Kadınla Herşey

Güneş Gözlüğünün Yararları

Güneş Gözlüğünün Yararları

Güneşin yüzünü gösterdiği şu günlerde birçoğumuz, öncelikli olarak güneş gözlüklerine sarılırız. Bütün kış bir köşede çıkarılmayı bekleyen güneş gözlükleri, yazın gelmesiyle beraber meydana çıkar ve yüzleri süsleyen hoş bir aksesuar oluverir. Peki, ‘güneş gözlüğü hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz,güneş ışınlarından neden korunmalıyız, güneş gözlüğü sadece bir aksesuar mı, güneş gözlüğünün göz sağlığı açısından ne gibi faydaları var, her yaşta güneş gözlüğü takılır mı, çocukların güneş gözlüğü kullanması ne kadar sağlıklı, güneş gözlüğü yere, mekana ve kullanıma göre farkılık gösterir mi? Tüm bu sorular yazın yaklaşması ile beraber kafalarda birer soru işareti oluşturmaya başladı bile. İşte tüm bu sorularınızın cevabı bu yazımızda;

Güneş Gözlüğü Ne İşe Yarar?

Güneş gözlüğünün önemini kavradığımızda kararlarımızı daha seçici veririz. Güneş gözlükleri, günümüzdeki doğa tahribatı ve bunun dolayımında ozon tabakasının işlevini her geçen gün kaybetmesiyle, lüks, zevk veya aksesuar olmaktan öte, bir ihtiyaç haline gelmiştir. Güneş ışınları, ultraviyole veya morötesi ışınlar, ilkbahar ve yaz aylarında etkisini daha çok göstermektedir. Çünkü güneş ışınları ülkemize, ilkbaharla başlayarak yazın dik açıya yakın gelmektedir. Bu nedenle özellikle yazın gözlerimizi hatta tüm vücudumuzu, güneşin zararlı ışınlarından korumaya özen göstermeliyiz. Aksi taktirde cildimizde ciddi güneş yanıkları ve lekelenmeler, gözlerimizde körlüğe kadar varacak ciddi göz problemleri oluşabilmektedir.

gunes

Güneş ışınları, ultraviyole ışınları neden zararlı?

Güneş ışınlarının insan sağlığı için önemi oldukça  fazladır, ancak bazı ışınlar insan sağlığına olumsuz etki etmektedir. Bu ışınların başında ultraviyole ışınları gelmektedir. Ultraviyole ışınları güneş ışınlarının gözle görülmeyen dalga boyunda yer alırlar ve ultraviyole A (UVA), ultraviyole B (UVB) ve ultraviyole C (UVC) olarak 3 gruba ayrılırlar. Bu ışınlardan ultraviyole C ışınları atmosfer tabakaları tarafından emildiği ve yeryüzüne önemli derecede ulaşamadıkları için göz için herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Ancak ultraviyole A ve özellikle de ultraviyole B ışınları göze verebilecekleri zararlar açısından önemlidir.

Güneş Gözlüğünün Faydaları

UVA ışınları derinin yanmasına ve yaşlanmasına neden olmaktadır. Yeryüzüne düşen UVA ışınlarının oranı %97′ dir. AVB ışınları ise, daha aktiftir ve kısadır. cilt kanserine neden olan bu ışınların büyük bir oranı ozon tabakasınca tutulur. Yer yüzüne düşen UVB ışınları %3′ tür. Bu rakamlar dikkate alındığında, göz ve beden sağlığımız için, güneş ışınlarının zararlarından korunmanın önemi de ortaya çıkmakta. Güneş gözlüğü kullanımı da, göz sağlığı için, bu noktada önem kazanmakta. Güneş gözlükleri, kaliteli ve sağlıklı olduğu sürece, gözlerimizin bu zararlı ışınlardan olumsuz etkilenmesini önler. Bu nedenle göz sağlığı için, özellikle yüzü süsleyen bir aksesuardan öte, bir ihtiyaçtır ve göz sağlığı için oldukça faydalı ve gereklidir. Güneş gözlüğü faydaları ile gözünüzü koruyabilirsiniz ancak seçiminizi iyi yapmalısınız.

Güneş gözlüğü çeşitleri nelerdir?

Güneş gözlüğü seçimi sadece görüntü için yapılmamalı, amacına ve sağlığınıza uygun alınmalıdır. Güneş gözlükleri UVA ve UVB koruma derecesine göre 3 gruba ayrılır:

Kozmetik Güneş Gözlükleri: UVB ışığının %70’ini ve UVA ışığının da %60’a kadarını engeller. Katarakt riski olan kişiler bu gözlükleri kullanmamalıdır.
Genel amaçlı güneş gözlükleri: UVB ışığının en az %95’ini ve UVA ışığının da en az %60’a kadarını engeller.
Özel amaçlı güneş gözlükleri: UVB ışığının en az %99’unu ve UVA ışığının da en az %60’ını engeller. Katarakt riski olan kişiler için en ideal güneş gözlüğü budur. Bu gözlüklerin üstten, alttan ve kenarlardan gelen ışıkları kesebiliyor olması çok önemlidir.

gunes-cocuk

Çocukların güneş gözlüğü kullanması sağlıklı mı?

Güneş gözlüğü hemen herkesin sağlık malzemesi olarak kullandığı bir araç olmalıdır. Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için bu husus oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra özellikle çocukların güneş gözlüğü kullanmasının sağlıklı olup olmadığı en çok sorulan ve merak edilen konular arasındadır. Uzmanlar çocukların ve tüm yaş grubu insanların, göz sağlığı için sağlıklı ve kaliteli güneş gözlüklerini kullanmaları gerektiğini vurgulamaktalar. Göz sağlığı yaşla paralel gelişen veya gerekliliği artan bir olgu değildir. Dünyaya gözlerini açan bir bebek bile güneşin bu zararlı ışınlarından etkilenmektedir. Bu nedenle çocuklarınız da dahil, sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com