Kadınla Herşey

Mayonezin Zararları

Mayonezin Zararları

Mayonez, Fransız mutfağı kökenli soğuk bir sostur. Çiğ yumurta sarısı ve bitkisel yağ karışımından oluşan bu sos, daha çok fast-food tarzı, yani hızlı ve hazır yemek kültürünün bir parçası olarak, yemek kültürümüze ve dolayısıyla vakit kaybetmeden de mutfaklarımıza girmiştir. Ne var ki, mayonezin tadına karşı koymak bir hayli güç.. Özellikle çocukların severek yediği makarna, hamburger, köfte ve patates kızartması gibi yiyeceklerin yanında tüketilen mayonez, çocuklara yarardan çok zarar verebilmekte.

Mayonezin ham maddesi bilindiği üzere yumurtadır. Yumurta, sizlere oldukça sağlıklı gibi görünebilir ancak, mayonezde kullanılan yumurta, çiğ! Bu ilk tespit. Yumurta ile sınırlı kalmaz mayonez, içine bolca yağ konulur. Yağ, zeytinyağı gibi bitkisel ise sorun yok, ancak fabrikasyon usulü bir yağsa, sağlığımız ve özellikle de çocuklarımızın sağlığı için, tehlike çanları çalmaya başlar.

Mayonezi asıl tehlikeli yapan ve sağlıksız, zararlı hale getiren nokta ise; mayonezin raf ömrünü uzatmak için, içine koyulan katkı maddeleri! Ne var ki bu tat çocuklarımıza çok daha lezzetli geliyor ve mayonez kullanımı, ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada, her geçen gün artıyor. Ne yazık ki, özellikle makarna, hamburger ve patates kızartmalarını, mayonez olmadan yiyemez hale gelen bir toplum olduk..

Mayonezin Zararları Nelerdir?

  • Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara mayonezgöre, içeriğinde renklendirici madde bulunan yiyecek ve içecekler, özellikle çocukların zeka seviyesini düşürdüğü ortaya çıkmıştır.
  • Mayonez gibi renklendirici ve katkı maddeleri içeren gıdalar, kansere yakalanma riskini artırmaktadır.
  • Mayonezin içindeki mısır nişastası, mayonezi zararlı kılan bir diğer maddedir. Mısır nişastası, genetiği ile oynanmış bir gıdadır ve bu tür gıdalar insan sağlığına son derece zararlıdır.
  • Mayonezin içindeki yağ, bitkisel ve doğal olmadığı sürece, kolesterolü yükseltecek, hastalıklara davetiye çıkaracaktır.
  • Şeker hastalarının mayonez tüketmesi, sağlıkları için oldukça risklidir.
  • Fazla mayonez tüketmek, tansiyon hastalığını tetikler ve tansiyon hastalarının tansiyon değerlerini yükseltir.

 

Mayonez Kilo Aldırır Mı?

Bunlarla beraber, hemen her gün, gazetelerde, sağlık mecralarında ve televizyonlarda, uzmanların obezite hakkında uyarılarını dinlemeye de alıştık.. Mayonez Avrupa tarzı bir yemek kültürü. Amerika’da ve Avrupa’ da ki obezite sorunu yaşayan hastaların istatistiksel verilerine bir göz attığınızda, durumun ciddiyetini koruduğunu daha net görebilmeniz mümkün.

Uzmanlar, Türkiye’de de obezite sorunun her geçen gün arttığını sürekli vurgulamakta.. Bu olgu karşısında düşünmemiz gereken tek bir nokta var; sağlıklı besleniyor muyuz? Ne yazık ki hayır! Sağlıklı beslenmediğimiz gibi, oldukça yanlış besleniyoruz. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarımız, fast-food tarzı yemeklerle günlerini geçiriyor, diğer sağlıklı besinler üzerine bir fikir dahi edinmekten yoksun kalıyor.. Bu durum uzun vadede korkutucu sonuçlar ile karşımıza çıkacak.

mayonez-ve-obeziteMayonez asla yenmemesi gereken bir gıda değil, yenebilir. Ancak yediğiniz mayonez doğal, katkısız ve dozunda olmalı. Aşırısı, ki özellikle hazır, fabrikasyon yapımı mayonezler, obezite ile beraber birçok kalp ve damar hastalığını, diyabet gibi ciddi hastalıkları da tetikliyor.

Mayonezi Evde Yapın!

Bu nedenle özellikle çocuklarınız mayonezden vazgeçemiyor ise; onlara evde, sağlıklı ve doğal mayonezler hazırlayın. Katkı maddeleri ile dolu olan mayonezler kadar lezzetli olmasa da, çocuklarınız bu farkı asla anlayamayacaktır! Hatta yaptığınız mayonezi, kullandığınız mayonez kabına ya da ondan farklı bir mayonez kutusuna boşaltın.

Farkı anlamazsa sorun yok. Anlarsa, onun için çok daha sağlıklı bir mayonez aldığınızı ifade ederek, onun sağlıklı beslenmesine yardımcı olmuş olursunuz..

Ev yapımı mayonez için; ‘Mayonez Tarifi‘ adlı yazımızı okuyabilir, evde harika bir mayonez yapabilirsiniz. Bu şekilde hazır mayonezin katkı maddelerine de maruz kalmamış, sağlıklı beslenmiş olursunuz..

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com