Kadınla Herşey

Hamilelikte Rezene Çayı İçilir mi?

Hamilelikte Rezene Çayı İçilir mi?

Gebelik, birçok kadının hayalidir. Ne var ki bu özel dönem, beraberin de büyük bir sorumluluk da getirmektedir. Hamilelik sürecinde, anne adayları normal zamana oranla, kendilerine ve özellikle de yeyip içtiklerine çok daha fazla dikkat etmelidir.

Hamilelik sürecinde, özellikle de kış aylarına rast gelen gebeliklerde, anne adayları aşırıya kaçmadan bitki çayları tüketebilir. Bitki çaylarının, gerek hamilelik sürecinde gerekse normal zamanda, vücut için faydalı olduğu ve vücuda hiç bir zararının dokunmadığı bilinir. Ne var ki bu düşünce tehlikeli ve yanlıştır. Adı her ne kadar ‘bitkisel’ de olsa, bitki çaylarını tüketirken aşırıya kaçmak, sağlığa zararlı olabilmektedir.

Hamile kadınlar, aynı bitki çayından günde iki fincandan fazla içmemelidir. Bu durum, farklı bitki çayları içildiğinde de aynıdır. Örneğin, uzmanlara ve jinekologlara göre yeşil çay hamile kadınlar için önerilmemektedir. Kekik çayı ise tansiyonu yükselttiği için, hamilelik sürecinde kullanılmamalıdır. Ancak rezene, yasemin, papatya çayları, rahatlatıcı etkileri nedeniyle, günde 2 fincanı geçmemek koşulu ile içilebilir.

Gebelikte Rezene Çayı İçmenin Faydaları;

Rezene, maydanozgiller familyasından olup, iki metreye kadar boylanan, kokulu otsu bitki türüdür. Ana vatanı Akdeniz ve Yakın Doğu olan bu bitki, daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir. Tohumları, protein ve yağ bakımından zengin olduğu için özellikle bebeklerin beslenmesinde ve sindirim problemleri çeken kişilere önerilmektedir.

Gebelikte rezene çayı içmenin faydaları ise;

 • Rezenenin iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle gebelik nedeni ile iştahsızlık problemi yaşayan anne adayları için oldukça faydalıdır.
 • Hamilelik sürecinde içilen rezene çayının, rahim kasılmalarına faydası vardır. Gebelik süresince devam eden kasılmalar ve kramplar için rezene çayı birebirdir.
 • Kansızlığa iyi gelir. Bu nedenle hamilelik sürecinde anne adayının çok daha fazla ihtiyaç duyduğu demir gibi vitaminlerin vücuda alımını kolaylaştırır ve takviye sağlar.
 • Rezene çayının, vücudu rahatlatıcı etkisi vardır. Bu nedenle gebelik ile meydana gelen stres ve sinirsel yorgunluklara birebirdir.
 • Rezenenin yatıştırıcı ve ağrı kesici özelliği vardır. Bu nedenle özellikle gebeliğin son aylarında yaşanan sırt, bel ve bacak ağrılarına oldukça faydalıdır.
 • Rezene, bağırsaklarda gaz oluşmasını engelleyip, gebelikte çok daha hassas olan vücudunuzu rahatlatır.
 • Sindirime yardımcı olur ve hazmı kolaylaştırır. Gebelikte sıkça yaşanan kabızlık sorunları için faydalıdır.
 • Gebelikte yaşanan soğuk algınlıkları için birebirdir ve öksürük nöbetlerini rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Rezene, sodyum ve potasyum bakımından zengindir; bu nedenle vücut sıvılarının dengelenmesine yardımcı olur.
 • Rezene çayı, emzirme döneminde annelere önerilir, çünkü rezene nin anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.

gebeliktrezene-cayi-icmek-zararli-mi

Hamilelikte Rezene Çayı İçmek Zararlı mı?

Rezenenin normal zamanlarda veya gebelikte tüketilmesi ile ilgili, kesinlik kazanmış bir yan etki veya zararı yoktur. Rezenenin iştah açıcı özelliği dikkate alınarak, kilo problemi yaşayan anne adayları, rezene çayı içerken çok daha dikkatli olmalıdır. Bunun dışında gebelikte rezene çayı içmenin, bilinen herhangi bir zararı yoktur.

Bitki çayları, herhangi tür bitki çayı olursa olsun, aşırıya kaçıldığında risk yaratır. Bu riskler, gebe kadınlar için çok daha tehlikeli olabilir. Bu risklerin başında ise düşük gelir. Günde 2 fincandan fazla bitki çayı tüketmek, anne karnındaki bebeğin gelişimini durdurabilir veya bebeğin ölmesine yol açabilir. Bu nedenle, özellikle de gebelikte, belirtilen ve uzmanlarca da önerilen miktardan fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Sağlıkla kalın..

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sule dedi ki:

  Mrhaba ben 28 haftalik hamileyim dun rezene çayı aldm %90rezene %10 anason vardır die yaziodu içinde dünle bugün 1 bardak içtim zararlı olurmu

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com