Kadınla Herşey

İdrar Yolu Yanması

İdrar Yolu Yanması

İnsanlarda idrar yolu yanmaları herhangi bir nedenle oluşabilir. İdrar yollarındaki yanma olayı kişilerin hayatlarını olumsuz etkilerken başka bir rahatsızlığın işareti de olabilir. Genellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlık idrar yolunun deliğinden giren bakterilerin idrar yolunda yerleşmesi ve iltihaplanması nedeniyle oluyor. Konu hakkında daha detaylı bilgi verecek olursak;

İdrar yollarında yanma neden olur?

Çeşitli sebepleri olan bu rahatsızlığın, sıklıkla rastlanılan nedenleri ise şu şekildedir;

  • Bel soğukluğu, İdrar yolu enfeksiyonları,
  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • Ülser, mesane iltihabı,
  • Kadınlarda yumurtalık enfeksiyonları,
  • Apandist, Prostat, Sistit gibi rahatsızlıklar,
  • Alkol kullanımı,
  • Aşırı çeşitli içecekler, kahve ve çay tüketimi olabilir.

 

Çok fazla sebep olduğu için önce hastalığınız ile ilgili bir uzmana danışmalı ve hastalığın sebeplerini beraberce bulmaya çalışmalısınız.

İdrar yollarında yanma rahatsızlığı belirtilerinin bazıları ise;

İdrar yollarında yanma olan insanlar;

  • Sık sık idrara çıkarken işeme işlevi sırasında içerde şiddetli yanmanın farkına varıp telaşa kapılırlar.
  • Aşırı yanmanın yanında kasıklara vuran ağrılar ve idrarda kötü koku olması veya renkli idrar olması mide bulantısı da olabilir.
  • Aşırı yanma süresinin çok uzun olması ve işeme sırasında renkli idrar çıkması veya ateş ve titreme olayları bulunuyorsa bütün bunlara ek sırt ağrısı bulunuyorsa ciddi olarak bu hastalığınızı kontrol ettirmelisiniz.


idrar-yolu-yanmasiİdrar yollarında yanma rahatsızlığı tedavisi;

İdrar yolu şikayetlerini dinleyen doktorlar genellikle antibiyotik tedavisi uygularlar ve 24 saat içinde de idrar yolu iltihabı genellikle ortadan kalkmaktadır.

Eğer idrar yollarında oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon ya da iltihaplama durumları böbreklere kadar gittiyse, ayrıca böbreklerinde kontrolü uygun olur.

İdrar yolu iltihaplarının tetkiki ve takibi için çeşitli tahlillerin yapılması gerekir. Hastalığın ne aşamada olduğu idrarın içindeki mikrobun tipi ve çeşidi tespit edilmeli ve ona göre ilaç kullanımı başlanmalıdır.

İdrar sırasında içeride batma ve yanma durumlarından en az biri varsa idrar yollarında iltihap başladığı anlamına gelir.

Çeşitli sebeplerden dolayı başlayabilen idrar yolları iltihabı için tetkiklerin doğru yapılması ve aile geçmişinde bulunup bulunmadığı tanısının da konulması genetik yönünün iyice incelenmesi gerekiyor. Ve sonuçta ilk kontroller tamamlandığında hastalığın ana sebebi bulunmuş ve ona göre en uygun tedavi yapılmaya başlanmıştır.

Hayat kalitesinin yükseltilmesi için gerekli olan bu tedavi süreci tamamlandığında hasta eskisi gibi güzel günlerine devam edebilir ve takibi rahat yapılabilir.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com