Kadınla Herşey

Kadın Sitelerinde Kadın Cinselliği

Kadın Sitelerinde Kadın Cinselliği

İnternette kadınlar hakkında arama yapıldığında merak ediyorum neden hep “kadın” ile “cinsellik” kelimesi bir arada. Tamam kadın sitesi ile cinsellik kategorisi uyumludur, sonuçta kadınlara özgüdür ve kadınlar kendi cinsel durumları için daha derli toplu, açıklayıcı bilgi edinmek ve paylaşmak isteyebilirler. Benim kafama takılan şey bu konuyu kadınlardan daha çok erkeklerin merak etmesi!

Cinsellik sitesi deyince sadece kadınlara özgü olarak mı algılanmalı?

Kadınlık ile cinsellik arasında bağ kuran bir taraftır erkekler. Öyle ki site gezintileri içinde kadınlar kadar nedense erkeklerinde aynı konular arasında sürekli gezdiği görülür. Tamam anladık ki bilgi edinmek ve belki merak etmek için olabilir. Ancak kadın sitesiyle ille de bir cinsellik bağını ısrarla kurmanın mantığı nedir ki?

kadinlar-sitesi-cinsellikÇeşitli paylaşım sitelerinde yine kadınlarla ilgili bazı içeriklerin bir çok erkek kullanıcı tarafından oraya buraya çekilmesini yorumlanmasını gördüm. Hatta yazı tamamen kadınlarla ilgili ve beklediğim şey kadınların bu konuda yorum yazmaları. Ancak erkeklerin yorum alanındaki egemenliği o kadar üst seviyede ve belirleyici olmuş ki, bir kadın bir yorum yazsa altında onlarca erkek kullanıcı, onu o yazdığı yoruma pişman edecek vaziyette.

Çocuklardan uzak tutulması açısından kadın sitelerindeki cinsellik konusunun ayrılmış olmasını önemsiyorum. En azından her hangi bir haberin arasında pat diye bir cinsel haber çıkmamış oluyor. Çocuğunun yanında gezinti yapacak anne, bu gibi sürprizlerden korumuş oluyor çocuğu. Ancak haber sitelerinde ki cinsel içerikli haberleri hiç eleştirmeyeceğim! Çünkü onun yeri burası değil. Onu enine boyuna yeni bir yazı olarak göndereceğim buraya.

Türkiye’de kadına özgü kadın siteleri, forum ortamları, blog siteleri, kadın portalları mevcut. Kadınlara ait her bilginin yer aldığı bu sitelerin içinde (yazar olduğum kadinlahersey.com’da buna dahil) kadınlara ait cinsel bilgiler benim de önemsediğim bir bölüm. Ancak bir mesele var ki bu konuların yine de sadece kadınlar arasında kalamaması. Önemli bir yazının altına erkek ziyaretçilerden dolayı rahatça yorum yazılamaması. Kimi forum sitelerinde belki üyelik olarak bunu çözmüşler ancak yine de içerik olarak her kesime açık. Tabi ki kimin erkek kimin kadın olduğunu bilip ona göre içeriği gösterme gibi bir seçim şansı da mümkün değil. Hal böyle olunca, sadece pratiklik ve derli toplu olarak ayrılan kadın cinselliği bölümleri, kadın sitelerinin görünmezi olamıyor. Belki bu sorunu erkeklere özel açılan erkek siteleri içine eklenen ‘kadın cinselliği’ bölümü ile çözülebilir. Onlar istedikleri kadar konuşsun dursunlar kendi aralarında. Bu yok mu var tabi. O zaman mesele ne? Onu da erkeklere sormak lazım! İşiniz ne?!

Kadın siteleri içinde kadın cinsel paylaşımları için olumlu ve olumsuz olabilecek içeriklerde var. Örneğin cinsellik konusunu sağlık olarak çeşitlendirmenin yanında birde karşı cinse yönlendirici haberler oluyor. Bilerek yada bilmeyerek cinselliği yorumlayıp habermiş gibi eklemek var. Bunu da genel bir durummuş gibi göstermek mesela. Bununla ilgili bir çok yanlış yönlendirmeler gördüm. Daha sonra bunlardan birini eleştirel olarak detaylıca yazacağım.

 

KadınlaHerşey.com | İçerik sahibi: Devrim E.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com