Kadınla Herşey

Bayanlar İçin En İyi Motosiklet Hangisi?

Bayanlar İçin En İyi Motosiklet Hangisi?

Bisiklet sürme tutkusu hemen hemen hepimizin vazgeçilmez zevkleri arasındadır. Zamanla bu heves, hayat şartları gereği yerini daha büyük oyuncaklara bırakıyor. Bunlardan yeni tutku olan motor ise artık yeni heveslerimiz arasına girdi bile. Kadınlar motor kullanır mı sözü tarih oldu desek doğrudur. Bir ülkede bir bayan için motosiklet, daha açık ifadeyle ‘kadınlara uygun motor’ üretimi varsa, demek ki bazı şeyler artık oturmuş demektir.

Üreticilerin çıkardığı motosiklet modellerinden ‘bayanlara uygun’ diye tanıttıkları ve daha çok rağbet görenleri ‘scooter‘ tipli motorlar.

Motosiklet seçiminde bay-bayan ayrımı yapılmasının belirli sebepleri var. Kadınlara göre motorların özelliklerine kısaca değinirsek, neden kadınların kendilerine özgü model aradıklarını görmüş oluruz.

Bu arada konuyu daha kavramak için motorlarla ilgili ana modellere göz atalım;

Scooter Tipli Motor

Scooter Tipli Motor

Scooter tipli motorlar: Otomatik vitesli motorlar olup (vites artırıp düşürmek için her hangi bir şeye ihtiyaç olmadan sadece gaz verdikçe gidip gaz kestikçe yavaşlayan), ön tarafı boş olan ve bacakların öne koyulduğu motorlardır. Yarı scooter ve tam scooter olarak ikiye ayrılır. Hiç bacak hareketi yapmadan, ayakların ortada birleştirildiği motorlar ve bacakların ortadan atılıp ayakların yanlarda olduğu yarı scooter modelli olanlarıdır.

Yarı otomatik motorlar: Yarı scooter tipli motorlar olup bacakların ortadan da atılabildiği ancak vites geçişlerinin ayaktan yapıldığı motorlardır. Yani motora gaz verirken aynı zamanda hızı azaltıp düşürmek için ayakla basarak vites geçişi yapmanız gerekmektedir.

Vitesli motorlar: Motosiklet deyince akla ilk gelen ve ortasında benzin deposunun olduğu çok çeşitli (ilk üretilen) motor tipleridir. Daha ağır olan bu motorlar otomobillerde olduğu gibi debriyaj sistemine sahip olup biraz daha öğrenimi zaman isteyen ve scooter tipli motorlara göre daha karmaşık olan motorlardır.

Yukarıda saydığımız üç model kendi içlerinde detaylanmakta ve yine ortak özelliklere göre de modeller bulunmaktadır.

Kadınlara uygun motorlar nelerdir?

Bayanlar için motosiklet modellerinin ayırt edici özellikleri nelerdir, kadınlar neden ayrı motorsiklet kullanmaya ihtiyaç duyarlar?

  • bayan-motosiklet-modelleriHangi motoru daha kolay öğrenirim diyenler için yada fazla teferruatla uğraşmadan motor sürmek istiyorum diyenler için en öncelikli motor modelleri Scooter tarzı motorlar olacaktır.
  • Kadınlar erkeklerden farklı olarak uzun, mini, dar yada bol etekle motor sürme durumunda olabilirler. Bu durumda bacaklarını yukarıdan atabilecekleri motorlardan ziyade, motorun ortada birileşik şekilde kullanabilecekleri scooter modelleri uygun olacaktır.
  • Rahatsızlıklarından ötürü karın ağrısı, kasık ağrısı şikayetleri olabilir. Yine bu durumda bacakların yorulmaması için scooter modelleri tavsiye edilmektedir.
  • Daha hafif motorlar kadınların beden yapısına uygun olmaktadır. Trafikte ve kimi ağır şartlarda daha rahat kontrol edilebilirlik açısından vitesli motorlara nazaran scooter tipli motorlar daha pratik ve hafif olacaktır.
  • Topuklu ayakkabıya elverişli olan motor tipleri ayakların ortada birleştirildi model olmaktadır.
  • Motor sürmenin daha pratik yolunu tercih eden kadınlar için otomatik vitesli olan scooter yada yarı vitesli modeller uygun olmaktadır.
  • El çantası için scooter tipli motorların koltuk altları geniş yere sahipken vitesli motorlarda bu alan daha küçük olmaktadır.

Daha farklı eklenecek seçenekler yine bayan motosiklet modelleri çerçevesinde değerlendirilebilir. Her ne kadar kadınlar erkeklerle aynı sürüş kabiliyetine sahip olsalar da, bazı farklılıkları kimi durumlara elverişli olmadığından bayan motorları şeklinde ayrım yapılması gayet normaldir.

Her marka motor üreticisi artık bu durumları göz önüne alarak genel motor üretimin yanında bayan için motosiklet üretimi de yapmaktadır. Bu motosikletlerin renkleri bile kadınlara göre tasarlanmaktadır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com