Kadınla Herşey

Hamileyken Fındık Yemek

Hamileyken Fındık Yemek

Hamileyken fındık yemek hem anne sağlığı için, hem de anne karnındaki bebek sağlığı için oldukça yararlıdır. Günde yenilen bir avuç fındık, vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan tüm proteini karşılamaktadır. Özellikle gelişim çağında ki çocuklar her gün düzenli olarak fındık tükettiklerinde vücut gelişimini destekleyerek, enerji verir. Verdiği enerji sayesinde, beden ve zihin yorgunluğunu gidererek vücuda canlılık verir.

Fındık, ülkemizde yoğun olarak üretilmektedir. B ve E vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır. Fındık doğurganlık seviyesini arttırabilir. Fındığın çok eski çağlardan beri doğurganlık oranını arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle özellikle ‘hamilelikte fındık yenir mi?’, ‘hamileler fındık yemeli mi?’, gibi soruların kafa karıştırmaması için gebelikte fındığın faydalarına bakalım:

gebelikte-findik

Hamilelikte Fındığın Faydaları

 • Hamilelikte en sık rastlanılan sorun kuşkusuz kabızlıktır! Fındığın, bitkisel posa içeriği yüksektir, bu nedenle hamilelikte kabızlık sorununun ortaya çıkmasını engeller. Hamilelik döneminde anneler için iyi ve yan etkili olmayan harika bir besin kaynağıdır. Hamilelik sürecinde meydana gelebilecek kabızlık vakalarını giderebilir.
 • Ayrıca kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri içerdiğinden ötürü kan basıncını azaltıcı etki de gösterir.
 • Eğer hamilelik döneminizde tansiyonunuz yüksekse, düzenli olarak fındık tüketmeniz size yarar sağlayacaktır.
 • İçerdiği Omega–3 yağ asitleri ile bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur. Yüksek tansiyonlu hamilelerin, kavrulmuş fındık tüketmesi önerilmez. Sağlıklı hamileler günde 10–15 adet fındık tüketebilirler.
 • Folatlar, bebeklerin büyümesine katkıda bulunan bir unsurdur. 30 gramlık bir fındık bünyenin ihtiyaç duyduğu folatın %17’ni karşılayabilir.
 • Yapılan bir araştırmaya göre, anneleri gebelik döneminde fındık fıstık yiyen çocukların alerji olma riskinin üçte bir oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Fındık, fıstık yiyen kadınların ayrıca bol sebze ve meyve tüketerek, sağlıklı beslenmesi de oldukça önemli.
 • Başka bir araştırma ise; hamilelik döneminde fındık tüketen annelerin çocuklarının yedi yaşına kadar astıma yakalanma risklerinin üç kat daha az olduğunu göstermektedir.

gebelikte-findik-ezmesiFiziksel açıdan hareketli yaşam, daha az kilo alımına neden olarak, kilo kontrolünün sağlanmasına yol açar. Balıklardan alınan omega 3’ü, fıstık, badem, ceviz ve fındık gibi çerezlerden alınması da, vücutta kan basıncını düşürerek inme riskini azaltır. Özellikle bayanların hamilelik dönemlerinde günde bir avuç (ortalama 40 gram) ceviz, fındık, badem veya fıstık tüketmeleri halinde, bebeğin beyin gelişimi daha sağlıklı olur.

Hamilelikte Fındık Ezmesinin Faydaları:

 • Fındık ezmesi, fındığın preslenmesi ve ezilmesi ile elde edilir ve fındığın faydalarını birebir taşır. Kalp ve damar hastalıkları için faydalıdır. Cilt sağlığını korur.
 • Fındık ezmesine farklı katkı maddeler karıştırılmadığı sürece bir çok açıdan bünyeye fayda sağlar.
 • Aynı şekilde fındık ezmesi kolesterole iyi gelir. Çocukların gelişim sürecinde kemik sağlığına katkıda bulunur.
 • Dikkat edilmesi gereken, fındık ezmeleri katkı maddeli olmaktadır. Eğer doğal olarak temin edebilir yada yaparsanız daha iyi olacaktır, değilse fındığın kendisini yemeniz daha sağlıklıdır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com