Kadınla Herşey

Hamilelikte Vişne Yemek

Hamilelikte Vişne Yemek

Vişne gülgiller ailesinden, kiraz ile benzerlikler gösteren bir meyvedir. Kirazdan daha düşük şeker oranına sahip olduğu için, ekşi bir tada sahiptir ve şeker oranı az olduğu için daha az kalori içerir. Vişne ülkemizde hemen her yerde yetişir ve vücutta herhangi bir reaksiyon göstermez.

Gebelikte anne adaylarının sıklıkla merak ettiği bir konu da; ‘hamileler vişne yiyebilir mi?’, ‘gebelikte vişne tüketimi ne kadar olmalı?’ gibi sorulardır. Tüm bunların cevabına ve gebelikte vişne ve vişne suyunun faydalarına geçmeden önce, kısaca vişnenin faydalarından bahsetmekte fayda var.

Vişnenin Faydaları;

Vişne, yüksek oranda A, C ve E vitamini, beta-karoten ve güçlü antioksidanlara sahiptir. Aynı zamanda sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor minarelerini içerir. Bu nedenle sağlık açısından şifa deposu bir meyvedir.

 • Vişne, iyi bir balgam söktürücüdür. Bu nedenle, öksürük, soğuk algınlığı, bronşit ve astım tedavisine yardımcı olabilir.
 • Sindirim bozuklukları ve ishal için etkili bir tedavi sağlar.
 • Mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle yaşlanmanın erken belirtileri ile mücadelede yardımcı olabilir.
 • Vişne, kanser hücrelerinin büyümesini önler.
 • Vişnede ki antioksidanlar kolesterolü azaltır ve kalp hastalıkları riskini düşürmeye yardımcı olur.
 •  Vişnenin içeriğindeki diüretik özellik, vücuttan zararlı tuzların ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olabilir.
 • İdrar söktürücü özelliği olduğundan, eklemlerde ürik asit birikimini önler ve gut riskini azaltır.
 • Vişnenin anti-inflamatuar özellikleri, artrit mücadelede ve kemik sağlığına  yardımcı olur.

Günlük bir bardak vişne suyu tüketilmesi vücudunun antioksidan ihtiyacını karşılar. Bu nedenle uzmanlar, özellikle gebelik sırasında anne adaylarının günlük 1 bardak taze vişne suyu içmelerini önermektedir.

Gebelikte Vişnenin Faydaları;

Gebelikte vişne yemenin ya da vişne suyu içmenin anne adayına ve bebeğe faydalarını, hep birlikte öğrenelim;

 • Vişne; vitamin, mineral, protein, demir, kalsiyum ve diğer bazı mineraller açısından besin deposudur. Bu nedenle vişne hamile kadınlar için sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.
 • Vişne, diğer meyvelere oranla yedi kat fazla antosiyanin içermektedir. Antosiyaninler, anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini artırır ve anne adayının ileri ki zamanda bunama ile ilişkili hastalık riskini azaltır.
 • Vişne, potasyum bakımından zengin bir kaynaktır; bu özelliği kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Gebelikte yaşanabilecek rahatsızlıkların önüne geçer.
 • Vişnenin şeker oranı düşük olduğundan kalorisi de düşüktür; bu nedenle gebelikte alınması muhtemel fazla kiloların önüne geçmek için günde bir kase vişne tüketilebilir.
 • Vişne, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kas ağrılarını hafifletmede faydalıdır. Gebelik boyunca düzenli bir şekilde yediğiniz vişne sayesinde çok daha kolay bir doğum gerçekleştirebilir, doğum sonrası kolaylıkla ayağa kalkabilirsiniz.gebelikte-visne-suyunun-faydalari
 • Gebelikte uykusuzluk problemi, uyuyamama sorunları yaşıyorsanız, vişne sizin için lezzetli bir ilaçtır. Çünkü vişne uyumanıza neden olan melatonin hormonu içerir. Hamilelikte uykusuzluk sorunlarınız için, yatmadan önce bir bardak vişne suyu için.
 • Kabızlık gebe kadınlarda sık görülen bir yakınmadır. Müshil almak yerine vişneyi tercih edin. Vişne, lif bakımından zengindir. Bu özellik, bağırsak hareketlerini düzenler. Her gün sabahları, bir kase taze vişne tüketerek kabızlık problemini çözebilirsiniz.
 • Hamilelik sürecinde, bağışıklık sistemi seviyeniz, tüm zamanların en düşük seviyesindedir. Bu nedenle, bu süreçte hastalıklara ve enfeksiyonlara çok daha eğilimlidir. Zengin bir C vitamini kaynağı olan vişne, size sorunsuz bir gebelik geçirmenizde yardımcı olabilir.

Hamilelikte Vişne Yemek/Vişne Suyu İçmek Zararlı mı?

Her şey gibi, vişne yerken de aşırıya kaçmak, bazı problemlere neden olabilir. Gebelikte vişne yemek zararsızdır, ancak aşırı tüketildiğinde, şişkinlik, gaz ve karın ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir. Ayrıca belli gıdalara isteksizlik gelişebilir. Eğer vişne tükettikten sonra herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız, hemen doktorunuzun başvurunuz.

Ayrıca unutulmaması gereken; kiraz bitkisinin yaprakları ve çekirdekleri, hidrosiyanik asit, yani bir tür zehirli kimyasal içerir. Bu aşırı tüketildiğinde zararlı olabilir. Bu nedenle, vişneleri çekirdeksiz yemekte fayda var.

Hamilelik sürecinde diyet listenize hangi besini eklerseniz ekleyin, öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Eğer gestasyonel diyabetten şikayetçiyseniz, vişne konusunda doktorunuzla konuşun.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com