Kadınla Herşey

Salçanın Küfünü ve Beyazlamasını Önlemenin Pratik Yolları

Salçanın Küfünü ve Beyazlamasını Önlemenin Pratik Yolları

Salça, tazeliğini fazla koruyamayan bir yapıdadır. Ev yapımı yada hazır salça olsun, eğer nasıl saklanır bilirsek kapağını açtığımızda üzerinin beyazlaması yada küflenmesi sürpriziyle karşılaşmamış oluruz. Pratik bilgilerle salçanın küflenmemesini yada daha uzun süreli kullanılmasını sağlamak mümkün.

Salçaların farkı

Salça, genellikle domates ve kırmızı biber gibi çeşitli sebzelerin ezildikten sonra suyunun çıkarılması, kaynatılarak veya güneşte bekletilerek belli bir kıvama gelmesi sonucu yapılan bir besindir. Lezzetli, sağlıklı ve uzun ömürlü bir salça yapmak istiyorsanız, domateslerin suyunu çok iyi bırakmasını, domateslerin çok iyi kurumasını sağlamanızda fayda var. Bu nedenle, salça yapımında kullanılan farklı yöntemler vardır.

Anadolu’da, yıkanıp ayıklanan domatesler, çuvalların ya da temiz torbaların içinde bir kaç gün güneşte bekletilir. Böylelikle domatesler sularını iyice bırakmış ve geriye domatesin etleri kalmış olur. Güneşte kurutarak salça yapma imkanı olmayanlar içinse evde kaynatma yöntemini çok daha uygundur. Domateslerin sürekli kaynatılarak sularının çıkması sağlanır.

Salçanın üstü neden beyazlar?

salcada-küf Ancak ne yazık ki birçoğumuzun evde salça yapma imkanı olmayabilir ya da çoğumuz bu meşakkatli işle uğraşmak istemeyebilir. Bu gibi nedenlerde hazır salçalar koşar imdadımıza. Ne var ki, hazır salçalarında en büyük problemi, alıp bir kaç kez kullandıktan üzerinin beyazlaması ve sonra salça küfü oluşumudur. Salçalarda nem içeriği sebebiyle küflenme oluşabilir.

Ev yapımı salçalarda küflenmeye pek rastlanmaz; çünkü hem güneşte kurutma yönteminde olsun hem de kaynatma yönteminde olsun, evde salça yaparken, domatesler sularından ve nemden iyice arındırılır ve kurutulur.

Ayrıca pişerken de bolca tuz ile pişirilir. Bu tuz salçayı uzunca bir süre korumak için yeterlidir. Ancak hazır salçalar, fabrikasyon usulü, belli ısılarda ve genelde tuzsuz yapıldığından kolaylıkla küflenebiliyor.

Ne var ki, doğru saklama ve kullanma yöntemleri ile  ev yapımı yada hazır salçanın üstünün küflenmemesini sağlayabilirsinz. Salçalarınızı alırken bile dikkat edeceğiniz bir kaç pratik bilgi ile salçada küf oluşumu sorununu çözebilir.

Salçanın küflenmesi nasıl önlenir?

 • Salçala alırken, teneke kutular yerine cam kavanozlarda olanlarını tercih edin. Eğer cam kavanozlarda bulamıyorsanız, aldığınız teneke kutulardaki salçayı cam kavanozlara aktarın.
 • Hazır salçaları ekonomik olsun diye büyük kaplar yerine mümkün olduğunca küçük kutularda almaya çalışın. Böylece kısa sürede tüketir ve küflenmesine zaman bırakmamış olursunuz.
 • Salçayı kullanacağınız zaman aldığınız kısmı dolduracak kadar kavanoza sıvı yağ ilave edin. Sıvı yağ buzdolabında donarak salçanızın küflenmesini engelleyecektir.

salca

 • Hazır aldığınız 1 kilo salçaya, 1 su bardağı bitkisel yağ ilave edin ve bir tencerede kısık ateşte kaynatın. Sonra 1 yemek kaşığı turşuluk tuz ilave edin. Soğuduktan sonra temiz bir kavanoza koyun ve buzdolabında muhafaza edin.
 • Salçayı bir kaşık turşuluk tuz ile karıştırıp, cam bir kavanoza koyup muhafaza etmeniz de, salçanızda küf oluşumunu engelleyecektir. Ancak bu yöntemi kullanacaklar, yemeklerinize tuz ilave ederken dikkat etmeli.
 • Eğer hazır salçanızı uzun süre kullanmayacaksanız, bir miktar katı yağı eritin ve salçanızın üstünü bu yağla örtün. Kavanozu kapatın. Yağ donacağı için salçanızı koruyacaktır.
 • Teneke kutular kapakları açıldığında bir daha kapatılmayacak şekilde yapıldıklarından salçaların küflenmesine sebep olurlar. Eğer teneke kutuda kullanacaksanız kutunun üstünü bir çay tabağı ya da ona uygun bir kapak ile kapatın. Ancak biz cam bir kavanoza aktarmanızı tavsiye ederiz.
 • Salçanızı buz kalıplarında dondurup küçük gruplar halinde buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuda saklayabilirsiniz. Gerektiğinde istediğiniz kadarını kullanabilirsiniz.
 • Aldığınız hazır salçayı her zaman, soğuk ortamda saklayın ve havayla temas ettirmeyin. Havayla temas eden salçalar, bakterilere çok daha kolay maruz kalır ve bu durum küf oluşumuna neden olabilir.

salcada-küf-önleme

 • Hazır salçaların üzerine yağ dökülmesi ya da tuz ile karıştırılması küflenmeyi geciktirebilir. Ancak siz, yine de kısa sürede tüketmeye çalışın.
 • Belki de en ihmal ettiğimiz noktadır, hazır salçaların kullanım talimatlarına hiç dikkat etmemek. Oysa ki, hazır salçalar kullanım talimatlarına uygun olarak kullanılmalı ve saklanmalıdır.

Paylaşmış olduğumuz birbirinden önemli  bu pratik bilgiler sayesinde, siz de salçalarınızın küflenmemesini sağlayabilirsiniz.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com