Kadınla Herşey

Mantar Hastalığı

Mantar Hastalığı

Bir çeşit cilt ve tırnak hastalığı olan ve elliye yakın mantar türünün sebep olduğu mantar hastalıklarıvücut mantarı, ayak mantarı, tırnak mantarı, kafa mantarı, bacak ve kasık mantarı olmak üzere beş ana grupta toplanmaktadır. Dış etkilere karşı dirençli mikroorganizmalar arasında bulunan bu elliye yakın mantar türü, her türlü kötü koşullar altında dahi hayatlarını devam ettirebilmektedir. Özellikle temizliğe dikkat etmeyen kişilerin vücudunda pusuya yatarak uygun ortam oluştuğunda etkilerini göstermeye başlamaktadırlar.

Beş farklı şekilde kendini gösteren bu mantarlardan vücut mantarı, cildin üzerindeki pembemsi kırmızılıklara neden olan lekelerle kendilerini göstermektedir. Kırmızılık vücuda yayıldıkça başlangıç noktası olan bölge iyileşmeye başlamaktadır. Böylelikle halka şeklini alan kabarcıklar ve üzerindeki kepeklenmeler olarak asıl belirtilerini göstermektedirler. Bu rahatsızlığa farklı mantar türleri sebep olabilmektedir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce, hastalığa hangi cins mantarın neden olduğunu bulmak ve saptamak, tedavi açısından zorunludur.

Ayak mantarı, genellikle sporcularda ve toplu halde yaşayan, kalabalık hane kişilerinde ve ayak temizliğine dikkat etmeyen kişilerde oluşmaktadır. Bu türde mantarlar parmak aralarına yerleşir; ayaklarda kaşıntı ve deri kızarıklığına neden olmaktadır. Genellikle doktorun verdiği kremlerin kullanılması ve ayak temizliğine dikkat edilmesi sonucu kısa sürede tedavi olur ve geçer.

Tırnak mantarı tedavisi yapılmayan ayak mantarının tırnaklara doğru ilerlemesi sonucu oluşmaktadır. Nadiren el tırnaklarına geçtiği de görülmektedir. Tedavi edilmediğinde tırnakların yerinden çıkmasına neden olabilmektedir.

mantar-enfeksiyon

Kafa mantarı denilen mantar hastalıkları ise daha çok çocuklarda görülen ve bulaşıcı olan bir hastalık türüdür. Kafa derisini saran mantarlar kepeklenme ve saç kırılması gibi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu hastalık bulaşıcı olduğundan iyileşme yaşanana kadar hastayla temas kurulmamalıdır.

Bacak ve kasık mantarı da vücut mantarına benzer belirtiler taşımaktadır. Yine halka şeklinde büyüyen kızarıklıklar görülmektedir ve farklı mantar cinslerinde farklı tedaviler uygulanacağı için ilk etapta mantar türü tespit edilmek zorundadır.

Mantar hastalıkları ciddi bir cilt problemi olduğu için kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda, hem daha büyük cilt problemlerine neden olacaktır, hem de bu rahatsızlığı yaşayan kişinin görüntüsündeki deformasyon nedeniyle kişinin psikolojisinin bozulmasına neden olarak, ruhsal sağlığı da olumsuz etkileyecektir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com