Kadınla Herşey

Hamilelikte Bebek Emzirilir Mi?

Hamilelikte Bebek Emzirilir Mi?

Anne sütünün, ilk 6 ay tek başına bebeğin beslenmesi ve büyümesi için yeterli olduğu bilinmektedir. 6 aydan sonra, uygun ek gıdalara başlanarak 2 yaşa kadar sürdürülmesi de uzmanlarca önerilmektedir. Anne sütünün besleyici ve koruyucu özellikleri, 1 yaştan sonra da devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve Unicef, emzirmenin 2 yaşa kadar sürmesini önermektedir.

Bebeği emzirmek, ideal şartlarda uygulandığında gebelikten korunma konusunda da oldukça etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Sütün gebelikten koruduğu halk arasında yaygın bir inanıştır. Ne var ki, belirli kriterler karşılanmadığı sürece bu koruyuculuk çok alt seviyelere inebilmektedir. Çoğu zaman da, kadın yeniden gebe kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda anneler, hem emzirdikleri bebekleri için, hem de doğacak bebekleri için endişe duymaya başlar.

Hamileyken emzirmek bebeğe zararlı mıdır?

Halk arasında yaygın olan ve bazı hekimlerce de desteklenen görüş, emziren bir kadın gebe kaldığında emzirmeye devam ederse, bunun düşük ya da erken doğuma neden olabileceği, hatta anne karnında gelişmekte olan bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceği, sütün kalitesinin bozulması nedeni ile emen bebeğin de beslenmesinin yetersiz olacağı bu nedenle emzirmeye son verilemesi gerektiğiydi.

Oysa son zamanlarda yapılan araştırmalar bu inanışın doğru olmadığını göstermektedir. Sütü memeden dışarı atan hormon olan oksitosin, aynı zamanda rahim kasılmalarını sağlayan hormondur. Ancak emzirmenin rahimde hafif kasılmaya neden olmak dışında düşüğü ya da erken doğumu tetiklediğine dair herhangi bir bilimsel veri mevcut değildir.

hamileyken-emzirme-zararli -miHamileyken emzirmek bebeği zehirler mi?

Bir diğer endişe ise; gebelik sırasında emzirmenin anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği hatta ‘zehirleyeceği’ yönünde bir inanıştır. Ne var ki bu bilgiler kulaktan duyma ve yanlış olup, gerçekle hiçbir ilişkisi yoktur. Sütün kalitesinde ve bağışıklık sistemini etkileyen içeriğinde bir miktar azalma saptanmış olsa da bu azalma emen bebeğin gereksinimlerini karşılamak için oldukça yeterli bulunmaktadır.

Hamileyken emziren anne nelere dikkat etmeli?

Gebelik sırasında emzirmenin en önemli olumsuzluğu anneye getireceği ek yorgunluk ve halsizliktir. Annenin bu durumda, diğer zamanlardan çok daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bununla birlikte hem kendi, hem emzirdiği bebek hem de karnında gelişimine devam eden bebeğin beslenme gereksinimlerini karşılamak durumundadır. Bu nedenle beslenmesine çok dikkat etmeli tercihen bir beslenme uzmanının kontrolü altında gebeliğine devam etmelidir. Günlük kalori gereksinimlerinin altına düşmemeli, öte yandan kontrolsüz bir şekilde de kilo almamaya özen göstermelidir.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com