Kadınla Herşey

Kansere iyi Gelen Yiyecekler

Kansere iyi Gelen Yiyecekler

Kanserden korunmak için sağlıklı vücut ağırlığına sahip olmanın yanı sıra, koruyucu fitokimyasallar içeren sebze ve meyveler ile sağlıklı tahılları düzenli olarak tüketmek ve doymamış yağ asitleri içeren faydalı yağ kaynaklarını tercih etmek gerekiyor. Ayrıca bazı besinler var ki, özellile de mevsiminde tüketilince kanserle savaşta ön plana çıkıyor. Bu besinleri de sofralarımızdan asla eksik etmememiz sağlığımız açısından çok önemli. Bu besinleri sizler için araştırdık;

İşte kansere iyi gelen yiyecekler;

 

kanser

  • Soğan, sarımsak; Soğan ve sarımsağın içeriğinde bulunan di allil di sülfür bileşiği mide, penkreas, özefagus ve kolon kanserine karşı koruyucu etki gösteriyor. Yapılan araştırmalar sarımsak tüketiminin prostat kanseri riskini %50 azalttığını gösteriyor. Günde 1 küçük boy soğan veya en az 2-3 diş sarımsak tüketmeyi alışkanlık haline getirmek, vücut sağlığımız için oldukça önemli.

 

 

kanser

  • Çekirdekli siyah üzüm; Siyah üzüm çekirdeğinde bulunan resveratrol, güçlü bir antioksidan özelliğinde. Yapılan çalışmalar, özellikle kan kanseri, akciğer, prostat, kolon ve pankreas gibi türlerde kanserli hücreleri öldürücü etki gösterdiğini ortaya koyuyor. Taze siyah üzümü çekirdekleri ile günde 1 salkım veya çekirdekli kuru üzümü günde 1 avuç tüketmenizde kanserden korunmak için fayda var.

 

 

kanser

  • Domates, karpuz; Domates ve karpuz gibi kırmızı besinlerin içeriğinde olan likopenin yanı sıra A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve özellikle rahim ağzı, prostat, mide ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu etki gösteriyor. Likopen bu etkiyi kanser hücrelerinin büyümesini durdurarak sağlıyor. Domatesin pişirilmesi ile antioksidan aktivite artıyor.

 

 

kanser

  • Brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar; Kükürtlü olan bu sebzelerin içeriğinde, isotiyosiyanatlar ve indoller gibi antioksidan bileşikler bulunuyor. Yapılan araştırmalar, bu sebzelerin tüketilmesinin kanser oluşumunda rol oynayan hatalı genetik kodlarını değiştirdiğini ve özellikle kolon, rektum, mide, akciğer, prostat ve pankreas kanserlerine karşı vücudu savunduğunu gösteriyor. Çiğ olarak tüketildiğinde kanser koruyucu enzimler daha fazla üretiliyor. Ancak tiroit hormonuyla ilgili sorununuz varsa, bu sebzeleri pişmiş olarak tüketmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

 

 

kanser

  • Elma; Elmanın içeriğindeki kuarsetin, güçlü bir kanser koruyucu olarak biliniyor. Bununla birlikte içeriğinde suda çözünebilen lif olan pektin sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. ve kolon kanseri riskini düşürüyor. Kanserden korunmak ve sağlığınızı korumak için, düzenli olarak günde 1 adet elma yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Günde 1 elma yemeniz, kansere yakalanma riskinizi azaltır.

 

 

kanser

  • Ispanak; Demir, kalsiyum ve folik asit gibi vitamin ve minerallerden zengin ıspanak, içeriğindeki karotenler ve lutein gibi fonksiyonel bileşenler ile kansere karşı güçlü bir silah özelliğinde. Özellikle ağız ve mide kanserine karşı koruyucu olduğu, yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur.

 

 

 

kanser

  • Portakal, mandalina, greyfurt, limon; Turunçgillerin içeriğinde bulunan limonoidler, C vitamini ve lif sayesinde akciğer, cilt, meme, karaciğer, kolon ve mide kanserlerine karşı koruyucu etki gösteriyor. Ara öğünlerde tüketilebilir veya lezzet için salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

 

 

 

kanser

  • Yaban mersini, böğürtlen, çilek; İçeriklerinde bulunan C vitamini ve ellagik asit, kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek koruyucu etki gösteriyor. Özellikle meme, cilt ve akciğer kanserlerinde önleyici etkileri bulunuyor. DNA’ daki hasarı gidererek akciğer kanserine karşı etki sağlıyor.

 

 

 

kanser

  • Tam tahıllar; Demir, çinko ve selenyum gibi antioksidan minerallerden zengin olmaları nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kolon kanserine karşı koruma sağlıyor. Tahıl grubundan olan yulaf ise, beta glukan içeriyor ve kanserli hücreler için doğal öldürücü etki gösteriyor. Tam buğday, çavdar, yulaf gibi kan şekeri üzerinde olumlu etkileri olan tahıllar pankreasın sağlıklı çalışmasını sağladığından, pankreas kanseri üzerinde de koruyucu etki gösterebiliyor.

 

KadinlaHersey.com

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com