Kadınla Herşey

Kan Tükürmek

Kan Tükürmek

Hemoptizi de denilen kan tükürmek, solunum yollarından öksürük yolu ile kan gelmesi durumudur. Solunum yollarından öksürükle gelmeyip diğer semptomlarla birlikte gelen ve gelişen kan gelmesi durumlarını bu grup içinde adlandırmamak gerekmektedir. Özellikle bulantı ile gelen kan ile öksürükle gelen kanın geldiği yerler de farklı olduğundan, bu belirtiye neden olan rahatsızlıklar da farklı olacaktır. Bu nedenle bu semptomlar iyi ayırt edilmelidir.

Tek başına belli bir rahatsızlık olmasa da Hemoptizi pek çok hastalığın habercisi olabilmektedir. Öksürükle gelen kan bazen diş eti hastalığı gibi önemsiz bir sebeple oluşabildiği gibi Akciğer kanseri, verem, bronşit, mitral darlığı veya zatürre gibi ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir.

Tükürülen kanın miktarı önemli olmakla birlikte az miktarda tükürülen kanın da ihmal edilmeyerek doktora başvurulması gerektiği, konu ile ilgili yapılan uyarılar arasında yer almaktadır.

Öksürük nöbetinden sonra gelen ve avuç dolusu gibi büyük miktarda tükürülen kanlar ve nefes darlığına sebep verecek derecede tükürülen kan vakit kaybetmeden doktora başvurulması gereken bir durum olarak belirtilmektedir.

Kan tükürmek bir rahatsızlığa bağlı olarak geliştiğinden dolayı bu duruma neden olan durum tespit edilip tedavisi gerçekleştiğinde bu durum da ortadan kalkmış olacaktır.

Kan tükürmek hangi hastalığın belirtisi ?

Genellikle çeşitli akciğer rahatsızlıklarından kaynaklanan hemoptizi farklı nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Olası nedenleri ise;

  • KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı), Kistik fibrozis,kan-tukurmek-tedavisi
  • Kokain gibi uyuşturucu kullanımı,
  • Amfizem,
  • Akciğer apsesi, kanseri,
  • Mitral kapak darlığı,
  • Paraziter enfeksiyon,
  • Pnömoni (zatürre),
  • Göğse yönelik travma,
  • Tüberküloz,
  • Wegener granülomatozisi gibi hastalık ve durumlardır.

 

Kan tükürmenin olası belirtileri ise;

Kanın parlak kırmızı olduğu, pembe olduğu durumlar olduğu gibi köpüklü ya da balgamla karışık olarak geldiği görülmektedir.

Boğulmaya sebep olacak ya da acil durum gerektirecek durumlarda yaşanması oldukça ender rastlanan bir durumdur. Yani kişi bu noktaya gelmeden evvel hastalık çoğunlukla önceden belirlenmiş olmaktadır. Yani verem olduğunuzda birden öksürükle gelen kan bunu size belirtmez. Öksürükle gelen kan daha çok hastalıkların sonraki aşamalarında ortaya çıkmaktadır.

Ancak göğüs kafesine alınan bir darbe sonucu yaşanan travmaya bağlı olarak aniden ortaya çıktığı görülebilmektedir. Bu durumda daha çok akciğerlerin yara almasından kaynaklı olarak hemoptizi geliştiği görülmektedir.

kan-tukurmak-nedenleri

Kan tükürmeyi ciddiye alın!

Hangi sebebe bağlı olursa olsun, hafif ya da şiddetli olduğuna bakılmaksızın kan tükürmek, ciddi rahatsızlıkların sonucu olabileceğinden ötürü kişi bu durumla karşılaştığında mutlaka doktora başvurmalıdır. Zamanında doktora başvurulmaması sonucu kişide daha ciddi problemlerin yaşanması ve hatta can kaybının yaşanması mümkün olabileceğinden teşhisin erken yapılması önem kazanmaktadır.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com