Kadınla Herşey

Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Protein tozu, protein içeren besinlerden toplanarak toz şeklinde hazır hale getirilen beslenme destek ürünlerindendir. Takviye olarak kullanıldığından “protein takviyesi” de denilmekte ve özellikle sporcuların, kilo almak isteyenlerin rağbet ettiği bir ürün olmaktadır. Faydaları olabildiği gibi yan etkileri de olabilmektedir.

Protein tozu ne işe yarar?

Protein tozu ürünlerinin kullanılmasındaki amaçlardan biri, hızlı ve kolayca kas yapmaktır. Kaslar proteinle beslenir ve gelişirler. Bu amaçla spora giden kişilere öğreticileri tarafından önerilmekte ve teşvik edilmektedir. Bu sayede antrenman öncesinde ve sonrasında kullanılan ürün, çalışan kasların proteine doymasını sağlayarak daha çabuk verim elde etmeyi sağlamaktadır. Bu ürünlerde 1 gram toz, 4 kalori içermektedir. Kas yapma dışında özellikle atletizm ile ilgilenen kişiler için de faydalı bir ürün olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında zayıflamak isteyen kişilerin kastan kaybetmemek için de bu ürünleri kullandığı görülmektedir. Protein tozu doping ürünleriyle karıştırılmamalıdır.

Protein tozu nasıl yapılır?

Bitkisel olan protein tozu ülkemizde fazla kullanılmasa da yurt dışında rağbet görmekte ve çok sık kullanılan bir ürün olmaktadır. Özellikle vejetaryen kişilerin büyük ilgi gösterdiği ve tercih ettiği bu ürünler, en az on adet sebze ve meyve karışımından elde edilmektedir. Kırmızı et baz alınarak üretilen türleri ise özellikle kas kütlesi elde etmek isteyen sporcular tarafından kullanılmaktadır.

Besinlerden filtreleme yöntemiyle yapılan protein tozları saf olarak içinde proteini barındıramayacağından belirli işlemlerden geçmek zorundadır. Proteinlerin bir arada olması, topaklanmaması, bozulmaması gibi etmenlere göre içine katkılar konabilmektedir. Protein tozlarının güvenirliğini sorgulayan noktalardan biri de bu aşamalardır. Ucuz protein tozu almak isteyenlerin daha dikkate etmesi gereken durumlardır bunlar.

Protein tozu kullanımında nelere dikkat edilmeli?

protein tozu kullanımıBirden fazla türü olan bu ürünlerin her biri farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Kimyasal bir ürün olmadığı söylenen bu ürünlerin ilaç olarak da değerlendirilmemesi gerekmektedir. Ayrıca bu ürünleri gıda maddesi olarak tüketmek de yanlış bir tutum olacaktır. Bu ürünler gıda maddesi değil takviye gıda ürünleri olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca profesyonel olarak sporla uğraşmayan, oturarak çalışıp sporcu vücuduna sahip olmak isteyen kişilerin de bu ürünleri kullanması gereksiz görülmektedir. Çünkü çalışan kaslar proteine daha fazla ihtiyaç duyarlar.

Görüldüğü üzere birbirinden farklı ürünler ile elde edilebilen protein tozu ürünlerini kullanırken kişinin, ihtiyaç duyduğu kadar ve bilinçli olarak kullanması , vücut sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bu tozlardan herhangi birini kullanmadan önce üretildiği maddelere dikkat etmek de gerekmektedir. Eğer üretildiği maddeler içerisinde kullanıcının alerjisini tetikleyecek bir madde bulunuyorsa kullanılmaması gerekmektedir. Ürünün aşırı kullanımında sadece proteinden kaynaklanan yan etkiler yaşanmaktadır.

Protein Tozu Zararları

Bu ürünler bir sporcu için bile tek başına yeterli olmamaktadır. Üstelik vücudun ihtiyacı olmadığı halde vücuda fazla protein takviyesi yapmak kişide gut hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Protein tozlarının yan etkileri, vücudun ihtiyaçtan fazla protein girişinden dolayı olmaktadır. Ancak birde protein tozu zararları, içine konulan katkı maddelerine göre ortaya çıkar. Bu nedenle en iyi protein tozunu sadece kas yapma açısından değerlendirmek değil, sağlıklı olanını da göz önünde bulundurmak önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com