Kadınla Herşey

Hamilelikte Dondurma Yemek

Hamilelikte Dondurma Yemek

Hamilelik sürecini yaz aylarında yaşayan anne adayları, dondurma konusunda çok daha hassas ve meraklı olabiliyor. Gebelikte dondurma yemek ne kadar doğru? Gebelikte dondurma yemek bebeğe zarar verir mi, bebeği üşütür mü? Hamilelikte dondurma yemek faydalı mı? gibi birçok soru, anne adaylarının kafasını karıştırıyor.

Hamilelikte dondurma, doğru miktarda tüketildiğinde zararlı olarak görülmemekte. Gereğinden fazla tüketilmesi durumunda ise, anne adaylarında fazla kiloya neden olacağından dolayı, pek önerilmemektedir.

Gebelikte Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Normal zamanlarda olduğu gibi, gebelik sürecinde de, dondurmanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Anne adayları açısından dondurma, zararı bulunmayan bir besindir. Tüketirken aşırıya kaçmamak, yeteri miktarda yemek önem taşımaktadır.

Dondurma iyi bir kalsiyum, enerji ve protein kaynağıdır. Kalsiyum, gebelikte anne adayında oluşan kemik kayıplarını azaltır, bebeğin kemik gelişimini destekler. Ayrıca anne adayının kas krampları, tansiyon ve buna bağlı olarak preeklemsi riskini azaltır. Süt ve süt ürünleri kalsiyumun en zengin kaynaklarıdır. Günlük beslenmelerinde düzenli olarak süt-yoğurt, peynir tüketen gebeler haftada 1-2 kez dondurma yiyerek kalsiyum alımını destekleyebilir.

Ayrıca, dondurmanın enerji içeriğinin yüksek olması nedeniyle anne adayının gebeliğe bağlı olarak artan enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmakta, yaz aylarında ferahlık vermektedir.

Gebelikte Dondurma Yemek Bebeğe Zararlı mı?

Anne adayları, gebelik sürecinde dondurma yedikleri zaman, bebeklerinin bundan etkilendiğini, dondurmanın soğuk etkisi ile bebeklerinin üşüdüklerini düşünebilir. Ancak durum böyle değildir. Anne adayının tükettiği her gıda, ilk önce annenin mide ve bağırsaklarına gider, emilir. Bağırsaklarda sindirilmiş olan gıdalar kana karışır, bebeğin eşine yani plasentaya gider. Burada bebek için faydalı olan besin maddeleri, bebeğe aktarılır.

Bu nedenledir ki anne adaylarının aldığı gıdalar, direkt olarak bebeğe etki etmez. Dondurma tüketiminde de aynı koşullar geçerlidir. Anne adaylarının bu konuda kuşku duymaları yersiz ve gereksizdir. Dondurma soğuk olsa dahi, annenin mide ve bağırsağından geçtiği an vücut ısısına ulaşmış olur. Hamilelik döneminde dondurma yemek, herhangi bir sakınca taşımaz. Daha önce de belirtiğimiz gibi, miktarı iyi ayarlamak koşulu ile gebelikte dondurma yemek zararlı değildir.

Gebelikte Dondurma Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Hamilelikte dondurma yemenin zararlı olmayacağının yanı sıra faydalı olacağından, ancak miktarının iyi ayarlanması gerektiğinden bahsetmiştik. Ne var ki, gebelikte yenip içilen tüm gıdalar gibi, dondurma yemek konusunda da dikkat etmemiz gereken birkaç husus söz konusu. Eğer bu noktalara önem verilirse, çok daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmiş olacaktır;gebelikte-dondurma-yemenin-faydalari

  • Sağlıklı gebeler, haftada 1-2 kez ve 2-3 top dondurma tüketmeli, aşırıya kaçmamalıdır. Aksi taktirde fazla kilo alımına neden olabilir.
  • Dondurmanın hijyenik özelliklerine ve saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Güvenilir ve bilinen yerler tercih edilebilir veya dondurma anne adayına özel evde hazırlanabilir.
  • Dondurmaların pastörize edilmiş sütten imal edilmesine dikkat edilmelidir. Dondurma listeria enfeksiyonunun meydana gelmesine sebep olabilir.
  • Dondurmadan artan kısım buzdolabında saklanarak, tekrardan tüketilmemelidir. Bu durum enfeksiyon ve bakteri üremesine sebep olabileceğinden, tavsiye edilmemektedir.
  • Dondurmanın yenme zamanı da oldukça önemlidir. Kan şekeri dengesizliklerini önlemek için gündüz saatlerinde ve yemeklerden en az 2 saat sonra yenmesi daha uygundur.
  • Gebelikte dondurma yenmeden önce yaklaşık 5 dakika kadar bekletilmesinde fayda vardır. Zira çok soğuk besinler gebelikte riskli olabilir ya da boğaz ve solunum yolu enfeksiyonlarını tetikleyebilir.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com