Kadınla Herşey

Hamilelikte Diyabet Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Diyabet Bebeğe Zarar Verir mi?

Şeker hastalığı günden güne artış gösteriyor. Hamileler için  ise risk iki kat daha fazla! Bu nedenle düzenli kontrollerin yapılması oldukça önemli. Diyabeti olan kadınların hamile kalması sakıncalı olarak görülse de, günümüzde sağlıklı bebek sahibi olma şansları gün geçtikçe artıyor.

Gebelik Şekeri Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik döneminde östrojen hormonu başta olamak üzere birçok hormon salgılanır. Bununla beraber kandaki şeker seviyesinde yükselme meydana gelir. Metabolizmadaki değişikliğe pankreas daha fazla insülin salgılayarak yanıt verdiği için kan şekerinde düşme olur. Bazı kadınlarda pankreas istenilen şekilde çalışmadığı için hamilelikte şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Bu etki, anne adayının karnındaki bebeği de olumsuz olarak etkiler. Hamilelikte meydana gelen şeker hastalığı ise ‘gestasyonel diyabet’ olarak adlandırılmaktadır.

Anne adayının vücudunda kendinin ve bebeğin kan şekeri seviyesini belirli bir düzeyde tutmak için, yeteri kadar insülin üretemez. Kan şekerindeki yükselmeler kendini gebeliğin 24. ve 28. haftasında belli eder. Bebeği saran plasenta, hormonların etkisiyle beraber insüline daha fazla ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç giderilmediği zaman sık idrara çıkma, terleme, aşırı susama ve acıkma diyabetin etkileri su yüzeyine çıkar.

Diyabet, anne adayı bebek için bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor ne yazık ki. Uzmanlar, bu nedenle anne adaylarının doktor kontrollerinde gebe kalmasının çok daha sağlıklı olacağının altını çiziyor. Gebe kalınmadan 3 ay önce kan şekeri değerleri kontrol altına alınmalı. Bu önlem, doğacak bebekte görülebilecek sakatlık ihtimalini azaltacaktır.

Diyabet Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldırıyor!

Bebeğin doğum ağırlığında artma söz konusu olabilir. Bu etki hamilelik döneminde yapılacak ultrasonografi ile belirlenerek kontrol altına alınabilir. Fazla kilolu, iri bebek olması halinde, sezaryen ile doğum yapılması en sağlıklı olanı. Doğum esnasında bebeğin kan şekerinde düşme, kandaki kalsiyum seviyesinin düşmesi, akciğerlerinde gelişme sorunu yüzünden solunum güçlüğü çekilmesi, sarılık gibi etkenler, ciddi riskler arasında.

Kan şekeri kontrol altına alınamayan bebeklerde, çocukluk döneminde fazla kilo alma eğilimiyle beraber obezite görülebilir. Hamilelik diyabeti olan anne adaylarının bebeklerinde obezite ve şeker hastalığı daha fazla görülerek gebelik şekerinin kontrol altına alınamaması durumunda buna bağlı olarak bebeklerde kan şekeri seviyesinde yükselme görülebilir.gebelik-sekeri-bebeğe-kilo-aldiriyorKan şekerinin düşürülmesi için bebeklerin penkreasında daha fazla insülin salgılanması gerekmektedir. Uzmanlar, insülinin fazla salgılanmasının bebeklerde yağ dokusunu arttırdığını, bunun da bebeklerde aşırı kiloya neden olduğunu, bu nedenle doğum anında omuz takılması ve anne adayında doğum yırtığı oluşma riskinin arttığı gibi olumsuz etkilerden de bahsediyor. Bebeğin doğumdan sonra kan şekerinin kontrol edilmesi, altıncı haftada ve ilk yılda şeker yükleme testi yapılması ve her 3 yılda bir tekrar edilmesi gerektiğinin de altını çizmekte!

Anne adayları gebelik döneminde ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kalori almalı, idrarda keton oluşumu yapmayacak, ideal kiloda kalmasını sağlayacak, kandaki şeker seviyesini  kontrol altında tutacak diyet uygulamalı.

Gebelik Şekeri ‘Gestasyonel Diyabet’ Kimlerde Görülür?

  • 1. derece akrabalarında şeker hastalığı olanlar,
  • Kilolu ve aşırı şişman olanlar,
  • Önceki gebeliklerinde 4 kilo ve üzeri bebek doğuranlar,
  • Ölü doğum ve düşük yapmış olanlar,
  • Önceki gebeliklerinde ‘gestasyonel diyabet’ geçirmiş olanlar,
  • Hipertansiyonu ve yağları yüksek olanlar,
  • Yaşı 30 ve üzeri olanlar,
  • Gizli şekeri olanlar,
  • Polikistik over (yumurtlama bozukluğu) sorunu olanlar.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com