Kadınla Herşey

Kestane Nasıl Çizilir?

Kestane Nasıl Çizilir?

Sonbaharla birlikte toplanmaya başlanan ve kış boyunca tüketilen lezzetli atıştırmalıklardan biri olan kestane, sert ve meyvenin hava ile temasını kesen bir kabuğa sahiptir. Hem daha iyi pişmesi hem de patlayarak kazalara neden olmaması için pişirilmeden önce kabuğunun kesilmesi gerekir. Ne var ki birçoğumuz bu işlemi yaparken oldukça zorlanır veya yanlış kesimler nedeni ile kestaneler piştikten sonra asıl zevkli aşamada yani yeme aşamasında zorluklarla karşılaşabilir. Bu nedenle kestane nasıl çizilir, kesilir, hep birlikte öğrenelim;

Kestane Nasıl Çizilir?

Derince bir kap soğuk su ile doldurulur. Kestaneler suya koyulur ve karıştırılır.

Daha kolay kesilmesi ve çürümüş kestanelerin pratik bir şekilde ayrılabilmesi için 2-3 dakika kadar su içinde bekletilir.

Su üstünde yüzen kestaneler atılmak üzere ayrılır. Çünkü kestanenin içi kurumuş ya da çürümüşse su üzerine çıkar.

Küçük, kalın bir bıçak ya da keskin bir çakı yardımıyla, kestanenin bombeli kısmına, gövdesine paralel olacak şekilde boydan boya kesikler açılır. Büyük ve geniş bıçak kullanmak yaralanmalara neden olabilir.

Kesik açarken kestaneyi çok fazla kesmemeye ve ortadan ikiye ayırmamaya dikkat edilmelidir.

Kesiğin az olması, kestane piştikten sonra yemeyi güçleştirir. Çok kesmek ize kestanenin pişerken kabuğundan çıkmasına ve kolayca yanmasına neden olur.

Kestanenin kalınlığına göre yarım santimetrelik bir kesik açılması yeterlidir.

Pişirme esnasında olası kazaların önüne geçmek için kesilmemiş kestane bırakılmaması önemlidir.

Kesilmeyen kestaneler fırın veya mikrodalgada pişirildiğinde patlayarak kazalara neden olabilir.kestane-nasil-cizilir-tarifiKestane Nasıl Pişirilir?

Ayıklanmış ve kesilerek hazır hale getirilmiş kestaneler fırında, tavada, közde, mikrodalgada ve haşlayarak pişirilebilir.

Fırında kestane: Fırın 250 dereceye ayarlanır. Kestaneler fazla derin olmayan bir fırın tepsisine yerleştirilir. İsteğe göre tuz ve baharat ilavesi yapılabilir. Kestaneler açılıp, üzerileri kızarıncaya kadar minimum 30 dakika pişirilir.

Tavada kestane: Kestaneler uygun büyüklükteki ve tabanı fazla kalın olmayan bir tavaya alınır. Tavanın kapağı kapatılır ve ocak en kısık ateşe alınır. Ara sıra karıştırılarak, tavanın kapağı kapalı olacak şekilde, kestaneler yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Haşlama kestane: Kestanelerin üzerine çıkacak kadar soğuk su ve damak tadına göre tuz ilave edilir. Orta ateşte, kestaneler yumuşayıncaya kadar kaynatılarak pişirilir. Suyu süzülerek servis yapılır.

Mikrodalgada kestane: Kestaneler temizlendikten sonra, havlu yardımıyla kurutulur. Mikrodalganın zarar görmemesi için kesilmemiş kestane olup olmadığı kontrol edilir. Yüksek güçte 10 dakika pişirilir.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com