Kadınla Herşey

Pilavın Dibi Tutmaması İçin

Pilavın Dibi Tutmaması İçin

Evet hanımlar, mutfak ve tabi ki yemek yapmak konusunda çoğumuzun muzdarip olduğu bir konu ile yine baş başayız; pilav dibinin tutması! Pilav, özellikle etli, kıymalı ve baklagillerle yaptığımız yemeklerin vazgeçilmezi. Şöyle etli bir nohut yemeğinin yanında pilav düşünülmeden yapılan bir yemektir. Hele karnıyarığın yanında, nefis olur..

Ne var ki çoğumuz pilav yapmak istemez. Aslında altta yatan sebep, ya pilavın lapa lapa olmasından korkmamızdır ya da dibinin tutup da yemek sonrası bulaşık faslına geçildiğinde, işlerin adeta bir kabusa dönüşmesinden korkulmasıdır. Pilav yapmaya kalkıştığımızda hep aynı korkuyu duyarız; ‘ya pilavın dibi tutarsa!’..

Oysa birkaç pratik bilgi ile, hem daha lezzetli ve tane tane dökülen pilavlar yapmak, hem de pilavın tencereye yapışmasını ve dibinin tutmasını önlemek çok kolay! Nasıl mı? İşte bunun için biz de bugün sizler için birkaç pratik bilgi vermek istedik. Pilavla ilgili aklınıza takılan ve canınızı sıkan her ne varsa, bugün tüm sorunları ve şikayetleri ortadan kaldıracağız.. 🙂

pilavin-dibi-tutmamasi-icinİlk olarak pilav yapmanın inceliklerinden bahsetmek gerekiyor. Nitekim leziz bir pilav yapamıyorsanız, pilavınızın dibi tutmuş, tutmamış pek de fark etmiyor. Pilavın hası nasıl olur, tane tane pilav nasıl yapılır şimdi uzun uzun anlatmamıza gerek yok, nitekim tüm detaylar ‘Pilav Yapmanın Püf Noktaları‘ adlı yazımızda mevcut.

Pilav yapmanın püf noktalarını ve tüm detayları öğrenmenizi tavsiye ederiz.. Çok daha lezzetli pilavlar yapmak için bazı ipuçlarına ihtiyacımız olabiliyor.

Ne var ki siz pilavı tutturuyorsunuz, yaptığınız pilav tane tane dökülüyor, yalnız pilavınızın dibi her seferinde tencereye sarıyor, dibi tutuyor. Yemek sonrası bu tencereyi yıkamak adeta bir işkenceye dönüşüyor, sizi öyle iyi anlıyoruz ki.. KadınlaHerşey mutfakta merak etmeyin! 🙂

Pilavın dibi tutmaması için;

pilavin-dibi-tutmamasi-icinİşte bu soruna pratik bir çözüm; bu sorundan limon kabuğu ile kurtulabilirsiniz. Pirinçleri kavurup üzerine su eklemeden önce, tencerenizin dibine 1-2 parça limon kabuğu koyarsanız tencerenin dibinin tutmasını engelleyebilirsiniz.

Çok fazla koymayın, pilavın tadı değişebilir. Ayrıca limon kabuğu piştiğinde acı bir tat bırakır. Bu durumla karşılaşmanızı istemeyiz. Sadece küçük birkaç parça limon kabuğu işinizi görecektir.

Ayrıca tencereye koyduğunuz limon kabukları sayesinde, pirinç tanelerinin pırıl pırıl olduğunu ve daha beyaz bir renk aldığını da göreceksiniz.

Bir diğer pratik çözümümüz ise, pilavın pişme süresini çok iyi ayarlamak! Pilavın tüm işlemi bitip de, pişmesi için kapağını kapattığımız andan itibaren sadece 15 dakika pişirmeniz ve ocakta tutmanız, pilavınızın dibi tutmadan ocaktan almanızı sağlayacaktır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com