

sivrisinek-isiriklerine-dogal-cozumler6Soğan; Soğan antibakteriyel bir bitkidir. Antioksidan özelliği ile sivrisinek ısırıkları için harika bir doğal yöntemdir. 1 adet kuru soğanı ikiye bölün ve ısırılan bölgeye koyun. 1 ila 2 dakika içinde fayda sağlayacaktır.

 

sivrisinek-isiriklerine-dogal-cozumler5Naneli Diş Macunu; Diş macunlarının içeriğinde rahatlama etkisi sağlaması açısından kullanılan nane aroması vardır. Bunun yanında içerikleri antibakteriyeldir. Tüm bu özellikler bize, sivrisinek ısırıkları için de oldukça etkili bir doğal çözüm sağlar. Kısa sürede rahatlama için naneli diş macununu, etkilenen bölgeye sürün ve bekletin. Daha sonrasında iyice yıkayın. Rahatlama ve kaşıntıda azalmayı fark edeceksiniz.

 

sivrisinek-isiriklerine-dogal-cozumler4Limon; Limon bakterilere karşı en etkili doğal çözümlerden biridir. Özellikle sivrisinek ısırıkları gibi enfeksiyon riski taşıyan kaşıntılı durumlar için harika bir reçetedir. Limonu ikiye bölüp kaşıntılı bölgeye direk uygulayabileceğiniz gibi, suyunu da kullanabilirsiniz. Sivrisinek sokması etkilerini kısa sürede ortadan kaldıran limon, şişlikleri ve kaşıntıları da geçiriyor. Antioksidan özelliği ile oluşabilecek enfeksiyonu da engelliyor.

 

sivrisinek-isiriklerine-dogal-cozumler2Bal; Bilindiği üzere bal antioksidan bir maddedir. Bu nedenle vücuttaki bakteriler ile en iyi mücadeleyi erecek olan da yine baldır. Çok az miktarda hakiki balı etkilenen bölgeye sürün ve sonrasında yıkayın. Bal, ısırığın yol açabileceği enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

 

sivrisinek-isiriklerine-dogal-cozumler3Sarımsak; Bir diğer antioksidan ise sarımsaktır. Sivrisinek ısırığının üzerine çiğ sarımsak koyun. Hatta sarımsağı ezerek biraz suyunun çıkmasını sağlarsanız çok daha faydalı olacaktır. Hafif yanma hissedebilirsiniz ancak sonrasında ciddi bir rahatlama ve kaşıntıda geçme görülecektir.

 

sivrisinek-isiriklerine-dogal-cozumlerBuz; Buz özellikle kaşıntı ve şişlikler için harika bir çözümdür. Bir buz torbasını 10 ila 15 dakika ısırılmış bölgeye uygulayın. Kaşıntının yanında şişi de iyileştirecektir. Buz yoksa, ısırılan bölgeyi bir müddet musluk suyunun altında tutmak da rahatlama sağlayacaktır.

 

Kabartma Tozu ve Su; Sivrisinek sokmalarına iyi gelen bir başka doğal yöntem ise, kabartma tozu ve su karışımıdır. İkisi ile hazırladığınız macunu, etkilenen kaşıntılı bölgeye sürün. Kısa süre içerisinde kaşıntı ve şişlik geçecek, rahatlama sağlanacaktır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com