Kadınla Herşey

Hamileyken Parol İçilir mi?

Hamileyken Parol İçilir mi?

Parol Plus, her biri 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon ve 50 mg kafein içeren beyaz renkli yuvarlak tablet şeklinde bir ağrı kesicidir. Hafif ve orta şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılır. İlacın içerdiği parasetamol ve propifenazon ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir, kafein ise ağrı kesici etkiyi arttırır.

Hamilelikte Parol Plus Kullanımı

Hamilelikte sağlığa, diğer zamanlarda olduğundan çok daha önem verilmeli ve dikkat edilmelidir. Özellikle gebelikle oluşan bel ve kalça ağrıları, bacak ağrıları ve şiddetli baş ağrıları için, kulaktan dolma bilgiler ile ilaç alınmamalı, uzman bir doktor kontrolünden geçilmeli, reçete edilen ilaçlar, hamilelik sürecini takip eden uzman bir jinekolog tarafından kontrol edilmelidir.

Hamilelikte parol kullanımı, diğer ilaçlara kıyasla kullanımı daha uygun görülmüştür. Çünkü Parol, bebeğin anne ile bağını kuran göbek bağına ulaşmadan etki gösterir. Bu nedenle de bebeğe bir zararı olmadığı bilinmektedir.

Hamilelikte Parol Kullanımı Zararlı mı?

Her şeyden önce şunu hatırlamakta fayda vardır; vücuda alınan ilaçların hepsi kimyasal ilaçlardır. Hekiminiz size önermedikçe ağrı kesici de olsa kendinizi hiç bir ilaca bağımlı hissetmemeli doğal yiyeceklerle beden ve ruh sağlığınızı korumalısınız. Ancak zor durumda kaldığınız zamanlar ilaç alma hakkınızı kullanmalısınız.

Hamilelikte bilinçsizce kullanılan ilaçlar bebeklerin merkezi sinir sistemlerine saldırmakta ve anne karnında gelişim geriliği, sakat doğum ve zeka geriliği gibi pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı risk grubu içerisinde olmayan ilaçlar kullanılsa bile doktorunuza danışmadan ve reçetesine yazdırmadan kesinlilkle ilaç kullanımında bulunmamanız gerekir.

Hamilelikte Parol kullanımı için pek çok anne adayı tedirginlik yaşamaktadır. Ancak şu ana kadar ki yapılan araştırmalara göre Parol, gebelik boyunca kullanılabilecek, risk grubu dışında yer alan bir ağrı kesicidir. Bu nedenle de hamilelikte Parol kullanımı zararsız olarak bilinmektedir. Ancak hamilelikte ilaç kullanımı için kesinlikle satın alınan ilaç vitamin dahi olsa doktor reçetesi ile alınmalıdır.

Hamilelikte parol içimi ağrılı dönemlerde ağrıların azaltılmasında kullanıldığı için doktorunuzun reçete etmesi halinde kullanılmasında hiç bir sakınca yoktur.

Bazı anne adayları bebeklerine zarar vereceğini düşündüğü için doktorunun reçete etmesine rağmen Parol kullanmak istemez. Ancak ağrınızın şiddetli olduğu dönemlerde acı çekmek yerine doktorunuza güvenmeniz daha doğru bir karar olacaktır.

Parol tablet kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kesinlikle doktorunuzun belirttiği dozu aşmamaktır. Hamilelikte parol kullananlar, gebelikleri süresince kullanımlarında bu kriterlere dikkat ederlerse, hiç bir sorun yaşanmaz.

Doktor veriyor olsa bile her ağrıda Parol içmek doğru mudur?

Yazının başında da belirttiğimizi tekrar edelim. Her ne olursa olsun vücuda giren bir ilaç kimyasaldır. Zararlı olsun zararsız olsun. Yan etkileri mutlaka olacaktır. Yan etkisinin sıfır olduğu zararın sıfır olduğu bir ilaç yoktur. Zararsız yada sakıncasız denmesinin sebebi bunların en düşük ve hatta tolere edilebilir düzeyde oluşundandır. Bu yüzden Parol’u doktor yazıyor diye de sürekli kullanmak değil gerektiğinde kullanmak en uygun olanıdır. Sitemizde hamilelik esnasında ilaç kullanımı ile ilgili diğer yazılara arama yaparak ulaşabilir istifade edebilirsiniz.

hamileyken-parol-kullanılır-mı

Hamilelikte İlaç Kullanımı hakkında Bilinmesi Gerekenler

1- Doktor reçetesi olmadan ve doktorunuza danışmadan hiç bir ilaç ve antibiyotiği hamilelik döneminde kullanmayın!

2- Hangi Uzmanlık dalından Reçete aldıysanız, hamilelikte kullanacağınız ilaçları mutlaka sizi takip eden Kadın Doğum Hastalıkları uzmanınıza danışarak kullanın. Doktorlar birbirinin verdiği ilacı bilmezler. Bu yüzden onlara kimden ne aldıysanız belirtin ki verdikleri başka ilaçlarla ters etki yapmasın.

3- Hamilelikte tüm yakınmalarınızda kullanabileceğiniz etkili bir ilaç vardır.

4- Bazı ilaç ve antibiyotiklerin hamilelikte alınmasının bebeğe veya anneye herhangi bir zararı olmadığı söylense de, ilaçların ve antibiyotiklerin bir kısmı, bebeğin anne karnındaki gelişimine zarar verebilmektedir.

5- Bazı durumlarda kullanılan ilaç veya antibiyotiklerin bebeğe zararlı etkileri, kullanıldıkları süre ve dozaj ile yakından ilişkili olmaktadır.

Antibiyotik kullanımında en önemli kural, mümkünse kültür yapılarak, veya uygun görülen antibiyotik yeterli dozda, uygun sürede kullanılması kuralıdır.

6-Hamilelik döneminde Kulak, Burun ve Boğaz, dalında antibiyotik kullanımında en sık görülen sebepler arasında; solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, abse, diş rahatsızlıkları veya hamilelik öncesi geçiştirilen üzerinde durulmayan sağlık sorunlarıdır.

7- Hamilelikte ilaç kullanımına kesin olarak engel bir durum yoktur. Önemli olan, ilacı yazacak olan branş uzmanı ile hastanın takibini yapan Kadın Hastalıkları Uzmanının birlikte en uygun ilaca karar vermeleridir.

8-Her hasta aynı değildir, her hamilelik de aynı değildir. Bir hamilelikte zararlı olmayan bir ilaç, başka hamilelikte zararlı olabilir. Bu nedenle hiçbir ilacı hatta vitamini dahi doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.

9-Sonuç olarak, hiçbir zaman tıbbi durum ya da yakınmalar ilaç kullanımını gerektirmedikçe ilaç kullanmamak ve kullanılacak ilaçları mutlaka doktor önerisiyle kullanmaktır.

 

KadınlaHerşey.com

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. yasemin dedi ki:

    Benim bogaz enfeksiyon um var ve tabi idrar intapda var dun doktora gittik cok agrim vardi benim parol verdi bir ilac daha verdi enfeksiyon ilaci yani intab ilaci

  2. Yasemin dedi ki:

    Ben 4aylik gebeyim gebeligim cok zor geciyor kusma bulanti bas agrisi bobreklerimde tas oldu oyuzden hamilelkboyunca bir paketparol hap kulndim bebegime zarari olurmu yazarsaniz cok sevinirim

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com