Kadınla Herşey

MS Hastalığı (Multipl Skleroz) Nedir?

MS Hastalığı (Multipl Skleroz) Nedir?

Multiple skleroz, beyni ve omuriliği tutan özbağışıklık hastalığıdır. Kısaca MS olarak anılır. Merkezi sinir sitemi hastalığı olan MS hastalığı, beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlarını tahrip ederek vücudun bu görevleri yerine getirmesi için gerekli komutları gönderemez hale getirmektedir. Bu hastalıkta beyine ve omuriliğin pek çok farklı alanı zarar görmektedir ve bu zarar gören alanda sertleşmiş plakalar oluşmaktadır.

MS hastalığı belirtileri hafif ya da ağır olabileceği gibi aniden ortaya çıkıp kaybolabilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan bu rahatsızlık kesinlikle akıl hastalığı da değildir. MS hastalığı için geliştirilmiş olan önlemeye ya da tamamen tedavi etmeye yarayan bir tedavi yöntemi henüz yoktur.

Merkezi sinir sisteminde görülen bu hastalık gençlerde yaygın olarak görülmektedir. Bu hastalık kişiye zarar verirken ailesini, çevresindekileri ve sevdiklerini de duygusal çöküntüye uğratmaktadır. Ayrıca bu hastalıkla mücadele eden ailelerde maddi ve fiziksel zorluklar, yaşanılan sıkıntılar arasında yer almaktadır. Hayatının en verimli çağında olan genç erişkinlerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

MS-hastaligi-nedir

MS hastalığına neyin neden olduğu henüz bilinememektedir. Bu sebeple de tedavisi bulunamadığı gibi, kimin bu hastalığa yakalanabileceği de önceden tahmin edilememektedir. Ancak bu hastalığa neden olduğu düşünülen üç yaygın teori bulunmaktadır. Bunlara göre bu hastalık; bir virüs saldırısı yüzünden, bağışıklık reaksiyonu yüzünden ya da her ikisinin birden etkili olmasından kaynaklı olarak oluşmaktadır. Yine de bu hastalığın kesin sebebi bilinmese de ms hastalığına yakalanma oranları göz önünde bulundurularak ilk tehlike grubunda genç erişkinlerin yer aldığı 20-40 yaş arasında bulunan kişilerde görüldüğü, ikinci tehlike grubu olarak da kadınların bu hastalığa erkeklere nazaran daha çok yakalandığı görülmektedir.

MS hastalığı, sağlık şartlarının iyi olduğu bölgelerde yaşayan çocuklarda muhtemelen bağışıklık sisteminin yeterince güçlenememesinden kaynaklı olarak daha çok görülmektedir. Kişiden kişiye değişebilen ve aynı kişide zamanla farklı belirtiler de gösterebilen MS hastalığı için görüldüğü gibi kesin sayılabilecek bir durumdan söz etmek doğru değildir. Başka rahatsızlıklarda da görülebilecek belirtileri arasında ellerin titremesi, sendeleme ve denge kaybı, koordinasyon bozukluğu, uyuşma ve karıncalanma hissi bu hastaların yaşadığı olumsuzlukların başında yer almaktadır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com