Kadınla Herşey

Hava Yutmak

Hava Yutmak

Hava yutma (aerofaji), gürültülü geğirmelere neden olur. Bu rahatsızlığın temel nedenlerinden biri de geğirti olmaktadır. Geğirtisi sık sık olan ve bu şikayetle hastanelere başvuran kişilerde yapılan araştırmada, geğirti öncesi hava yutulduğu belirlenmiş ve nefes borusundan alınan havanın bir kısmının yemek borusuna dolduğu gözlemlenmiştir. Bu havanın aşağılara doğru indiği ve yüksek sesle birlikte dışarı atıldığı tespit edilmiştir.

Hava yutma olayını açıklayan bir duruma rastlanmamıştır, ancak yutulan bu hava nedeniyle oluşan bazı rahatsızlıklar da bulunur. Bazen kişiler, karın ve göğüs boşluğuna dolan ve o bölgeyi etkisi altına alan bu hava nedeniyle midesinde devamlı gaz sancısı hissetmekte ve devamında gaz çıkarmaktadır. Gazın fazlalaşması sindirim sisteminde bir çok işlevsel bozukluğa sebep olacağı gibi başlayacak ciddi bir hastalığında belirtisi olabilir.

Alınan bu hava sayesinde mide genişler ve hava ile birlikte su da bulunursa mide akut genişlemeye ve fiziksel olarak yayılmaya başlar. Hava yutulması ile birlikte midenin önce hava ile dolması ardından da yenilen besin maddelerinden gelen gazla birleşerek midede şişkinlik yapar. Böylece mide de sindirim sorunları başlamış olur.

Bir diğer belirti gösteren hastalıkta şişkinlikle birlikte hazımsızlıktır. Mide yapısının bozulması ve bu gelen havanın etkisiyle birleşerek ya geğirti oluşturmakta ya da gaz oluşumu olarak bağırsaklara yollanmaktadır. Hava yutma olayını hastalar bilemezler. Zamanla vücudumuzda belirtileri görülmeye başlar ve insan da sezer bu durumu ona göre ayarlayabilirler.

hava-yutmaUzun süren geğirtiler başta eğlenceli gelse de sonrasında devam etmesi bir zaman sonra sıkar ve tedavi edilmesi istenmeye başlar.

İnsanda ağızda başlayıp nefes borusundan sızan yemek borusu sayesinde mideye kadar ulaşan bu hava mideye girince bir kısmı geğirti yoluyla geri atılırken bir kısmı mide içindeki su ile mideyi genişleterek dolgunluk hissi vererek insanda şişkinlik hissi verirken bu şişkinlik nedeniyle gastrit veya şişkinlik oluşumuna sebebiyet verir.

Yediğimiz besin maddelerine kadar etki eden hava yutma rahatsızlığı, tedavi edilmediğinde ciddi mide rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Ağız yoluyla yutulan hava midede, insanı sürekli rahatsız eden birçok belirti ile kendini gösterir ve  hava yutulmasına bağlı olarak sonradan başlayan yüksek geğirme bu nedenle olmaktadır.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com