Kadınla Herşey

Hamilelikte Spor Yapmak

Hamilelikte Spor Yapmak

Gebelik ile birlikte vücutta ruhsal olduğu kadar fiziksel de birçok değişim meydana gelir. Kilo alımı ile vücudun genişlemesi, ayaklarda ve bacaklarda şişmeler, sıklıkla görülen değişimlerden birkaçıdır. Hamilelik süresince hareketsiz kalmak bu gibi problemlerin yaşanmasına zemin hazırlar. Gebelik öncesinde de hareketsiz bir yaşam yaşayan anne adaylarında ise risk daha fazladır. Oysa her an hareketli bir yaşamın kalp sağlığına etki ettiği gibi, gebelikte de bu hareketli yaşama ihtiyacınız olduğunu unutmayın!

Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları;

Gebelik sırasında vücudun aktif tutulması gerekmektedir. Gebelikte yapılan spor veya egzersizlerin, gebeliğe bağlı olarak vücuttaki şekil ve kilo gibi değişimleri en aza indirme de ve aynı zamanda gebeliğin son dönemlerinde meydana gelebilecek sorunları azaltmada yardımcı olabilir.

Birçok uzman doktor, normal doğum yapmak isteyen anne adaylarına belli bazı spor ve egzersizleri önermekte, tavsiye etmektedir. Gebelik süresince hareket halinde olan kaslar güçlenir ve özellikle de rahim ve çevresindeki kasların güçlenmesi ile normal doğum çok daha rahat ve kolay geçer.

Gebelik sırasında egzersiz yapmanız, gebeliğin özellikle son aylarına doğru bozulan duruşunuzu geliştirmede ve sırt ağrısı veya yorgunluk gibi bazı ortak rahatsızlıkları azalmasında oldukça etkili olacaktır. Ayrıca gebelikte yapılan fiziksel aktivitelerin, gestasyonel diyabeti ( şeker hastalığı , gebelik sırasında gelişir)önlediği, stresi rahatlattığı ve doğum için gerekli olan dayanma gücü ve kuvveti arttırdığına dair bilimsel kanıtlar mevcuttur.

Gebelikte egzersiz yapmak, karnınızda gelişmekte olan bebek için zararlı ve tehlikeli değildir. Ancak seçilen egzersiz türü çok yorucu olmamalı. İhtiyaç duyulduğu kadar ve tavsiye edildiği kadar olması gerekmektedir.Örneğin bu her gün düzenli olarak yarım saat yürüyüş olabilir.

Gebelikte Sporun Zararlı Olabileceği Durumlar;

Eğer tıbbi bir sorununuz varsa, örneğin astım , kalp hastalığı ya da diyabet gibi, egzersiz tavsiye edilmeyebilir. Gebeliğe bağlı olarak gelişen aşağıdaki herhangi bir durum söz konusu ise, egzersiz sizin için zararlı olabilir:

 • Kanama veya lekelenme,
 • Düşük plasenta,
 • Düşük riski veya tekrarlayan düşük,
 • Daha önceki doğumda prematüre doğum veya erken doğum öyküsü,
 • Zayıf serviks.

Bir spor veya egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, tıbbi geçmişinize dayalı, size kişisel egzersiz tavsiyeleri verebilir.

Hamilelikte Hangi Spor ve Egzersizler Güvenli?

Çoğu egzersiz, dikkatli yaptığınız ve aşırıya kaçmadığınız sürece, gebelik sırasında yapmak için güvenlidir. En güvenli ve en üretken faaliyetler ise; yüzme, düşük etkili aerobik veya step (nitelikli aerobik eğitmeni tarafından öğretilen), egzersiz bisikleti kullanımı, tempolu yürüyüş. Bu spor ve faaliyetler, en az az yaralanma riski taşıyan, tüm vücudunuz için faydalı olan ve doğuma kadar devam edebileceğiniz sporlardır.

Tenis gibi bazı raket sporları, genellikle güvenli faaliyetlerdir, ancak hamilelikte sakıncalı olabilir. Karnınızın büyümesi ile vücudunuzun ağırlık merkezi değişir ve dengenizi sağlamanız, özellikle de ani hareket isteyen tenis gibi sporlarda, zorlaşır. Bunun dışında temas gerektiren, örneğin voleybol gibi, sporlardan da kaçınılmalıdır. Özellikle gebeliğin ileri zamanlarında büyük bir denge ya da koordinasyon gerektirmeyen egzersizleri veya faaliyetleri seçebilirsiniz.gebelikte-spor-faydalariGebelikte Hangi Egzersiz ve Spordan Kaçınılmalı?

Gebelik sırasında yapıldığı takdirde zararlı olabilecek bazı egzersiz ve aktiviteler vardır;

 • Nefes tutmayı gerektiren herhangi bir aktivite; dalış gibi,
 • Düşme olasılığı olan sporlar; kayak ve binicilik gibi,
 • Futbol ve basketbol gibi temas gerektiren sporlar,
 • Karına sarsıcı hareketler içeren faaliyetler; mekik gibi.
 • Atlama gerektiren aktiviteler; ip atmak gibi,
 • Beli zorlayan hareketler,
 • Sıcak, nemli havalarda yapılan egzersiz.
 • Uzun süren, yorucu aktiviteler.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com