Kadınla Herşey

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

‘Kalbim kırıldı’ ifadesi sadece bir kelime oyunundan ibaret değil. Üzüntü, yaşanan acı olaylar, sıkıntılar, özellikle yakınlarımızdan gelen olumsuz davranışlara karşı duyulan derin üzüntüler ve alınmalar, kalbi şaşırtabiliyor. Nefes darlığı, göğüs ağrısı, akciğerlerde sıvı birikimi gibi klasik kalp krizi belirtileri, kalp krizini taklit eden ‘kırıp kalp sendromu’ da olabilir! Yada diğer bir değişle “tukotsubo kardiyomiyopati” Öyleyse, kırık kalp sendromu nedenleri nelerdir? Öncelikle bu durumu bir tanımlayalım. Sonrasında kırık kalp sendromu nasıl geçer öğrenelim.

Kırık kalp sendromu nedir?

Kırık kalp sendromu, genellikle kişinin çok sevdiği birini kaybetmesi, eşlerin ayrılması veya eşlerden birinin diğerini aldatması, ani ve derin üzüntü yaratan acı olayların yaşanması nedenlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Derin üzüntüler ve yoğun stres, kalp düşmanı olan adrenalin gibi stres hormonlarının artmasına neden olmaktadır. Bununla beraber kalp dostu ve kalp sağlığı açısından oldukça önemli olan, mutluluk hormonu, endorfin hormonunun da salgılanmasını azaltır. Bunlar beraberinde stres, kaygı ve üzüntü hallerini arttırırken bir taraftan da depresyon gibi psikolojik ve kalp sağlığına zararlı olan bir çok hastalığı da tetikler.

kirik-kalp-sendrom

New England Journal of Medicine’ da yayınlanan, Johns Hopkins Üniversitesi’ nden bir grup araştırmacı doktorun yaptığı bir çalışma, trajik bir olayın kalbi nasıl şaşırttığını, nefes darlığı, göğüs ağrısı, akciğerlerde sıvı birikimi gibi kalp krizi belirtileri gösterebildiğini ortaya çıkarıyor. Günlerce süren adrenalin ve yoğun stres, kaygı halleri ve dalgalanmaları, kalbin ritminde ve pompalama kapasitesinde azalmaya yol açabiliyor.

Uzmanlara göre bu durum, kalbin minik kan damarlarının salgılanan bu yoğun hormonlar nedeniyle büzüşmesi sonucu ortaya çıkıyor. Hastaların çoğunda normal koroner damar yapısı var, ciddi bir tıkanıklık durumu ya da pıhtı da mevcut değil. Bu rahatsızlığı geçiren birçok insan iyileşiyor ve kalp doğal şekline geri dönebiliyor. Ancak bu durum yaşlılar ve başka bir kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde bu kadar kolay olmuyor. Kalbin şeklindeki bu değişiklik, bu tür hastalar için ölümcül bir kalp krizi niteliği taşıyor. Böyle riskli bir duruma sebep olan, kırık kalp sendromu belirtileri nelerdir?

Kırık kalp sendromu neden olur?

Yapılan araştırmalara göre tukotsubo, kalp kasının birden zayıflaması veya sersemlemesi ile ortaya çıkan bir durum. Kırık kalp sendromu teşhis edilen insanların üçte biri hastalanmadan önce ciddi ölçüde duygusal ya da fiziksel stres yaşamış oluyor. Bu durum çoğu hastada (özellikle yaş etkeni ve başka bir kalp rahatsızlığı bulunması durumunda) kalp krizini tetikleyici en temel etken olarak görülüyor. Bu durum ise kalp krizi teşhislerinin büyük bir oranının kırık kalp sendromu yaşayan hastalarda konulması da oldukça dikkat çekici.

kirik-kalp-sendromu-tedavisi

Uzmanlar, kalp krizi teşhislerinin %2′ sinin kırık kalp sendromundan kaynaklandığını belirtiyor. Üzüntü, moral bozukluğu ve depresyon gibi ani duygusal çöküşlere bağlı, korku, heyecan gibi yoğun yaşanan duygulardan sonra oluşan stres  neticesinde ortaya çıkan göğüs ağrısı, nefes darlığı, sıkıntı, fenalık gibi semptomlarla seyreden ve kalp krizini taklit edebilen bir sendromdur.

Her iki durumda da, yani kalp krizi ve kırık kalp sendromu yaşayan hastalarda şikayetler aynı olmaktadır. Hatta her ikisinde elektrokardiyografide (EKG) benzer durumun gözlemlenebileceği, iki hastalığın farkının ancak, akut durum atlatıldıktan sonra ortaya çıkabileceği bilinmektedir.

Kalp krizi ile kırık kalp sendromunun farkı nedir?

  • Kırık kalp sendromlu hastaların kalp anjiyosunda damarlar açık ve normalken, kalp krizinde damarlardan en az bir tanesi tıkanır. Kalp krizi genel olarak kalp damarlarının tamamen veya tamama yakın tıkanmasından kaynaklanır. Bu tıkanma, damar duvarında yağ birikimi nedeniyle kan damarının daralma yerinde oluşturan bir kan pıhtısından kaynaklanmaktadır. Kalp damarlarında kan akışı azalabilmesine rağmen kırık kalp sendromunda, kalp krizinden farklı olarak kalp damarları bloke edilmez.
  • Kırık kalp sendromlu hastaların kalp ultrason (EKO kardiyografi) takiplerinde başlangıçta bozuk olan kalp duvar hareketlerinin günler ve haftalar içerisinde, zamanla tamamen normale döndüğü saptanır. Kalp krizi yaşayan hastalarda ise, kalbin pompalama hareketlerinde küçük veya büyük kalıcı hasarlar meydana gelmektedir.
  • Kırık kalp sendromlu hastaların tetkiklerinin pek çoğunda, kalpte kalıcı bir soruna rastlanılmazken; kalp krizi yaşayan hastaların çoğunda kalpte kalıcı ve dikkat edilmesi gereken hasarlar kalabilmektedir.

kirik-kalp

Kırık kalp sendromu tedavisi nasıldır bu durum tedavi edilebilir mi?

Tedaviye yanıt verme durumu, kalp krizi ile tukotsubo’yu birbirinden ayıran en önemli nokta. Kırık kalp sendromunda ani gelişen kalp yetmezliği genelde ilaç tedavisine yanıt veriyor ve hastalık tamamen iyileşebiliyor. Ayrıca bu rahatsızlıkta moral ve sevgi çok etkili bir ilaç.

Sorunun kökten çözümü ve hastanın kendisine üzüntü, sıkıntı ve stres veren durum, olay veya mekandan mümkünse olabildiğince uzaklaşması da oldukça önemli. Hastaların psikolojik destek almaları da önerilmekte.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com